Jana Krištof Lehotská spolu so svojou kapelou absolvovala v septembri 2023 ako predkapela úspešné exkluzívne open air tour s legendou česko-slovenskej hudobnej scény, pani Marii Rottrovou. Popri koncertovaní na vypredaných koncertoch na hrade v Nitre, amfiteátroch v Trnave a českom Kyjove si Jana našla čas aj na vydanie jej úplne nového singlu „Verím“.

Nahrávanie singlu prebiehalo už tradične vo vlastnom nahrávacom JKL štúdio a trvalo od júna do augusta. Počas nahrávania vznikol hneď aj námet na videoklip. „Skladbu som pôvodne napísala pre svojho otca, ktorý ma vždy podporoval a stál pri mojich hudobných začiatkoch“, hovorí Jana „no počas nahrávania som si uvedomila, že je veľa ľudí, ktorí mali či majú podobný osud ako ja a museli sa so svojimi blízkymi rozlúčiť priskoro. Preto som sa rozhodla pieseň venovať všetkým s podobným osudom. Môj otec by si to tak určite prial.“


Príbeh videoklipu je fiktívny, no vychádza z reality. Jednu z postáv si zahral samotný menežer a gitarista Janky, Peter Dechet. „Peter je pilot s náletom viac ako 4000 letov a vo vzduchu strávil už viac ako 1100 hodín. Aktuálne najčastejšie lieta práve pre parašutistov z prievidzského aeroklubu. Počas svojej leteckej kariéry sa už viackrát stretol so situáciami, kde musel riešiť problémy za letu, no našťastie to vždy vyriešil a je tu stále s nami. Preto mi nenapadol nikto lepší, kto by reálnejšie stvárnil postavu otca – pilota v tomto klipe,“ hovorí Jana o obsadení videoklipu. „Veľmi nám záležalo na čo najvernejšom zobrazení príbehu, preto si Peťo do klipu zobral svoju vlastnú mladšiu dcéru Miu a skutočných parašutistov zo Zoskok.sk, ktorí majú tiež už svoje skúsenosti s krízovými situáciami za letu.“ Jedným z parašutistov v klipe je aj Michal Oravec, parašutista, inštruktor a tandempilot. Michal bol jedným z tých, ktorým sa podarilo vyskočiť a prežiť jednu z najväčších leteckých tragédií na Slovensku, zrážku dvoch L410 pri Červenom Kameni v roku 2015. Pri nehode vtedy zahynuli štyria piloti a traja parašutisti. Príbuznú v klipe si zahrala výborná Danka Ondrúšková, ktorá fotí a točí pre svetové foto a video banky. Jej tvár môžete nájsť vo viacerých svetových reklamách. Natáčanie na prievidzskom letisku prebiehalo štyri dni. Následná postprodukcia trvala takmer mesiac. „Veľkou výzvou bolo, ako spraviť samotný výbuch lietadla“, hovorí Peter, ktorý mal na starosti réžiu a produkciu klipu. „Oslovili sme na spoluprácu azda najpovolanejšiu osobu, ktorú na Slovensku máme. Držiteľa Oscara za VFX efekty vo filme Gravitácia so Sandrou Bullock a autora projektu digitálnej školy výučby filmových efektov COMPOZITIVE – VFX academy, Vlada Valoviča. S Vladom a jeho študentmi sme spolupracovali už pri videoklipe „Pokým je čas“ a spolupráca bola fantastická. Sme veľmi radi, že nám i tentokrát vyšiel v ústrety a pomohol nám.“


Samotné natáčanie bolo náročné. Využívalo sa čo najviac skutočných záberov. Reálne sa vo vzduchu strávilo viac ako dve hodiny, počas ktorých sa skákalo a lietalo. Všetky zábery v klipe sú skutočne odlietané a natočené počas lietania. Pre natočenie scény s výbuchom sa odleteli celkovo štyri nízke prelety, ktoré sa natočili a z nich sa potom vybral najvhodnejší záber pre spracovanie a dorobenie samotného výbuchu už pomocou VFX. Všetky scény si odlietal Peter sám.

„Chceli by sme sa touto cestou veľmi poďakovať Aeroklubu Prievidza, ktorý nás na štyri dni prichýlil a dal nám k dispozícii všetko na ich letisku. Obrovská vďaka patrí celému tímu zo Zoskok.sk , ktorí zabezpečili nielen všetko pre natočenie parašutistických scén, ale veľmi nám pomáhali aj pri ostatnom natáčaní. A samozrejme Vladovi Valovičovi a jeho študentom za pomoc z VFX. Ďakujeme hlavnému kameramanovi Peťovi Peovi Sihelskému za trpezlivosť a Róbertovi Jurišovi, ktorý stál za kamerou v lietadle v dvetisíc metroch nad morom, počas točenia letových záberov.“.

„Vždy keď sa predčasne musíme rozlúčiť s niekým, kto je nám veľmi blízky, je to azda najväčšia bolesť v živote. No musíme sa s tým vedieť vyrovnať a vždy musíme ísť ďalej. Snáď pieseň „Verím“ bude vedieť dodať silu a energiu všetkým tým, ktorí to budú potrebovať.“ Dodala Jana na záver.

Zdroj: Peter Dechet, manažér