Levente Kuzma

Už v nedeľu 22. januára štartuje Rádio Devín prvým koncertom 25. ročník cyklu Organových koncertov pod pyramídou. Na poslucháčov postupne čaká šesť významných interpretov z piatich krajín a výnimočný organ vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Na prvom koncerte sa predstaví maďarský interpret Levente Kuzma.

Prvý koncert z Organových koncertov pod pyramídou v podaní maďarského organistu Levente Kuzmu si môžu fanúšikovia vážnej hudby vypočuť v nedeľu 22. januára o 10.30 h vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu a v priamom prenose vo vysielaní Rádia Devín.

„Rádio Devin je platformou pre to najkvalitnejšie z klasickej hudby a organové koncerty sú nepochybne pomyselným zlatým pásmom v ponuke spracovania veľkých mien dejín hudby. Našou ambíciou je spojiť poslucháčsku atraktivitu s hudobnou hodnotou a súčasným pocitom v interpretácii,“ uviedla intendantka Rádia Devín Zuzana Belková.

V podaní Leventeho Kuzmu zaznejú na prvom koncerte cyklu skladby veľkých mien organovej literatúry:

  • Alexandre Guilmant (1837-1911): Offertoire, op. 60/6;
  • Hugo Distler (1908-1942): Chorál Wie schön leuchtet der Morgenstern;
  • Johann Sebastian Bach (1685-1750): Chromatická fantázia a fúga, BWV 903 (úprava Max Reger), Liebster Jesu, wir Sind Hier, BWV 731;
  • Franz Liszt (1811-1886): Variácie na tému Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen, S. 179;
  • Edward Grieg (1843-1907): Air zo suity Z Holbergovich dias, op. 40;
  • Louis Vierne (1870-1937): Symfónia &. 4., Op. 32, V. Finále.

Levente Kuzma je oceňovaný hudobník, ktorý pravidelne koncertuje v Európe, na Blízkom východe i v Spojených štátoch amerických. Narodil sa v roku 1978 v Göteborgu. Na Pedagogickej fakulte Univerzity v Segedíne študoval hudobnú výchovu a zborové dirigovanie a na Hudobnej fakulte štúdium hry na organe. V rokoch 2004 a 2006 bol poslucháčom postgraduálneho štúdia Göteborg International Organ Academy. Je držiteľom viacerých ocenení – získal: 1. cenu na Medzinárodnej organovej súťaži Timorgelfest v Temešvári (2009), 2. miesto na Medzinárodnej organovej súťaži v talianskom Montecchio Maggiore (2010), stal sa finalistom prestížnej Organovej súťaže Alexandra Gedikeho v Moskve (2011). Pravidelne vystupuje v Európe, na Blízkom vchode a v Spojených štátoch amerických.


Bol hosťom významných organových koncertných cyklov v Taliansku, Nemecku, Poľsku, Rumunsku, Belgicku, Rakúsku, Švajčiarsku, Izraeli a Spojených štátoch amerických. Levente Kuzma je pedagógom hry na organe a Hudobnej fakulte Bélu Bartóka Univerzity v Segedíne a organistom tamojšieho piaristického kostola. Od roku 2018 je umeleckým riaditeľom cyklu organových koncertov v segedínskej katedrále.

Zdroj: Filip Púchovský, RTVS
Foto: Levente Kuzma