Počas trojdenného podujatia, 14. až 16. septembra, v Parku M. R. Štefánika v Trenčíne zaznie pestrá zmes hudobných štýlov od gitaroviek cez elektronické projekty až po tvrdšie žánre. Okrem koncertov na návštevníkov a návštevníčky čakajú diskusie s úspešnými umelcami a umelkyňami, súťaže o lístky na festivaly Pohoda, Grape a Sharpe, Slam poetry a ďalšie aktivity. Podujatie je súčasťou projektu Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026. Príďte podporiť a objaviť nové talenty, vstup je voľný!

Garáž je najmenším pódiom festivalu Pohoda, symbolizuje začiatky kapiel. Už tretí rok po festivale sa v rámci projektu Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026 presúva do mesta Trenčín a mení na kultúrny priestor s vlastným programom.

Showcase festival

Ambíciou Garáže je vytvárať príležitosti pre nastupujúcu generáciu v oblasti kultúrno-kreatívneho priemyslu. Tento rok sa Garáž zameriava na kapely, ktoré chce vytiahnuť z garáží na pódia.  Odbornou porotou vybraných 19 kapiel sa publiku ukáže 14. – 16. septembra na takzvanom showcase podujatí. „To znamená, že naň pozývame nielen verejnosť, ale aj profesionálov a profesionálky z oblasti hudby – z vydavateľstiev, festivalov, klubov, agentúr a médií. Kapely sa teda určite budú chcieť ukázať,“ vysvetľuje Patrik Kubizna, ktorý už tretí rok projekt Garáž koordinuje.


Diskusie, filmy, súťaže

Okrem koncertov sa návštevníci a návštevníčky môžu tešiť aj na Slam poetry, premietanie filmov s témou hudobného priemyslu ako napríklad Ostrov hudby, alternatívne hudobné nástroje Vrbovských víťazov, tanečné zoskupenie Teleso či súťaž o lístky na festivaly Pohoda, Grape, Sharpe a na program v KKC Hviezda.

Mladí úspešní ľudia z Trenčína – hudobníčka Nina Kohout a producent elektronickej hudby Samuel Bulb Štefanec – prídu s Oliverom Rehákom diskutovať o tom, ako sa im darí na medzinárodných pódiách. O začiatkoch dnes už legendárnych kapiel sa budú rozprávať Ľuboš Dzúrik z CHVM, Braňo Jóbus z Vrbovských víťazov a Peter Kohout z Bez ladu a skladu.


Ako je na tom hudobný priemysel na Slovensku a či sa dá preraziť za jeho hranicami sa budeme pýtať Shiny a Alexa Čerevku zo Slnko records. Nemôže chýbať ani téma otvárania kultúrno-kreatívneho centra Hviezda, ktorou bude v tom čase Trenčín žiť. Manažér KKC Hviezda, Juraj Benda, príde porozprávať, aké nové príležitosti prináša Hviezda pre hudbu a kreatívny priemysel.

Ďalšie vzdelávanie pre kapely

Vystúpením na trojdňovom podujatí sa však Garáž pre kapely nekončí. Posunúť sa ďalej im pomôže vzdelávací blok, ktorého sa zúčastnia na jeseň. Rôzne témy súvisiace s hudobným priemyslom budú lektorovať hudobní profesionáli a profesionálky. „Kapely sa napríklad dozvedia, čo zahŕňa nahratie albumu, akým spôsobom prebieha booking hudobných skupín do klubov a na hudobné festivaly, či ako dostať svoju hudbu do rádií,“ popisuje program vzdelávania Patrik Kubizna.  


Garáž je spoločným projektom festivalu Pohoda a Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026. Trenčín 2026 finančne podporujú Mesto Trenčín a Trenčiansky samosprávny kraj.

Viac o vystupujúcich kapelách, sprievodnom programe a harmonograme podujatia nájdete na webe a na sociálnych sieťach Trenčín 2026. Tešíme sa na vás!

Zdroj: Mirka Gúčiková, PR manažérka Trenčín 2026