Tomáš Suchánek

Najmladšia z rodu Kaprálikovcov napreduje v svojej speváckej kariére! Martina Kapráliková predstavuje novú, v poradí štvrtú autorskú pieseň s názvom Tvár. Talentovaná Martina je autorkou hudby aj textu, hudobné aranžmány a produkciu mal na starosti Adam Hudec. Do klipu si pozvala manželku herca Davida Hartla, tanečníčku Martinu Hartl, ktorá stvárnila jej „zlé“ ja. Vypočujte si novinku Tvár, ktorá je o hľadaní samých seba.

Speváčka, skladateľka, herečka, tanečníčka aj skúsená dabérka. To všetko je 17-ročná Martina Kapráliková, ktorá prichádza s novým songom Tvár. Skladbu nahrávala v štúdiu Nahrajme to u Rasťa Dubovského spolu s producentom Adamom Hudecom.


„Tvár je o nájdení samých seba, o tom, že aj keď občas máme zlé myšlienky alebo sa kvôli niečomu trápime, nemusíme sa tomu poddať a utápať sa v tom, záleží len na nás či tomu prepadneme alebo sa proti tomu postavíme. Pieseň som napísala hlavne preto, lebo vždy, keď som sa nad niečím nevedela rozhodnúť a hádala som sa sama so sebou, vždy som sa v sebe strašne zamotala a mala som taký zvláštny pocit, že už vlastne sama sebe prestávam rozumieť. Touto piesňou som chcela ukázať, že je normálne mať občas spor sám so sebou. Aj keď niekedy máme v živote ťažšie chvíle, je len na nás ako veľmi si ich k sebe pripustíme,“ prezradila Martina Kapráliková. 

Skladba Tvár je viac „moderná“ a je v nej viac elektro zvukov. Do piesne nahrala Martina množstvo vokálov, pri ktorých sa pohrala so svojim hlasom. Po prvýkrát sa v Martininej skladbe objavia živé bicie, o ktoré sa postaral bubeník Marián Karšay.

„Už keď som sedela za klavírom a skladala pieseň, vravela som si, že bude v niečom úplne iná ako ostatné. Text sa dá pochopiť viacerými spôsobmi a rozoberá rôzne témy a tak sme dlho rozmýšľali, ako to hudobne uchopíme. Som viac „akustický typ človeka“ a v živote vyhľadávam najmä jednoduché piesne, ktoré sa skladajú z jedného-dvoch živých hudobných nástrojov. Teraz sa mi však žiadalo niečo iné. Niečo, čo celú tú pieseň zadefinuje úplne iným spôsobom. A tak sme siahli po modernom, viac-menej elektro zvuku, ktorý je v piesni dominantný. Napriek tomu, že som musela vyjsť zo svojej komfortnej zóny, som spokojná a myslím si, že to tej piesni dodalo špecifickú atmosféru,“ opisuje proces tvorby Martina Kapráliková.


Klip k novinke Tvár nakrúcal Tomáš Majky Majláth spolu s Jozefom Petríčkom v tanečnej škole RDS Art Group. Réžiu si medzi seba rozdelili Martina, jej brat Michal a Majky, ktorý mal na starosti aj strih a postprodukciu. Vo videoklipe tancuje manželka herca Davida Hartla Martina, ktorá vytvorila aj choreografie.

„S Hartlovcami sa kamarátime, takže keď som hľadala tanečníčku, hneď som vedela, že to bude Maťka. Som rada, že do toho so mnou išla. Pred nakrúcaním sme sa párkrát stretli a vytvárali sme choreografie. Celý klip je postavený na tom, že aj keď máme v sebe nejakú smutnú alebo temnú stránku, nemusíme sa jej poddať a môžeme s ňou bojovať. To moje „zlé“ ja v klipe stvárňuje práve Maťka. Nakrúcalo sa nám skvelo a veľa sme sa nasmiali. Napríklad, keď sme točili scénu, kde sme boli oproti sebe a medzi nami bola čierna plachta. Tú čiernu plachtu dole držali môj brat s tatinom, ktorí museli ležať na zemi v krkolomnej polohe, aby ich nebolo vidno v zábere. Keď som vtedy s vážnou tvárou spievala a náhodou som sa pozrela dole, začala som sa strašne smiať, pretože pohľad na nich dvoch ako ležia schúlení na zemi bol naozaj vtipný,“ smeje sa Martina. 


Talentovaná Martina od začiatku roka poriadne zarezáva. V marci bude mať premiéru v predstavení Oliver Twist v divadle Nová scéna. V tomto predstavení pod réžijnou taktovkou Jožka Bednárika presne v jej veku začínala aj jej  mama. Okrem toho Martina hviezdi v ďalšej sérii seriálu Dunaj a má rozpracované ďalšie skladby, ktoré čakajú na vydanie. Venuje sa rozhlasu a dabingu, kde dabuje v rôznych seriáloch a filmoch.

„Baví ma na tom hlavne to, že môj hlas požičiam nejakej inej postave a na chvíľu sa stanem niekým iným. Koncom roka bola v kinách premiéra rozprávky, ktorú som dabovala a veľmi sa teším z výsledku. Chcem aj naďalej pokračovať v tvorbe, pretože skladanie piesní a spievanie je pre mňa môj najväčší únik z reality a nesmierne ma to baví. V budúcnosti by som rada vydala album. Plánujem študovať herectvo a pokračovať v tomto umeleckom smere, tak ako je už u nás v rodine zvykom,“ s úsmevom uzatvára Martina Kapráliková. 

Všetky piesne a klipy Martiny Kaprálikovej nájdu fanúšikovia na youtube kanáli a na všetkých streamovacích platformách vrátane Spotify a Apple Music. Viac informácii o Martine Kaprálikovej nájdete na Instagrame alebo facebooku.

Zdroj: Nora Krchňáková, NK Factory
Foto: Tomáš Suchánek