Festival „Španielsky týždeň“ prichádza opäť na Slovensko a prináša výber toho najlepšieho zo španielskej kultúry – jej tradície a súčasnosť, melódie, hudbu,farby, chute a emócie. Tento rok je na programe aj výstava fotografií „Španielsko spoza objektívu”, tradičné filmové premietania, predstavenie Academia Flamenca Zuzana Čorejová, literárny recitál, výnimočný koncert zarzuely a záverečný koncert – Tribute to Paco de Lucía. Festival od 14. Októbra 2019 otvorí výstava známeho výtvarníka Emilia Fornielesa v priestoroch Pisztoryho paláca, ktorý sa až do nedele, 20. októbra, stane dejiskom s najväčšou koncentráciou španielskej kultúry v Bratislave.

Už vo štvrtok 10. októbra sa festival začína ochutnávkou zvanou Cesta za Tapas, ktorá potrvá až do soboty, 19. októbra. V každej z prevádzok, ktoré sa zúčastnia na tejto ceste, si účastníci môžu vychutnať „tapas“ spoločne so španielskym vínom. Po degustácii môžu účastníci ohodnotiť daný podnik s jedlom, ktoré im najviac chutilo.

Súčasťou festivalu bude aj nahliadnutie do španielskej kuchyne. Prestížny šéfkuchár David Montero nám ukáže ako sa postarať o chuťové poháriky na workshope, ktorý bude vo štvrtok, 17.10. zameraný na prípravu typických „pinchos”, „tapas” a najmä vynikajúcej ryže. Ako vychýrený špecialista na ryžu a paellu sa v piatok, 18.10., postará o ďalší gastronomický zážitok, kedy pripraví menu na mieru na špeciálnej večeri.

Od 14. do 20. októbra bude možné v Pisztoryho paláci navštíviť výstavu Emilia Fornielesa, známeho španielskeho výtvarníka, ktorý aktuálne pôsobí v Berlíne. Pomocou akrylového a práškového toneru autor zhotovuje prekrásne diela na jedno posedenie. Návštevníci ho budú môcť vidieť maľovať aj naživo na záverečnom koncerte – Tribute to Paco de Lucía, ktorý bude 20. októbra v Teatro Wüstenrot. Gitarista Morenito de Triana, flamenco speváčka Inma „La Carbonera”, spolu so skupinou „tlieskačov” a tancom Virginie Delgado vzdajú hold tomuto legendárnemu hudobníkovi a skladateľovi.

Už tradične festival prinesie premietania španielskych filmov. V stredu návštevníci uvidia napínavú drámu Caja 507 v réžii Enrique Urbizu a v nedeľu argentínskošpanielsku koprodukciu Martín (Hache). Festival tento rok sprevádza aj súťaž krátkometrážnych filmov ,,Moje mesto, môj poklad”, ktorá je určená pre  študentov španielčiny. Záujemcovia môžu až do 12. októbra posielať videá v španielčine, kde predstavia svoje mesto.

V programe festivalu zaznie aj prezentácia fenoménu Camino de Santiago. Pretože každý pútnik začína od brány svojho domu, hovorí sa, že do Santiaga de Compostely vedie toľko ciest, koľko je pútnikov. V posledných desaťročiach boli vytvorené vopred určené rôzne trasy. V Španielsku ich existuje viac ako 50, stovky týchto trás sú po celej Európe, vrátane Slovenska. Vo štvrtok sa o svoje zážitky podelia pútnici, ktorí si niektoré z nich zažili na vlastnej koži.

Španielsky týždeň bude sprevádzať aj nové číslo slovensko-španielskeho časopisu Teide, ktorý prinesie niekoľko desiatok strán atraktívneho čítania v oboch jazykoch. Čitateľov tentoraz zavedie do mesta Sevilla, prezradí niečo z histórie produkcie vína v Španielsku, predstaví pôsobenie firmy Ferrovial na Slovensku pri stavbe obchvatu Bratislavy (D4R7), odhalí plány Česko-španielskej obchodnej komory a vo veľmi osobnej reportáži predstaví flamenco tanečnicu Virginiu Delgado. Časopis bude k dispozícii bezplatne počas celého trvania festivalu.

Aktuálne informácie nájdete na webovej stránke alebo facebooku.

Zdroj: TS