W Production

Ukrajinskí hudobníci Jana Špačinská a Pavlo Nechitajlo z kapely Zapaska pred 10 rokmi spojili časť svojho životného príbehu so Slovenskom. Vo vydavateľstve Slnko Records im vyšli dva albumy, jeho zakladateľov považujú za svojich druhých rodičov a v lete vystúpia na festivale Pohoda. Vypočujte a prečítajte si ich osudy v rozsiahlom a dôležitom rozhovore, ktorý vyšiel ako jubilejný 50. diel podcastovej série Slnko Records o domácej hudobnej scéne.

Podcasty s názvom Cesty Slnka odštartovalo vydavateľstvo Slnko Records vo februári 2022 rozhovorom s gitaristom a skladateľom Andrejom Šebanom. Postupne v nich odkrýva príbehy slovenských muzikantov a osobností, ktorí v ostatných dvoch dekádach formovali obraz vydavateľstva, ale svojím prínosom ovplyvnili aj podobu našej spoločnosti. Respondentov ako Jana Kirschner, Juraj Benetin, Zuzana Homolová, Lukáš Fila, Shooty, Dorota Nvotová, Soňa Horňáková či Katarzia spovedá hudobníčka a zakladateľka Slnko Records Jana “Shina” Lokšenincová.

Okrúhly 50. podcast tejto série je venovaný silnému príbehu muzikantskej a partnerskej dvojice Jany Špačinskej a Pavla Nechitajla z Ukrajiny, ktorí pútavo rozprávajú o svojich hudobných začiatkoch, ukrajinskej scéne, koncertoch po Európe či spojení svojej kapely Zapaska so slovenskou skupinou Longital a vydavateľstvom Slnko Records. Úprimne tiež hovoria aj o ťažkých témach – Kryme, Majdane a viac ako rok trvajúcej ruskej agresii.

Podcast so Zapaskou je zámerne ponechaný v ukrajinčine, pričom jeho slovenský prepis nájdete celý na webe slnkorecords.sk, kde po novom okrem sekcie s viac ako 150 vydanými nahrávkami pribudla aj podstránka Rozhovory. V nej budú postupne zverejňované staršie prepisy rozhovorov zo seriálu Cesty Slnka, ale aj úplne nové podcasty.


Slnko Records tak okrem množstva vydanej hudby vytvorí aj niečo ako online knižnicu novodobého vývoja a príbehov slovenskej nezávislej hudobnej scény.

Zdroj: Alexander Čerevka, Slnko Records
Foto: W Production