My, organizátori festivalu TOPFEST Slovakia, si s plnou vážnosťou uvedomujeme, že návštevníci piatkového programu odchádzali večer nespokojní a rozumieme im. Radšej však budeme terčom útokov ako by sme riskovali zranenie čo i len jediného návštevníka.
Prvé vážnejšie problémy pri prípravách sme zaznamenali v stredu popoludní, kedy sa areálom letiska v Abraháme prehnala veterná smršť, ktorá vážne poškodila C stage, poškodila gastrozónu a ďalšie vybavenie festivalu. Z bezpečnostných dôvodov sme preto zrušili vystúpenia kapiel na C stagei a posilnili tím pripravujúci podujatie, aby sme včera, v piatok, mohli otvoriť festival.

V priebehu piatkového dňa sa postupne zintenzívňovala sila vetra, ktorá dosahovala úroveň cez 50 km/h. Pri tejto intenzite vetra nebolo možné garantovať bezpečnosť nielen kapiel priamo na pódiu, ale ani divákov pred pódiom. Spoločne s kapelou Three Days Grace sme čakali do poslednej možnej chvíle, aby bolo možné zrealizovať jej koncert. Žiaľ, po 19:00 kapela vystúpenie z vyššie uvedených dôvodov zrušila. Podobný scenár nasledoval o približne hodinu neskôr aj v prípade kapely Amon Amarth. Hoci vietor neskôr ustúpil, následný dážď doslova zaklincoval aj vystúpenie tretieho headlinera – skupiny Arch Enemy, ktorá už bola pripravená hrať.
Zároveň by sme chceli zdôrazniť, že všetky kapely boli na letisku RC Abrahám od ranných hodín a pripravovali sa na vystúpenia. Sme vďační, že prišli pozdraviť osobne návštevníkov festivalu, s mnohými sa odfotili, podpísali tričká, ruky, ale aj bankovky a čokoľvek, čo mali ľudia po ruke a dali si podpísať.

Krízový štáb festivalu súbežne začal pripravovať technologické riešenia, aby sa situácia v prípade sobotňajšieho programu neopakovala. K takýmto riešeniam patrí napríklad odstránenie LED steny z hlavného stageu. Toto riešenie prinesie vyššiu bezpečnosť v prípade opakovania sa veternej situácie.

Fanúšikom sa touto cestou ospravedlňujeme.
Okrem ospravedlnenia sme pre návštevníkov pripravili aj kompenzácie, ktoré budú nasledovné – všetci držitelia zakúpených jednodňových vstupeniek na piatok (obyčajných aj VIP) dostali predĺženie na celý festival alebo jednodňový vstup na budúci rok. Držitelia zakúpených permanentiek na tohtoročný festival budú kompenzovaní permanentkami na ďalší ročník.

Chceli by sme sa zároveň vyjadriť aj k informáciám, ktoré sa začali šíriť sociálnymi sieťami. Všetky zahraničné kapely, ktoré mali a majú vystúpiť na TOPFEST Slovakia 2023, majú svoje honoráre vopred vyplatené v plnej výške.

TOPFEST MANAGEMENT

Zdroj: Andrea Čurná, woowoo.sk