Pri chôdzi, behu a dokonca aj pri státí je naše telo vystavené veľkej záťaži. Aby ich ľudia zvládli, musia sa starať o zdravie svojich nôh. To sa dá dosiahnuť nosením pohodlnej obuvi. Ako si ich vybrať a aký majú vplyv na chodidlá – prečítajte si podrobnejšie náš článok.

Správna poloha nôh – ako vyzerá zdravá noha?

Chodidlá pôsobia ako prírodný prameň. Počas pohybu znižujú zaťaženie pohybového aparátu a ostatných telesných systémov približne o 70 %. Na toto odpruženie majú zdravé nohy zložitú konštrukciu, v ktorej možno rozlíšiť dva typy klenby ako hlavného znaku. Sú to:

  • pozdĺžná;
  • priečná.

Tieto prirodzené krivky pomáhajú zmierniť zaťaženie pohybového aparátu a celého tela pri pohybe. A chodidlo by malo byť vždy v zdravom stave, schopné pružiť a zmierňovať záťaž aj pri nosení obuvi.

Ako topánky ovplyvňujú nohy?

Mnohí ľudia si to neuvedomujú, ale vplyv obuvi na zdravie človeka je už dlho známy. Nosenie nepohodlnej obuvi je najčastejšou príčinou deformácií nôh. Nesprávne prispôsobený model zabraňuje správnemu rozloženiu hmotnosti, ako aj odpruženiu päty voči povrchu. To má za následok nerovnomerné rozloženie záťaže na kĺby a chrbticu, čo môže spôsobiť rôzne nepriaznivé účinky, od bolesti hlavy až po skoliózu a osteochondrózu. A to je len malá časť toho, ako obuv ovplyvňuje vaše zdravie.

Neignorujte signály svojho tela, keď sa vám na nohách objavia mozole, otlaky, zarastajúce nechty a opuchy. Ešte lepšie je vymeniť pár za iné zdravotné topanky. A potom venujte viac pozornosti tomu, ako si vybrať správnu veľkosť obuvi.

Aké topánky odporúčajú ortopédi?

Ak vás v topánkach bolí noha, je to jasný signál, že tento model by ste už nemali nosiť. Mali by ste sa tiež objednať na konzultáciu k ortopédovi. Lekár vás vyšetrí a predpíše vám špeciálnu ortopedicke prezuvky pre zdravie vašich nôh v prípade porúch pohybového aparátu alebo na ich prevenciu. Pomôžu obnoviť krvný obeh, normalizovať svalový tonus a posilniť klenbu. Ak máte napríklad priečne plochú nohu, vhodná obuv pre ploché nohy vám môže pomôcť, konkrétne obuv na priečne plochú nohu.

Ako by mala vyzerať zdravotná obuv alebo akýkoľvek iný pohodlný model? Mali by spĺňať tieto požiadavky:

  • bezpečná fixácia členka;
  • model má presne tú správnu veľkosť;
  • pevnú pätu a širokú špičku;
  • malú pätu, v prípade ortopedickej korekcie sa vyberá model s Thomasovou pätou;
  • supinátor;
  • pevná a pružná podrážka;
  • kvalitné materiály.

Ak budete pri výbere obuvi pamätať na tieto požiadavky, zabudnete na bolesť nôh a predídete vzniku rôznych ochorení pohybového aparátu. Ak si chcete vybrať takýto model, pozrite si online katalóg Ortek. K dispozícii je pohodlná ortopedická obuv od špecializovaných značiek pre rôzne ročné obdobia a účely.

Lekári často spolu s nosením ortopedickej obuvi predpisujú masáže dolných končatín. Tie sa dajú ľahko zorganizovať doma. Stačí si len vybrať správne masážne prístroje na nohy. Vďaka rôznym tvarom a kompaktným veľkostiam si môžete masáž chodidiel dopriať, kedykoľvek sa vám zachce.

Na základe materiálov: https://ortek.sk/