Do Bratislavy opäť prichádza nezabudnuteľné trio Il Volo z Talianska. Ešte tento rok, 8. októbra, predstavia svoju veľkolepú lyrickú šou fanúšikom v Bratislave. Pripravte sa na nezabudnuteľný zážitok.

Skupinu Il Volo tvorí dvojica tenorov Piero Barone a Ignazio Boschetto, ktorých dopĺňa barytonista Gianluca Ginoble. Taliansko je kolískou opery. Svetu dali niekoľko významných skladateľov a diel, ktoré si dodnes pozriete na najznámejších divadelných pódiách. I kvôli tomu sa ju snažia prispôsobovať aj mladším generáciám, ktorým ju prezentujú v atraktívnejšej modernejšej podobe, ktorú zastrešuje hudobný štýl lyrický pop. Il Volo sú dominantným zástupcom tohto fenoménu. Na svojom konte majú množstvo úspechov, vypredaných koncertov a pozitívnych ohlasov od fanúšikov z celého sveta.

Začiatok ich kariéry sa viaže k talentovej šou Ti lascio una canzone. Barone, Boschetto a Ginoble sa v nej v roku 2009 predstavili ako jednotlivci. Televízny program si vtedy pozrel aj známy producent Michele Torpedine, ktorý zastupoval napríklad Andreu Bocelliho a Zucchera. Pri jeho zhliadnutí dostal skvelý nápad. Čo keby z trojice sympatických mladíkov vytvoril skupinu, ktorá by predviedla operu v modernejšom podaní? Po skončení súťaže ich oslovil a týmto momentom odštartoval kariéru Il Volo.


Od prvého momentu boli ako predurčení na veľký úspech. Dokazoval to i fakt, že vo veľmi krátkom čase dostali ponuku od amerického vydavateľstva Geffen Records, ktoré s nimi podpísalo kontrakt ako vôbec s prvými talianskymi umelcami v histórii.

Svoj debutový album, ktorý nazvali jednoducho „Il Volo“, vydali v roku 2010. Ihneď sa umiestnil v top ten americkej hitparády predajnosti US Billboard. Trojicu sympatických operných spevákov si veľmi rýchlo obľúbili aj v Európe. Postupne vystupovali vo viacerých známych televíznych programoch v USA i na starom kontinente. V ten istý rok vydali aj špeciálne vydanie vianočných piesní, z ktorých sa hneď predalo viac ako milión kópií. Vďaka tomu sa z nich definitívne stali veľké hviezdy, ktoré si obľúbili po celom svete. Ich skladby sú odvtedy nielen v talianskych domácnostiach tradičnou súčasťou najkrajších sviatkov.

Rok 2015 bol pre Il Volo ďalším zlomovým. Vtedy sa po prvýkrát objavili na známom hudobnom festivale Sanremo, ktorý milujú všetci Taliani. Keď sa vysielajú finálové večery, v krajine sa to rovná malému sviatku. Svoju účasť so skladbou „Grande Amore“ hneď ovenčili prvenstvom, o štyri roky neskôr skončili pri opätovnom pokuse tretí. Pätnáste výročie sa preto Piero, Ignazio a Gianluca rozhodli osláviť vo veľkom štýle. Opäť sa prepracovali až do finále tohto festivalu, kde sa im s piesňou „Capolavoro“ podarilo získať nadšené reakcie a pozitívne ohlasy.


Il Volo má za sebou množstvo vlastných šou. Napríklad koncert v legendárnej Radio City Music Hall v New Yorku sa vypredal za rekordných osem hodín. No popri nich si veľmi cenia aj účasť na charitatívnom projekte „We Are The World for Haiti“, kde dostali od Quincyho Jonesa pozvanie ako jediní talianski interpreti. Vďaka tomu sa na pódiu vystriedali s tak veľkými menami ako Lady Gaga, Carlos Santana, Blackeyed Peas či Bono z U2.

Talianske trio má za sebou veľa fantastických úspechov. Boli nominovaný na Latino Grammy, v roku 2014 získali ocenenie na Latin Billboard Awards a sú držiteľmi titulu Gold Creator Award za viac ako milión sledovateľov na Youtube. Počas svojej kariéry vystupovali na zaujímavých miestach ako Pompeje, na koncerte vysielanom pred pápežskou vianočnou omšou a v roku 2020 otvárali talianskou hymnou Veľkú cenu Emilia Romagna v F1.

Po pauze spôsobenej pandémiou sa im v roku 2022 podarilo opäť vrátiť k fanúšikom počas talianskeho turné. V tomto roku sa zúčastnili aj ako hostia na Eurovízii. V novembri 2023 vydali cover legendárnej skladby Johna Lennona Hapy Xmas (War is over). Vystúpili tiež na vianočnom koncerte v Jeruzaleme, ktorý sa vysielal v talianskej televízii. Len pred pár dňami vystúpili na festivale v Sanremo, kde so svojou skladbou Capolavoro zožali obrovský úspech.


Slovenským divákom sa predstavili už v roku 2018, keď od nich zožali veľký úspech, preto ich návrat na naše pódiá je očakávanou udalosťou. Do Bratislavy sa vrátia 8. októbra 2024, kedy predstavia so svojou novou šou v Tipos Aréne. Lístky na koncert sú v predaji v sieti Ticketportal.

Zdroj: Andrea Čurná, woowoo.sk