Neuveriteľnú show, akú Slovensko ešte nezažilo predviedla nemecká kultová kapela na svojom koncerte v rámci European Stadium Tour 2023. Dychberúci koncert kapely Rammstein zaplnil letisko v Trenčíne, kde sa zišlo až 40 000 ľudí.

Dlho očakávaný a vypredaný koncert sa konal v stredu 14. júna. Už od ranných hodín cesty vedúce na trenčianske letisko zapĺňali nekonečné davy nadšených fanúšikov. Uprostred rozsiahleho areálu bolo už z diaľky vidieť majestátne pódium, ktoré na Slovensko priviezlo takmer 70 kamiónov a ktorého príprava trvala až niekoľko dní.

Pred samotným koncertom návštevníkov rozohrievala hudba ich obľúbenej kapely, dokonca aj predkapela zahrala známe hity nemeckej ikony. Duo Abélard z Francúzska, ktoré sekunduje Rammsteinu počas celého turné, odohralo svoj set na malom vedľajšom pódiu uprostred hľadiska a ich klavírne tóny sprevádzal spev fanúšikov.

Hlavnú show Rammstein odpálili krátko po deviatej hodine. Po úvodnej orchestrálnej Hudbe pre kráľovský ohňostroj sa nad trenčianskym letiskom rozprestreli čierne mraky dymu. Kapela začala svoje dvojhodinové vystúpenie plné pyrotechniky a svetelnej show skladbou Rammlied z albumu Liebe ist für alle da. Následne zaznel hit Links 2-3-4 a ďalšie skladby ako Bestrafe mich, Sehnsucht, Mein Herz brennt, Puppe, Deutschland (aj v špeciálnom remixe), Radio a Mein Teil. Bohužiaľ sa zdalo, že tieto skladby nedostali do varu každého, a najmä zadnú polovicu publika viac zaujalo ikonické pódium a fakt, že každý si chcel nahrať svetelné efekty pôsobil ako rušivý element počas celého koncertu. Kapela ďalej zahrala aj skladby zo svojho najnovšieho album Zeit, ktorý vyšiel v apríli minulého roka.

S blížiacim sa záverom vystúpenia sa počas známeho hitu Du hast konečne začali zabávať aj ľudia v zadných radách a show sa stupňovala aj prostredníctvom ohňov a pyrotechniky. Poslednou pred prídavkami bola skladba Sonne, po ktorej sa už začali postupné odchody ľudí, a to pravdepodobne kvôli obavám z dopravnej situácie.

Po nejednoznačnom aplauze nasledoval prvý prídavok. Na vedľajšom pódiu uprostred 40 tisícového davu návštevníkov zaznela skladba Engel v piano verzii sprevádzaná duom Abélard. Po nej sa kapela špecificky presunula na hlavné pódium, a to na nafukovacích lodiach nesených nad hlavami fanúšikov, kde ďalej zazneli hity Ausländer, Du riechst so gut a Ohne dich.

Tentokrát si fanúšikovia druhú sekciu prídavkov zaslúžili neutíchajúcim skandovaním a potleskom. Kapela im naservírovala rovno tri ďalšie skladby – Rammstein, Ich will a rozlúčili sa skladbou Adieu z už spomínaného albumu Zeit. Show gradovala a spolu s poslednými ohňami letisko zasnežil aj výbuch konfiet. K záverečným titulkám premietaným na pódium a k odchodu fanúšikom ešte hrala piano verzia Sonne a remix skladby Haifisch.


Hudobno-svetelno-ohňová show typická pre kapelu Rammstein prebiehala na majestátnom pódiu bez prerušení príhovormi k publiku. Namiesto toho prechody vyplnili ikonické scény s plameňometmi a vo výrazných kostýmoch. Líder Till Lindemann sa však fanúšikom prihovoril aj v slovenčine a v závere poďakoval viacerými jazykmi vrátane Ďakujem.

Napriek negatívnym ohlasom, ohľadne občerstvenia a nedostatočnej dopravnej infraštruktúry išlo jednoznačne o jedinečnú a nezabudnuteľnú udalosť. Aj keď počet stánkov s občerstvením a ich zásobovanie malo byť vyššie, ceny odpovedali koncertom a festivalom podobnej úrovne a podujatiam v okolitých štátoch. Čo sa týka dopravy, najviac sa osvedčila kyvadlová doprava, ktorá medzi letiskom a železničnou a autobusovou stanicou v Trenčíne otočila obrovské množstvo autobusov v častých intervaloch. Rýchla bola aj samostatná doprava na bicykloch či kolobežkách.

Celkové dojmy z koncertu sú teda viac než pozitívne a návšteva tohto historického podujatia stála za to desať tisíckam návštevníkom, ktorí na veľkolepú show kapely Rammstein určite tak skoro nezabudnú.

Autor: Linda Koníková, PartyPortal.sk
Foto: PartyPortal.sk