Beata Mathe

Obľúbený český spevák a pesničkár Thom Artway prichádza s novou piesňou Zavolej, ktorú venuje svojmu malému synovi Damiánovi. V osobnom vyznaní sľubuje, že ho v budúcnosti za akejkoľvek situácie podporí a bude mu oporou. Pieseň sprevádza videoklip zložený z nedávno objavených rodinných záberov zo spevákovho detstva. Videoklip veľmi emotívne spája spomienky na chvíle s rodinou a stretnutie nielen pri vianočnom stromčeku, ale aj prvé hudobné krôčiky v živote Thoma. Singel Zavolej je predzvesťou nového albumu, ktorý vyjde vo februári 2024.

„Zavolej som písal ako dopis do budúcnosti môjho malého syna Damiána,“ hovorí na úvod Thom Artway. „Spievam o tom, že sa na mňa bude môcť obrátiť v jeho dobrých aj zlých časom a že ho vždy podržím. Že mu proste vždy zdvihnem telefón. Nie je to ale len o mojom synovi, ale je to tiež odkaž všetkým deťom všetkých milujúcich rodičov, že sú tu pre nich,“ vysvetľuje. Pieseň spoluprodukovala skladateľka a hudobníčka Beata Hlavenková, s ktorou Thom Artway spolupracuje na novom albume na šiestich piesňach. „S Beatou sme sa zoznámili na songwriting campu, kde sme počas večerov počúvali našich obľúbených interpretov a zistili sme, že si hudobne veľmi rozumieme. Je to skvelá jazzová klaviristka, skladá hudbu do veľkých filmov. Naopak ja vlastne neviem poriadne noty a vo všetkom sa riadim intuíciou. Ale aj napriek tomu sme si hudobne sadli a pracujeme spolu na mojom prvom česky spievanom albume,“ zdôrazňuje Artway.

Videoklip Zavolej je poskladaný z archívnych záberov Thomovej rodiny, o ich zostrihanie sa postaral strihač Tomáš Elšík. „Vždy som si myslel, že mám z detstva len fotky a pár videí. Podarilo sa nám ale najsť dosť videomateriálu, aby sme z toho mohli vytvoriť celý videoklip. Vôbec som napríklad netušil, že existujú zábery zo speváckej súťaže Valašský zpěváček, v ktorom som súťažil ako deväťročný s piesňou Stávaj náš, valášku!“, uzatvára Thom Artway.


Pesničkár Thom Artway prerazil s hitom I Have No Inspiration a hneď s debutovým albumom Hedgehof získal dve Ceny Anděl 2016 – stal sa spevákom a objavom roka. Aj s druhým albumom All I Know v roku 2018 získal nomináciu na Anděla v kategórii Sólový interpret. V roku 2018 natočil videoklipy k skladbám All I Know a Sleeping Next to You v londýnskom YouTube Space štúdiu, kam zavítal vďaka výhre v projekte Czech Fresh. Obidva videoklipy odpremiérovali britské médiá, vrátane legendárneho anglického magazínu Clash. Thom Artway aktívne koncertuje doma aj v zahraničí – hral na legendárnom Sziget festivale v Maďarsku, na showcaseových festivaloch Eurosonic Noorderslag v Holandsku, The Alternative Great Escape vo Veľkej Británii, poľskom Spring Break, MaMA vo Francúzsku a v mnohých ďalších krajinách.

Viac informácií nájdete na thomartway.com

Zdroj: Silvia Turnerová
Foto: Beata Mathe