Túžba, ktorá hľadá sa, hľadá dotyk ruky, rana ruku hladí. Práve v tebe vzniká, otvorené okná, malá bolesť v hlave, tvoje telo mlčí,“ spieva Ľubomír Burgr v úvodných veršoch prvej pesničky na albume Burgr/Pjoni – Výletné lode. Túžba je jednou zo skladieb, ktorú Ľubo napísal ešte pre Ali Ibn Rachid, uznávanú nadžánrovú skupinu z Prešova. Nakoniec sa ocitla na nosiči nového projektu spájajúcom dve hudobné generácie silných skladateľských osobností. V piatok, 11. mája vychádza na značke Slnko Records a v ten istý deň prebehne aj koncertný krst v A4 – priestore súčasnej kultúry v Bratislave.

Dvojica Ľubomír Burgr (herec, hudobník a jedna z kľúčových postáv Divadla SkRAT) a Jonatán Pastirčák (elektronický producent v autorských projektoch Pjoni, Isama Zing a ďalších) svoju spoluprácu začínala práve pri „live“ interpretácii tvorby Ali Ibn Rachid. Vzájomné hudobné porozumenie a nové nápady nakoniec vyústili do repertoáru na spoločný debutový album.

„S Jonatánom sa poznáme už dlho. V bratislavskej A4 som ho videl hrávať ešte s projektom Tucan, ale stretli sme sa vlastne ešte skôr. Keď mal Jonatán štyri roky, na spoločných prechádzkach sme s jeho otcom Danielom debatovali o filozofii (pozn. Daniel Pastirčák – básnik, scenárista, dramatik, výtvarník a kazateľ),” hovorí Burgr o prvých stretnutiach s Pjonim.

„Hudobne si rozumieme výborne. Veľmi často sa zhodujeme v hodnoteniach inej tvorby. A obaja máme radi americkú avantgardnú zostavu The Residents,” dopĺňa svojho kolegu Jonatán, známy z progresívnych projektov Pjoni, Isama Zing či z koncertných večerov pod značkou Mäss.

Podobne ako Ali Ibn Rachid, aj Burgr a Pjoni na albume Výletné lode forsírujú žánrovú neuchopiteľnosť a pesničky niekde na pomedzí vážnej akademickosti a intuitívnej kompozície. Melodické klávesové harmónie prerývajú dekonštrukčné prístupy k elektronike, sporadicky sa ozvú husle zaobalené v surovom zvuku a mrazivom speve. Akoby sa do celkovej atmosféry preniesla decembrová zima, počas ktorej album vznikal na chate Víta Bednárika (Burgrovho kolegu z Divadla SkRAT) v Orešanoch.

Osobitnou kapitolou albumu sú texty – existenciálne verše, (aj) o obyčajných veciach a situáciách, ktoré ústia do nečakanej, miestami trochu znepokojivej pointy (Von z okna, Výletné lode). K nej výborne pasujú aj bizarné fotografie Soni Maletz v grafickom spracovaní od Michaely Chmeličkovej.

Najbližší koncert Burgra a Pjoniho je tu už o chvíľu, v piatok 11. mája v bratislavskom priestore A4 na Karpatskej. Okrem uvedenia nového CD do života prebehne aj krst knihy textov Ľubomíra Burgra „Za naším blokom“.

Album Výletné lode je dostupný vo formátoch CD, MP3 alebo FLAC na stránke vydavateľstva Slnko Records.

Zdroj: Alexander Čerevka, Slnko Records