Michal Augustini

Český pesničkár Thom Artway spojil sily s britským producentom Eddiem Stevensom a spoločne natočili singel Dream Your Life Away. Táto indiepopová skladba sa vymyká doterajšej tvorbe Thoma Artwaya, chytľavú melódiu s ironickým textom o súčasnej honbe za úspechmi vyšperkoval Eddie Stevens produkciou s typicky anglickým soundom.

Skladba Dream Your Life Away sa výrazne líši od predchádzajúcich piesní Thoma Artwaya, ktorý sa preslávil skladbou I Have No Inspiration. Nový zvuk je výsledkom medzinárodnej spolupráce s britským producentom a muzikantom Eddiem Stevensom, ktorý sa preslávil prácou napr. pre Moloko. „Chceli sme skúsiť niečo nové, nech sa nezacyklíme v nami zabehnutých koľajach. Cieľom bolo spojiť jeho progresívny prístup, muzikálnosť a moje pesničkárstvo. Chceli sme to proste vyskúšať inak,“ vysvetľuje Thom Artway. Skladba Dream Your Life Away je tretím singlom jeho aktuálneho albumu All I Know. „Po prvýkrát sme sa naozaj vzdali svojich predstáv z dema a nechali Eddieho aj skladbu aranžovať. Mal jasnú víziu. Na nahrávke tak počuť postupy, zvuky, ktoré by nám nikdy nenapadli použiť. Je tak možné, že ma moji poslucháči v takom kabáte vôbec nespoznajú. Alebo naopak!“ smeje sa Thom. Skladbu nahrávali v slovenskom štúdiu Birdland a v Londýne.

Samotný text piesne o povrchnosti súčasného života by mohol priviesť k zamysleniu, ale hravý rytmus a melódia lákajú svojou ľahkosťou skôr k tancu. „Pieseň je o neustálom zhone, naháňaní sa za úspechom, prácou, istotami,“ vysvetľuje mladý muzikant. „Je tiež o aktuálnej dobe, rôznych povrchnostiach a veciach, ktoré nám prídu stupídne. Vo výsledku má ale nielen nálada hudby ľuďom vykúzliť úsmev a ukázať nadsázku textu.“ Nápad na skladbu vznikol počas stretnutia s v Prahe žijúcim britským textárom Alasdairem Bouchem, s ktorým Thom Artway spolupracuje už od svojho druhého albumu.

Pesničkách Thom Artway prerazil s hitom I Have No Inspiration a hneď s debutovým albumom Hedgehof získal dve Ceny Anděl 2016 – stal sa spevákom a objavom roka. Aj s druhým albumom All I Know v roku 2018 získal nomináciu na Anděla v kategórii Sólový interpret. Thom Artway patrí medzi najpopulárnejších českých pesničkárov, pravidelne koncertuje aj v zahraničí.

Viac informácií nájdete na oficiálnom webe, facebooku alebo instagrame.

Zdroj: Silvia Turnerova
Foto: Michal Augustini