Príďte 9. mája 2022 zažiť Európu v Trenčíne na minifestivale o dôležitosti demokracie. Pri príležitosti Dňa Európy Trenčín 2026 pozýva návštevníkov do Domu armády v Trenčíne, kde na nich od 16:00 do 22:30 s voľným vstupom čakajú koncerty, diskusie, literatúra a zážitkový workshop. Vystúpi trenčianska legenda Chór vážskych muzikantov, čerstvý držiteľ Radio_Head Awards Isama Zing a jedinečný zážitok prinesie ženské trio Sutari z Poľska, ktoré súčasným spôsobom interpretuje tradičné poľské piesne. Čaká nás tiež panelová diskusia odborníkov na kultúru a Európsku politiku, zážitkový workshop organizácie Post Bellum o dilemách ľudí ohrozených vojnovým konfliktom, fjužn kultúrna prechádzka mestom, Literárnyklub.sk o európskych hodnotách v literatúre a premietanie kolekcie vizuálnych diel, ktoré vznikli ako reakcia na vpád ruských vojsk na Ukrajinu. 

Piotr Spigiel Photography

“Podujatím Európa v Trenčíne sa zapájame do európskej oslavy Dňa Európy, ktorá už má tradíciu, u nás ale ešte nie je vžitá. Hoci ide o oslavu, aktuálne témy sú vážne – vojna na Ukrajine nastavuje naše uvažovanie. Práve teraz je dôležité prihlásiť sa k demokratickým hodnotám, oceniť, že sme členmi Európskej únie a zároveň si pripomenúť, že je veľmi dôležité nepoľaviť v solidarite k Ukrajine a ľuďom, ktorí našli svoje útočisko na Slovensku a aj v našom meste”, vysvetľuje Terina Slezák Barčáková, manažérka medzinárodných vzťahov Trenčín 2026.

Deň Európy je oslava mieru a jednotky v Európe. Spája sa s výročím tzv. Schumanovej deklarácie – prejavu francúzskeho ministra zahraničných vecí Róberta Schumana, ktorý 9. mája 1950 navrhol vytvoriť Európske spoločenstvo uhlia a ocele. Schumanov návrh je považovaný za začiatok budovania spoločenstva krajín dnes známeho ako Európska únia.

Diskutovať budú odborníci na Európsku politiku aj kultúru

O tom, akú úlohu môžu zohrávať mestá ako Trenčín pre stabilitu demokracie a podporu európskych hodnôt, budú diskutovať rektorka VŠVU Bohunka Koklesová, poradkyňa prezidentky pre zahraničnú politiku Jana Kobzová, Robert Sermek – vedúci Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku a Michal Kaščák, zakladateľ festivalu Pohoda. Moderuje Michal Hvorecký.

Knihomoľov poteší demokratická knižnica Literárneho klubu – kurátorský výber publikácií s demokratickou témou. V diskusii s Michalom Hvoreckým sa budeme rozprávať o Európskej cene za literatúru, ktorú udeľuje Európska únia už od roku 2009 s cieľom upriamiť pozornosť na literárne talenty v Európe. Dozvieme sa, čo táto cena zahŕňa a kto sú jej laureáti. 


Zážitkový workshop priblíži dilemy ľudí ohrozených vojnou

Podujatie otvorí zážitkový workshop organizácie Post Bellum. Workshop predstavuje témy nástupu nacizmu, holokaustu a emigrácie z pohľadu jednotlivca zasiahnutého veľkými dejinami. Cez skutočný príbeh Židovky Evy, prostredníctvom štruktúrovanej drámy a hrania rolí účastníkom priblížime dilemy, ktorým ľudia čelili počas druhej svetovej vojny. Cieľom je nielen pochopiť historické súvislosti, ale aj rozvíjať kritické myslenie, argumentačné schopnosti a sociálnu a emočnú inteligenciu. Workshop je určený pre všetkých od 12 rokov. Jeho kapacita je obmedzená, prihlasovať sa môžete tu.

