Unikátny titul Banket & Richard Müller 84-91 komplexne mapuje na dvoch vinylových LP a dvoch CD históriu československej techno-popovej skupiny Banket, ktorú založila jedna z najväčších slovenských autorsko-interpretačných osobností Richard Müller. Vychádza oficiálne dnes 18.6.2021.

Titul dramaturgicky zostavil stály spolupracovník vydavateľstva Opus Juraj Čurný, ktorý ho zároveň vybavil aj obsahovo mimoriadne hodnotným sprievodným textom rozdeleným na štyri časti. V každej jednej autor popisuje cez zoznam šiestich skladieb dané obdobie Banketu a zároveň spomína hudobných spolupracovníkov hlavného protagonistu: Banket Úvodný, Banket Bioelektrovízny, Banket Druhodobový, Banket Záverečný

„Verejnú premiéru mal Banket na pozoruhodnom fóre – Bratislavskej lýre ´84 s pesničkou Nespoznaný, ktorá síce žiaden lýrový kov nezískala, ale zaujala a predznačila, že (česko)slovenská hudobná scéna sa môže tešiť z nového objavu. Nebýva zvykom, aby sa pôvodom hudobný publicista, ktorý má v popise práce recenzovať tvorbu svojich budúcich kolegov, výraznejšie presadil v oblasti, ktorú pôvodne pokrýval svojim (aj) kritickým okom a uchom,“ začína Čurný svoj komentár v Úvodnej časti, kde ako hlavného Richardovho hudobného partnera uvádza Martina Karvaša. V Bioelektrovíznom Bankete sa posunul na  miesto Richardovho „kopilota“  Svaťo Juřík, ktorý odviedol fantastickú prácu na debutovom albume Bioelektrovízia. Album bol plný hitov vrátane nesmrteľnej piesne skladateľa Vaša Patejdla Po schodoch. V tretej časti Banket Druhodobový Jurajspomína štyroch mušketierov – Müller, Šeban, Mikletič a Uličný, nakoľko album Druhá doba bol primárne ich dielom. A v Záverečnej časti svojho textu na booklete okrem iného uvádza: „Dnes si už môžeme povedať, že Banket ako kapela bol formát, ktorý na prelome rokov 89/90 narazil na svoj limit. Čím ďalej, tým viac začal byť vnímaný predovšetkým ako sprievodná skupina svojho hlavného protagonistu…. Cover verzia slovenského tanga Dušana Pálku Prečo sa máme rozísť? je  skvelým a vtipným nadhľadovým epitafom éry spojenej so značkou Banket. A bola to éra nezabudnuteľná.“


Richard si ako obvykle starostlivo postrážil okrem tracklistu aj grafickú stránku titulu, ktorej autorom je jeho dvorný fotograf  Mayo Hirc. V rámci obalu si priaznivci budú môcť prezrieť množstvo skvelých archívnych fotiek, takže vzniklo po každej stránke komplexné dielo, ktoré nepochybne poteší každého fanúšika kvalitnej slovenskej populárnej hudby. 

Richarda Müllera môžete v aktuálnom období podporiť napríklad kúpou merchandise na webe Rukahore.sk. Aby sme boli fér, tento link je PROVÍZNI a pokiaľ cez neho nakúpite, podporíte nie len Richarda Müllera ale drobnou čiastkou aj náš portál za čo Vám už teraz ďakujeme.

Zdroj: Renáta Tomášová, Warner Music