OneRepublic, Macklemore, Ellie Goulding, Niall Horan, Tom Grennan, nigerijská superstar Burna Boy, kultoví indie-rockeri Interpol, fenomenálny spevák Jacob Collier, brazílska hudobná legenda Gilberto Gil na svojom rozlúčkovom turné, hviezdy elektronickej hudby Kavinsky, ZHU, Danger, nekompromisné duo Sleaford Mods, ale aj Ewa Farna, Ben Cristovao, Monkey Business či slávna fiXa. To sú hlavné ťaháky 20. ročníka festivalu Colours of Ostrava, ktorý sa uskutoční od 19. do 22. júla v unikátnom industriálnom areáli ostravských Dolních Vítkovic. Viac ako 70 medzinárodných kapiel mnohých žánrov zo všetkých kútov sveta a vyše 40 domácich mien ponúkne výnimočné divácke zážitky na ôsmich hudobných pódiách. Na ďalších viac ako desiatich pódiách si návštevníci užijú bohatý nehudobný program – napríklad debaty v rámci medzinárodného fóra Meltingpot, divadlá, filmy, workshopy a umelecké aktivity. Predovšetkým však bude vládnuť letná atmosféra, radosť, tanec a spoločné zážitky s priateľmi a rodinou. 

Na základe starostlivého dramaturgického výberu do Ostravy toto leto zavítajú kapely a umelci z 24 krajín zo všetkých kútov sveta – od Austrálie, Japonska, Južnej Kórey, Brazílie, Guatemaly, Kolumbie, Mexika, Tuniska, Konga, Alžírska, Nigérie až po Estónsko, Francúzsko, Turecko, Slovinsko, USA a Veľkú Britániu. A žánre? Celá škála – world music, rock, pop, elektronika, neoklasika, cumbia, punk, jazz, hip hop, soul… každý si nájde niečo pre seba a každý odíde s pocitom, že zažil niečo výnimočné a vzrušujúce.


Okrem dvoch hlavných pódií pod holým nebom sa budú konať koncerty aj na Drive stage s divokými, tanečnými, nadupanými kapelami, v multifunkčnej aule Gong, ktorá ponúkne pokojný, sústredený hudobný zážitok, alebo na Full Moon Stage zameranej na to najaktuálnejšie zo súčasnej alternatívnej medzinárodnej a domácej hudobnej scény. Nová Cacao Stage zavedie divákov do azúrových morí Strednej Ameriky a ponúkne tanečné a pohybové workshopy, intímne hudobné vystúpenia spevákov a skladateľov a popredných svetových dídžejov a hudobníkov zo žánru organickej elektroniky.

Čo by to však bolo za festival bez domácej hudby? Českú republiku budú reprezentovať Ewa Farna, Ben Cristovao, Monkey Business, Prago Union & Krotitelé Dechů, PSH Live band, ale aj Lenka Dusilová, Vlasta Redl, Vypsaná fiXa, Dunaj & Za vodou ensemble, Zrní, Moimir Papalescu & The Nihilists a mnohí ďalší.


Vstupenka na Colours of Ostrava platí aj pre vstup na medzinárodné diskusné fórum Meltingpot. Na jeho šiestom ročníku vystúpi na minimálne desiatich pódiách viac ako 200 inšpiratívnych rečníkov z celého sveta z rôznych oblastí spoločenského života. Hlavnou témou tohto ročníka bude dlhovekosť, zdravie a biohacking. Medzi hlavných rečníkov patria Matthew Walker, popredný svetový odborník na spánok a autor svetového bestselleru Prečo spíme, Patrick McKeown, odborník na dýchanie, autor knihy The Oxygen Advantage a niekoľkých ďalších bestsellerov a Jamie Catto, zakladajúci člen skupiny Faithless, filmár, hudobník, spisovateľ a fotograf.

Program festivalu bude zahŕňať divadelné predstavenia, filmové projekcie, workshopy a umelecké aktivity. Rodiny s deťmi sa môžu tešiť na veľkú rodinnú zónu s bohatým programom a strážením detí. V rámci Colours Plus budú môcť návštevníci festivalu vďaka zľavám alebo voľným vstupom spoznať turistické ciele Ostravy a potvrdiť alebo zistiť, že Ostrava a Moravskosliezsky kraj stoja za návštevu. Tradičný projekt Colours bez bariér ponúkne hendikepovaným návštevníkom celý rad výhod a služieb, aby si festival užili bez obáv.

A kde sa dá počas Colours of Ostrava spať? Okrem ponuky ubytovania pod strechou môžu návštevníci využiť festivalový kemp pri Sliezskom hrade v Ostrave alebo luxusnú Chill Village a vopred postavené stany Tent Inn Village v blízkosti miesta konania. Prahu a Ostravu bude spájať aj tradičný Colours Express Českých dráh.

Štvordňové a jednodňové lístky si môžete zakúpiť na webe a v sieti GoOut. Deti do 140 cm majú vstup zdarma, nad 140 cm a do 15 rokov majú zľavnené vstupné. Klienti Českej spořitelny a držitelia kariet ISIC, IYTC, ALIVE majú zľavu 600 Kč z aktuálnej ceny štvordňového lístka.

Viac informácií nájdete na webe festivalu.

Zdroj: Zdenko Hanout, Colours of Ostrava