Na petržalskej strane Dunaja v blízkosti Starého mosta sa už tento víkend otvorí nový hudobný klub SUBDECK. Nový klubový priestor bude situovaný v podpalubí lode Sundeck na Tyršovom nábreží. Návštevníkom ponúkne výnimočný, na mieru-šitý zvuk, tzv. Wall of Bass, ktorý navrhol známy viedenský zvukový inžinier Wolfgang Sauter, a aktuálnu hudobnú dramaturgiu.

“SUBDECK má ambíciu spojiť unikátne technicko-akustické riešenie so sviežou dramaturgiou, ktorá bude reflektovať žánrové presahy v tanečnej hudbe. Klub bude zároveň bezpečným miestom pre všetkých tolerantných ľudí bez rozdielu,“ hovorí spoluzakladateľ klubu Miro Hargaš.

Otváracie parties prebehnú už tento víkend. V piatok 24. novembra uvedie priestor do života tanečnú párty Kontrast, ktorá privíta headlinerku, v Londýne usadenú techno a house DJku a promotérku Elenu Colombi. Večer podporí výber tých najlepších DJs z domácej klubovej scény – Bad Mojo, Michael Priest, Naďa, WNCHNZ a BBK.

V sobotu 25. novembra sa bude pokračovať v duchu experimentálnejšej, no stále tanečnej klubovej noci F.A.Q., na ktorej zahrajú hneď dvaja headlineri. Futuristickú hlukovú poéziu prinesie vo svojom live-ste americký producent M.E.S.H. a nepochybne intenzívny zážitok možno očakávať aj od druhého headlinera večera, ktorým bude Ceephax Acid Crew a jeho acid techno set. Už od skorých 90-tych rokov spolupracuje s vydavateľstvami ako Planet-Mu či Rephlex Records, za ktorým stojí Aphex Twin. Lokálne zastúpenie budú tento večer tvoriť Zaffer 9, New Magic Media, DJ GÄP a seafur.


SUBDECK založili skúsení kluboví harcovníci –  Jano Rizman, majiteľ lode Sundeck a rovnomenného klubu, a Miro Hargaš, ktorý už viac ako 12 rokov prevádzkuje v Bratislave kultový alternatívny priestor FUGA. Snaha vytvoriť multifunkčný priestor s kvalitným soundsystémom, svetelným dizajnom, zázemím pre DJs a kapely a príjemným priestorom pre návštevníkov, bola jednou z ich hlavných priorít.

Zakladatelia si dali špeciálne záležať na technickom riešení klubu. SUBDECK bude mať vysoko výkonný zvuk, tzv. Wall of Bass – audio systém, ktorý je ušitý na mieru industriálnym útrobám podpalubia a špecifickosti tohto priestoru ako takého. Vďaka špeciálnej technológii tak nevzniká žiadna rezonancia a zvuk sa ľahko a rovnomerne rozlieha po celom priestore.

Za technickým návrhom a riešením soundsystému stojí zvukový inžinier Wolfgang Sauter z Viedne, ktorý je tiež tvorcom zvukového dizajnu pre známe viedenské kluby Grelle Forelle a Flex, divadlá Burgtheater a Volksoper Vienna alebo ďalšie špecifické priestory, akým je Wotrubov kostol vo Viedni alebo Red Bull Hangar-7 pri Salzburgu.


Svetelný dizajn navrhli a realizovali vizuálni umelci a skúsení svetelní dizajnéri Róbert Farkaš a Jozef Čabo. Obidvaja majú za sebou bohaté portfólio svetelných vizualizácii, medzi inými spolupracovali s festivalmi a podujatiami Biela Noc, Pohoda, Fashion Live, Grape a mnohými ďalšími.

„Do tohto projektu sme obaja vložili svoje viac ako 10-ročné skúsenosti z bratislavskej klubovej scény, „ dodáva Hargaš. Sundeck a SUBDECK tak vytvárajú jedinečné miesto v centre Bratislavy, ktoré v rámci jedného priestoru ponúka možnosť ubytovania sa, dobrého jedla, živých koncertov, ale aj klubového vyžitia s ambicióznym hudobným programom.

Zdroj: Miro Hargaš a team Subdeck