Park 360 v Hradci Králové minulý týždeň (8. až 11.6.) opäť ožil veľkolepým hudobným festivalom. Historicky najväčší 27. ročník Rock For People zbúral hranice žánrov a znova prevalcoval všetky očakávania. Toto je zoznam desiatich vecí, ktoré považujeme za charakteristické a unikátne pre Rock For People 2023.

1. Hudba

Rock For People je v prvom rade zárukou kvalitného a rôznorodého hudobného programu. Na svoje si prišli nielen fanúšikovia čisto rockovej hudby, ale po areáli sa ozývali aj zmesi popu, punku, metalu, indie, techna, či dokonca repovej, elektronickej, alternatívnej a disko hudby. Pestrý bol navyše aj pôvod umelcov. Svoje zastúpenie na festivale mali okrem európskych krajín a USA, napríklad aj India, Japonsko, Kanada a Austrália. Nechýbalo ani množstvo domácich hudobníkov ako Vypsaná Fixa, Horkýže Slíže, Wohnout, Ben Cristovao, Tata Bojs, Cocotte Minute, From Our Hands, TH!S, Ventolin, Hentai Corporation, John Wolfhooker a veľa ďalších. Zážitkom bola tradičná pocta legende, ktorou bol tento rok Václav Neckař so skupinou Bacily. K rôznorodosti prispeli aj filharmónie z Hradca Králové a Prahy, a Hradecká cimbalová muzika. Čo sa týka medzinárodných hviezd, na festivale sa okrem headlinerov, ktorými boli Slipknot, Machine Gun Kelly, The 1975 a Muse, predstavili aj iné svetovo známe kapely, ako napríklad Papa Roach, Hollywood Undead, Billy Talent, Simple Plan, Palaye Royale, While She Sleeps, Anti-Flag, Lorna Shore, I Prevail, Architects, X Ambassadors, The Hara, Nothing But Thieves a Bury Tomorrow. Prekvapením boli vystúpenia kapiel Deaf Heart, Boys Don´t Cry, The Truth Is Out There a Atavist v rámci Secret shows.

2. Profesionalita a prístup organizátorov

Okrem samotného faktu, že sa organizátorom opäť podarilo usporiadať tak veľký a kvalitný festival, neobyčajným je aj ich prístup a komunikácia s návštevníkmi. V desiatkach príspevkov na sociálnych sieťach boli pred, ale aj počas festivalu denne zverejňované dôležité informácie a zaujímavosti z celkového diania, rozsiahle fotoreporty a videá. Prínosom bola aj oficiálna a prehľadná aplikácia s programom, mapou areálu a rozmiestnením stánkov, ale aj s upozorneniami na zaujímavé aktivity. To všetko organizátori zvládli priateľskou a pútavou formou.


3. Areál

Jedinečná atmosféra festivalu je každoročne zvýraznená priestormi Parku 360 na letisku v Hradci Králové. Naozaj výnimočné sú priestory hangárov, ktoré okrem tieňa ponúkli aj rôzne formy vyžitia a zastrešili napríklad jedáleň, piváreň, merch stánok, hernú a oddychovú zónu. Okrem toho boli v areáli rozmiestnené aj atrakcie ako festivalový kolotoč a rôzne súčasti sprievodného programu a stánkov s občerstvením. Jednotlivé prvky a atrakcie v areáli boli tematicky vyzdobené a unikátne bolo aj ich osvetlenie. Vyzdvihnúť treba aj čistotu festivalu, rôzne druhy toaliet a prítomnosť energy-pointov na nabíjanie elektroniky.  

4. Pivo, pivo, pivo

Atraktívna ponuka nápojov na Rock For People výrazne konkuruje rôznym pivným festivalom. Na výber mali návštevníci zo stoviek druhov pív rozmiestnených celým areálom. Rovnomerné bolo zastúpenie známych a komerčných značiek ako aj lokálnych pív z remeselných pivovarov. Výber bol naozaj široký čo sa týka chuti, obsahu alkoholu aj ceny.

5. Móda

S letnými festivalmi sa čoraz viac spája aj festivalová móda a vizáž. Na Rock For People samozrejme prevažovalo typické oblečenie v rockovom, punkovom či metalovom štýle. Napriek teplému počasiu sa návštevníci nebáli tmavých farieb a nechýbali ani tričká s motívmi obľúbených kapiel. Špecifické oblečenie často dopĺňal výrazný make-up a účesy. Záujemcovia si mohli nechať zapliesť farebné vrkoče, ostrihať sa, či festivalovo sa nalíčiť vo viacerých stánkoch v areáli. Najvýraznejšie festivalové outfity boli dokonca zverejnené na stránkach Vogue Czechoslovakia. K dispozícii boli aj stánky s designovým oblečením českých značiek a ručne vyrábanými šperkami. Za samostatnú zmienku stojí aj štýlový oficiálny merch Rock For People. O tom, že tento rok bol jeho motív naozaj vydarený svedčí aj vypredanie tričiek s line-upom už v priebehu druhého dňa festivalu. Zaujímavé je aj tradičné každoročné fotenie návštevníkov vo zvieracích a iných kostýmoch.

