Skvosty svetovej organovej literatúry, objavné dramaturgie s dielami menej frekventovaných skladateľov a prekvapivé improvizácie interpretov. To všetko si poslucháči budú môcť vypočuť raz mesačne do júna vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Už v nedeľu 27. januára o 10:30 začína cyklus Organových koncertov pod pyramídou.B

V rámci 22. ročníka vystúpia štyria zahraniční a dvaja slovenskí renomovaní organisti. Koncerty sprevádza moderátor, ktorý populárno-náučnými textami uvádza jednotlivé skladby. Všetky začínajú o 10:30 a v priamom prenose ich odvysiela Rádio Devín.

Na prvom koncerte v nedeľu 27. januára sa predstaví známy český organista Pavel Černý. Po vystúpeniach v Európe, Spojených štátoch, Japonsku, Brazílii, Afrike, či na Kube sa rád vracia aj na Slovensko. Poslucháči sa môžu tešiť na štýlovo pestrý program s dielami Johanna Sebastiana Bacha, významných predstaviteľov francúzskej organovej hudby ako i českých skladateľov Bohuslava Martinú a Miloslava Kabeláča.     

Organ, ktorý sa nachádza v budove Slovenského rozhlasu, je dominantou Veľkého koncertného štúdia. Patrí k najväčším na Slovensku a k jednému z najväčších v strednej Európe. Postavili ho v roku 1984. Myšlienku využiť tento cenný nástroj na pravidelné organové recitály sa podarilo zrealizovať v roku 1994. Od roku 1998 na ňom vystupujú domáci aj zahraniční interpreti.

Zdroj: Erika Rusnáková, RTVS

close

Prihláste sa k odberu nášho newslettera!

Nebudeme Vás do ničoho nútiť.
Z odberu newslettera sa môžete kedykoľvek odhlásiť. Odhlasovací link nájdete v každom newsletteri.
Vyplnením a odoslaním formulára súhlasíte s nevyhnutným spracovaním vyplnených údajov pre účely zasielania newslettera.