Víkend atraktívneho divadla už 35 rokov prináša do zvolenského regiónu nielen divadelné predstavenia, ale aj hudbu, film, literatúru a diskusie. Nebude tomu inak ani tento rok.

Keď festival 17. 11. 1989 vznikol, jedným z jeho hlavných cieľov bolo predstaviť alternatívne umenie, najmä divadlo a hudbu. Tie vtedy pôsobili často v takzvanej šedej zóne a niesli so sebou silný etický náboj a túžbu po slobode. Zakladateľ festivalu Boris Kršňák hovorí, že vtedy netušil, ako rýchlo sa mu túžba po slobode splní. Dnes už Víkend atraktívneho divadla neponúka len alternatívne či avantgardné umenie. Musí sa držať aj svojho prívlastku „atraktívne“ najmä v čase, keď Fond na podporu umenia už dva roky nepovažuje tento najstarší neštátny festival alternatívneho umenia za hodný podpory. Festival existuje teda najmä vďaka miestnym sponzorom a diváckemu záujmu.


Tohto roku budú nesporne atraktívne, ale aj kvalitné súbory ako GUnaGU a SkRAT z Bratislavy, Komediograf z Prahy či DISK z Trnavy. Ak by sme mali spomenúť mená, tak v prvom rade Blaho Uhlár, ten už žiaľ osobne nemôže prísť, hoci bol blízkym priateľom festivalu, ale bude mu venovaný celý nedeľný program. Diváci uvidia jeho posledné predstavenie naštudované so súborom DISK Trnava s príznačným názvom „Normalizácia“, premietneme im aj legendárnu inscenáciu „TANAP“ pripravenú s DISKom ešte pred Novembrom 1989, po ktorej mal človek pocit, že rovno príde ŠTB a všetkých zatvorí. A zlatým klincom Uhlárovského dňa, ale aj celého festivalu bude divadlo SkRAT, ktoré založili bývalí členovia Stoky, s predstavením „Unavená žiadosť“. Predstavenie, podobne ako celý VAD, vzniklo bez podpory FPU a je trochu aj o tom, ako mnohých tvorcov, viac ako umenie, zamestnáva a drví písanie žiadostí.

Z ďalších titulov netreba prehliadnuť divadlo Komediograf a jeho hru s drsným názvom „Skurvení havlisti“. Predstavenie v Prahe hrávajú v Divadle Komedie a je na mesiace dopredu vypredané. Nejde o alternatívu, ide o konverzačnú komédiu, ktorá prináša takmer nepretržitý smiech, pomaly sa meniaci na gogoľovský smiech cez slzy. V divadle GUnaGU hosťuje významná herečka SND Kamila Magálová a priamo pre ňu bola napísaná rola v komédii „Tichá noc“.

VAD v tomto roku ponúka naozaj špičkovo silnú dramaturgiu koncertov. Po prvý raz sa predstaví slovensko-britská speváčka Nina Kohout, ktorú sprevádza na saxofóne jej otec, člen Bez ladu a skladu Peter Kohout. A po Nine bude nasledovať práve skupina Bez ladu a skladu, ktorá v atmosfére 35. výročia Nežnej revolúcie nesmie chýbať. V piatok večer zahrá Provisorium Jakuba Ursinyho repertoár jeho otca Deža Ursinyho. Posledným koncertom festivalu, v neposlednom rade, budú exkluzívni hostia s pomedzia žánrov medzi súčasnou hudbou a rôznymi fúziami. Iva Bittová sa vracia na VAD po viac ako 20 rokoch, sprevádzať ju budú skvelý violončelista Jozef Lupták, nemenej famózny akordeonista Boris Lenko a a rovnako excelentný klarinetista Branislav Dugovič.


Neobvykle silné budú na VADe debaty. Boris Kršňák hovorí, že keď sa doba vymkla z kĺbov treba na to reagovať. Ťažko vzletne diskutovať o problémoch kultúry a umenia v dobe, keď v exekutíve sú tieto pojmy úplne ale úplne neznáme. Diskusie o spoločensko-kultúrnych témach tak vystriedajú témy o elementárnych problémoch udržania demokracie a nášho euroatlantického smerovania. Ponúkneme vám mladý, ale už veľmi obľúbený podcast „Bárdy&Káčer“, známy novinár a exminister zahraničných vecí komentujú aktuálne dianie. Ako moderátor sa vráti aj Boris Kršňák a s exkluzívnymi hosťami sociológom Michalom Vašečkom, právnikom a občianskym aktivistom Michalom Horským a politológom Jozefom Lenčom budú debatovať na tému „Kam z konopí“. Nestačí len kritizovať súčasnú kritiky hodnú moc ,ale treba hľadať východiská. Túto debatu, treba, podľa Kršňáka, čo najskôr otvoriť a zamerať sa na ňu. A na festivale nebude chýbať ani jeho tradičný a obľúbený moderátor Michal Havran. S hosťami, ktorých počet ešte doplníme sa budú zaoberať problémom našej spoluzodpovednosti nielen za seba, ale za dianie v širšom európskom rozmere. Potvrdiť už teraz môžeme českého spisovateľa a historika, autora dvoch skvelých kníh o Slovensku Pavla Kosatíka a sociológa a autora knihy „Postsedliaci“ Juraja Buzalku.

Z literatúry predstavíme knihu o umelcovi a človeku Ferkovi Guldanovi. Príde on osobne i autor knihy „Som to, čo robím“, skvelý novinár Karol Sudor.


Pozvánkou na Víkend atraktívneho divadla, ale čiastočne samostatnou akciou mimo program je koncert členov skupiny The Plastic People of The Universe s výnimočným a mimoriadne kvalitným programom „Egon Bondy Tour“.

Predpredaj vstupeniek na ticketlive.sk.

Zdroj: Miriama Tomášiková, ProMusic.sk