6. Spoločenská zodpovednosť

Rock For People okrem kvalitnej hudby a zázemia kladie dôraz aj na životné prostredie. To platí už od dopravy na festival, kedy bola návštevníkom odporúčaná hromadná, zdieľaná a bez emisná doprava, až po lokálne spracovanie a využitie odpadu, ktorého sa na festivale triedilo takmer 20 druhov. Okrem toho boli zálohované poháre, PET-fľaše aj plechovky. Jedlo bolo servírované do kompostovateľných obalov a rozšírená bola aj ponuka rastlinných a bezmäsitých jedál, a jedál z domácich surovín. Na výzdobu letiska, ale aj ako oddychové zóny boli využité materiály, ktoré by inak skončili ako odpad. Jedno z pódií je na Rock For People dokonca poháňané vodíkom a tento rok bolo novinkou aj Solar Stage, teda pódium, ktoré získavalo energiu zo solárnych panelov. Vízia udržateľnej budúcnosti festivalov bola predstavená v zóne KB FutureFest 2030 a na festivale dostali priestor aj neziskové organizácie venujúce sa životnému prostrediu a inej osvetovej činnosti.

7. CASHLESS systém

Všetky platby na festivale boli aj tento rok cashless, teda prostredníctvom náramku s čipom od spoločnosti NFCtron, na ktorý mohol byť kredit nabitý vopred alebo aj v priebehu festivalu. Platby prebiehali jednoducho priložením čipu k predajnému zariadeniu, na ktorom sa následne zobrazil prehľad objednávky a zostatok peňažných prostriedkov. Problémy s cashless systémom sme nepostrehli čo sa týka nabíjania, samotných platieb, či refundácie zostatku kreditu. Neminutý kredit nám bol vrátený na vybraný účet v priebehu jedného dňa od žiadosti. Tento spôsob platby sa tak osvedčil a jeho využívanie na festivaloch nesie množstvo výhod. Predaj v stánkoch je rýchly a efektívny, návštevníci nemusia nosiť hotovosť, karty ani iné platobné zariadenia, čím sa zvyšuje ich komfort napríklad počas koncertov a znižuje sa tiež riziko krádeží. Navyše je na stránkach a v aplikácii NFCtron dostupný podrobný prehľad všetkých platieb s informáciou o zakúpenom tovare i predajcovi.


8. Ľudia, nálada a atmosféra

Samostatná kategória musí byť venovaná aj unikátnej atmosfére festivalu. Rock For People sa pre mnohých stáva výnimočnou udalosťou, na ktorú sa dá tešiť po celý rok. Kvalitný hudobný a sprievodný program je rok čo rok lákadlom pre desať tisíce domácich i zahraničných návštevníkov. Medzi ľuďmi tu vládne dobrá nálada, vznikajú nové priateľstvá a nezabudnuteľné zážitky.

9. Sprievodný program

Rock For People sa môže pýšiť aj naozaj bohatým sprievodným programom, ktorý zahŕňa rôzne predstavenia, stand-upy, premietanie filmov, či prednášky a diskusie na spoločensky aktuálne témy, ktorými boli tento rok napríklad vzťahy, sociálne siete, udržateľnosť a život v budúcnosti. Obľúbenosti sa teší AZ kvíz a iné súťaže, ako aj karaoke, live jukebox a spev pri táboráku. K hudobnému programu patrí aj zóna Objevte více muziky, silent párty a DJ sety v rámci každodennej afterpárty. Nezaostávajú ani športové aktivity ako lekcie tanca, joga, a tiež skate, BMX a in-line exhibície na tradičnej U-rampe. Novinkou bolo premietanie futbalovej Ligy majstrov na špeciálnom plátne uprostred mini ihriska. Fanúšikov potešili aj možnosti stretnutia sa s obľúbenými kapelami či autogramiáda, a prekvapením bola aj dronová show.

10. Počasie

Napriek nepriaznivej predpovedi počasia, keď ešte pár dní pred festivalom vyzeralo, že bude celý čas pršať, sme sa dažďa takmer nedočkali. Cez deň boli teploty vyššie, no večer priniesol príjemné schladenie. Aj tento aspekt festivalu teda organizátori úspešne vybavili 🙂


Na vyváženie všetkých superlatívov, ktoré sú ale plne zaslúžené, uvádzame na záver aj pár negatív. Zo strany návštevníkov vzišli negatívne ohlasy najmä na zázemie kempingu, kde nedostačovali toaletné zariadenia a sprchy. Často sa diskutoval aj systém parkovania a prístup ochrankárov. Z našej skúsenosti by sme horšie hodnotili ponuku jedla, ktorá napriek dôrazu na rozmanitosť a kvalitu, až tak rozmanitá nebola a okrem výnimiek, na tak vysoké ceny ani kvalitná. Na odľahčenie ešte pridávame jedno obrovské osobné negatívum, a to, že z tak bohatého programu sa bohužiaľ nedalo stihnúť zažiť všetko.

Text: Linda Koníková, PartyPortal.sk
Foto: PartyPortal.sk