„S tebou nebo zdá sa byť blízko, na dosah, nízko …,“ spieva speváčka, textárka a skladateľka Janais v novej piesni s názvom „Na dosah“. Autorkou hudby aj textu k novinke je samotná speváčka. Romantický klip má na konte Jakub Šteinecker a nakrúcal ho na speváčkiných obľúbených miestach západného Slovenska. Sympatická Janais si pri nakrúcaní v prírode užila adrenalínové dobrodružstvá v podobe mravcov, pavúkov, chladu či nebezpečného člnkovania v rieke. V klipe si zahral aj jej manžel, a to po prvýkrát po 13-tich rokoch spoločného života.   

Matej Kmeť

Skladbu „Na dosah“ nahrávala Janais v štúdiu Basement spolu s manželom a gitaristom Petrom Kothajom a producentom Vladom “Randy” Gnepom.

Kedysi som svoje piesne skladala sama s gitarou alebo pri klavíri. No väčšina piesní z môjho posledného albumu „Ilúzie“ vznikala tak, že sme si s manželom po večeroch hrali a spievali a z tých najkrajších harmónií a nápevov som potom skladala pesničky. Rovnako to bolo aj pri najnovšej piesni „Na dosah“. Je to pieseň o vzťahu dvoch ľudí a o ich vzájomnej dôvere. Možno to bude znieť pateticky, ale ak máme v živote šťastie a stretneme spriaznenú dušu, životom preplávame ľahšie. Potom je „nebo na dosah”…,“ vysvetľuje speváčka Janais.  

Pozitívna skladba „Na dosah“ je spracovaná takmer tanečne. Napriek tomu ju Janais vníma veľmi osobne, priam intímne.

„Inšpiroval ma pohľad z okna na stromy, ktoré sa v tom čase začínali zelenať. Predstavila som si dvoch ľudí túlajúcich sa po prírode a od toho sa začal odvíjať aj text piesne. Vyrastala som na dedine, no vždy ma to ťahalo do mesta. Polovicu svojho života žijem v hlavnom meste, no na dedinu a do prírody ma to láka čím ďalej tým viac. Preto veľa času trávime u mojej mamy na chalupe. Je to veľmi upokojujúce, ale aj inšpiratívne miesto,“ hovorí šarmantná speváčka.

K novinke vznikol aj krásny klip. Na scenári Janais spolupracovala s Jakubom Šteineckerom. Ten sa postaral o réžiu, strih, finalizáciu klipu a spolu s Miňom Debnárom sa postavil aj za kameru.

„Nakrúcali sme na mojich obľúbených miestach Západného Slovenska – v lese na Záhorí, pri Dražovskom kostolíku, na hradisku Molpír v Smoleniciach, v Hamuliakove pri Dunaji aj v Karloveskom ramene. V lese na Záhorí som ležala na zemi v machu a neustále po mne čosi liezlo. Väčšinou to boli mravce a bolo to naozaj nepríjemné, no keď mi po krku liezli dva pavúky, vtedy už zvrieskol aj môj manžel, vraj to vyzeralo ako z hororu. Pri nakrúcaní na móle v Hamuliakove mi zas väčšinu času drkotali zuby. Točili sme totiž pri západe slnka a príšerne sa na večer ochladilo,“ prezradila Janais.

Najkrajším zážitkom z celého nakrúcania klipu bolo pre Janais člnkovanie s manželom, pri ktorom sa skoro prevrátili do vody! Pri scénach s loďkou pomohol štábu Michal Šeďo z Klubu vodných športov Karlova Ves.

„Žijem v Karlovej Vsi už 10 rokov a ku Karloveskému ramenu chodíme radi s deťmi na prechádzky, no po prvýkrát v živote som tu člnkovala. Dvakrát sme sa takmer s kameramanom a mojím manželom prevrátili, ale myslím, že práve to nás nabudilo poriadnym adrenalínom. Môj manžel Peter sa síce objaví vo videoklipe až v úplnom závere, ale práve to dáva celému príbehu zmysel. Môj pohľad do kamery je vlastne pohľad na neho, ktorý ma sprevádza na rôzne miesta počas celého natáčania, teda životom ako takým. Je to môj prvý videoklip, v ktorom sa manžel objavil. Trvalo mu to “len” 13 rokov,“ uzatvára s úsmevom Janais.


Podporte náš web Vami zvolenou čiastkou a prispejete na ďalší rozvoj PartyPortal.sk

Janais je slovenská skladateľka, textárka a interpretka, ktorá spieva v slovenčine, angličtine a francúzštine. Jej charakteristický pop s prvkami folku a šansónu si získava poslucháčov všetkých vekových kategórií. Janais vyštudovala francúzsky jazyk na Univerzite Komenského v Bratislave a na Univerzite Michel de Montaigne v Bordeaux vo Francúzsku. Debutovala albumom Svetaboj v roku 2009. Nasledovali album Eufória (2013) a album Vianočná Janais (2015) ocenený zlatou platňou. Na ostatnom štvrtom albume Ilúzie (2018) autorka predstavuje svoju novú tvorbu opäť v troch jazykoch.

Viac informácií nájdete na webovej stránke, facebooku alebo instagrame.

Zdroj: Nora Krchňáková, NK Factory
Foto: Matej Kmeť