Zaujímavý formát prinesie [fjúžn] kultúrna prechádzka, počas ktorej sa pozrieme na Trenčín očami cudzincov. Prechádzka predstaví rôzne miesta Trenčína, ktoré ľudia z iných krajín považujú za dôležité, a ku ktorým majú vzťah. Stretávame sa o 17:00 pred hlavným vchodom Domu armády.

Hudobní hostia z regiónu, zo Slovenska a zo zahraničia

Vystúpi domáca legenda, Chór vážskych muzikantov, ktorá bola v 80tych rokoch lídrom trenčianskeho undergroundu. Fanúšikov elektronickej a experimentálnej hudby zasa priláka čerstvý držiteľ hudobného ocenenia Radio_Head Awards v kategórii Album roka/Cena novinárov 2021 Isama Zing (SK). Jedinečným zážitkom návštevníkov prekvapí ženské trio Sutari z Poľska, ktoré originálnym spôsobom transformuje tradičné poľské piesne. “Sutari je krásnym príkladom ako sa dá čerpať z tradičnej kultúry a interpretovať ju súčasným spôsobom pre rozmanité publiká. Ukazujú nám, že tradícia nemusí byť vytesaná do kameňa, môže byť živou inšpiráciou”, popisuje výber kapely Lenku Kuricová, umelecká riaditeľka Trenčín 2026.  


Reakcia na vojnu aj pomoc cez odznaky

Kolekcia vizuálnych diel, ktorá reagovala na začiatok vojny na Ukrajine, mala v Trenčíne svoju premiéru na koncerte Trenčín pre Ukrajinu. V Dome armády tiež prispeje k špecifickej atmosfére. Zostavili ju riaditeľka Bielej noci Zuzana Pacáková a slovenská umelkyňa Ilona Németh, ktoré vybrali diela viac ako päťdesiatich umelcov a umelkýň ako napríklad Lucia Tallová, Olja Triaška Štefanovič, Dorota Sadovská, Oto Hudec, Boris Vitázek, Boris Németh, Tomáš Rafa a ďalší.

Z podujatia si môžete za dobrovoľný príspevok odniesť odznak s motívom od známeho slovenského ilustrátora Danglára. Celý výťažok poputuje na materiálnu pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou, ktorú v OC MAX organizuje mesto Trenčín v spolupráci s KC Aktivity. Odznaky na tento účel vyrobila a darovala chránená dielňa Aliis z Nemšovej. Chránená dielňa chce týmto spôsobom prispieť na adresnú pomoc ľuďom z Ukrajiny žijúcim teraz v trenčianskom regióne. 

Podujatie finančne podporili: mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj. Partnermi minifestivalu Európa v Trenčíne je Európska únia, Europe Direct Trenčín, Ministerstvo obrany SR.

Vstup na podujatie je voľný.

Program:
16:00 – 18:00  Post Bellum workshop o ohrození života vojnou 
16:30 Vizuálna inštalácia diel pre Ukrajinu
17:00 – 18:00  [fjúžn] kultúrna prechádzka 

17:00 – 18:00  Panelová diskusia: Akú úlohu môžu mestá ako Trenčín zohrávať pre dôležitosť a stabilitu demokracie a európskych hodnôt? Diskutujú: Bohunka Koklesová /rektorka VŠVU, Jana Kobzová /poradkyňa prezidentky pre zahraničnú politiku, Robert Sermek /vedúci Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku, Michal Kaščák /zakladateľ festivalu Pohoda, moderuje Michal Hvorecký

18:00 – 19:00 Literarnyklub.sk s Michalom Hvoreckým
19:00 – 20:00 CHVM (SK) 
20:20 – 21:20 Sutari (PL)
21:30 – 22:30 Isama Zing (SK)

Zdroj: Mirka Gúčiková, PR Manager Trenčín 2026
Foto: Piotr Spigiel Photography