V košickom Kulturparku súťažilo v sobotu 6.novembra od 19.00 h na finálovom koncerte Košického zlatého pokladu 12 nových, doposiaľ nezverejnených skladieb v podaní mladých, ambicióznych interpretov z celého Slovenska. Do 37. ročníka autorskej pesničkovej súťaže bolo prihlásených rekordných 236 pôvodných, po slovensky spievaných skladieb.

V prvej časti večera zazneli súťažné skladby, ktoré postúpili do finále na základe rozhodnutia výberovej komisie a SMS hlasovania poslucháčov Rádia Slovensko. V druhej – nesúťažnej časti sa predstavila víťazka ostatného ročníka súťaže – Andy Lou a populárna skupina Vidiek. V tomto čase rozhodovala odborná porota v zložení Igor Timko, Peter Bič, Rasťo Kopina, Michal Dzurjanin, Jozef Puchala, Rasťo Očenáš a Juraj Hidvéghy o víťazoch. Výsledky vyhlásil predseda poroty Igor Timko a ceny odovzdal riaditeľ súťaže Juraj Hidvéghy.

Cenu za najlepší text a finančnú cenu 200 eur získala autorka Stanislava Spišiaková za text piesne Ja sa hojím.  3. miesto a finančnú cenu 500 eur získala pieseň Návyková autorov Marina Vasila, Daniely Obšitníkovej, Štefana Čakváriho v podaní skupiny Blue Zodiac.  2. miesto a finančnú cenu 750 eur získala pieseň Ja sa hojím v podaní autorky Stanislavy Spišiakovej.  1. miesto a finančnú cenu 1.000 eur získala pieseň Motýle autorov Dávida Maniačka a skupiny Sanchez Amsterdam v podaní skupiny Sanchez Amsterdam. Súčasťou ceny pre absolútneho víťaza je aj priestor na nahrávanie víťaznej piesne v bratislavskom rozhlasovom nahrávacom štúdiu.

Finálový koncert ponúkol veľkolepú porciu hudobnej produkcie rôznych derivátov populárnej hudby. Súťažiaci si svojimi vynikajúcimi výkonmi okamžite získali srdcia divákov v sále, skvelí boli aj hostia večera – víťazka predchádzajúceho ročníka súťaže Andy Lou a skupina Vidiek. Večerom všetkých sprevádzal moderátor Roman Bomboš.

Z dvanástich finalistov boli piati zo západného Slovenska, štyria z východného Slovenska a traja zo stredného Slovenska. Deväť súťažných piesní zaznelo v podaní ženských a 3 v podaní mužských interpretov. Žánrové spektrum súťažných skladieb ponúklo pestrú paletu– od šansónu, popových balád cez poprock až po jazzrock.

Priamy prenos z podujatia odvysielalo Rádio Slovensko a video stream si mohli diváci pozrieť na webe RTVS. Hudobný dokument o podujatí odvysiela 21. novembra televízna Dvojka.

„Ja túto súťaž dlhodobo vnímam ako sviatok slovenskej populárnej hudby, vďaka ktorej sa éteru každý rok dostane 12 nových piesní. Pre ich interpretov je to úžasná príležitosť dať o sebe vedieť a skonfrontovať svoju tvorbu s ďalšími finalistami. Som nesmierne rád, že sa tohtoročné finále konalo opäť za účasti divákov a že sa pesničky páčili. Bol to mimoriadne vyrovnaný ročník a porota to s určením víťazov nemala vôbec jednoduché. Každá z finálových skladieb mala totiž v sebe niečo zaujímavé – hudobný nápad, text, či interpretáciu. Vďaka tejto pestrosti majú šancu osloviť široké spektrum poslucháčov. Všetkým finalistom želám úspešnú hudobnú kariéru a teším sa na ďalší, 38.ročník tejto jedinečnej súťaže,“ povedal riaditeľ súťaže Košický zlatý poklad Juraj Hidvéghy.


„V zložitých časoch s prísnymi hygienickými opatreniami nebolo vôbec jednoduché zrealizovať finálový večer Košického zlatého pokladu. Som rád, že to realizačný tím Juraja Hidvéghyho so cťou zvládol. Faktom je, že sme to vnímali ako dôležité nielen kvôli rekordnému počtu prihlásených skladieb, ale aj kvôli kvalite finálového výberu. Gratulujem víťazom, blahoželám všetkým tým, ktorí prihlásili svoje skladby do našej autorskej súťaže a každému resp. každej z nich úprimne držím palce v ďalších hudobných autorských i interpretačných aktivitách,“ povedal riaditeľ Štúdia RTVS Košice Jozef Puchala.

Pesničková súťaž Košický zlatý poklad vznikla v roku 1980, jej vyhlasovateľom a organizátorom je Štúdio RTVS Košice. Doposiaľ na nej zaznelo 409 nových, pôvodných slovenských piesní a k jej úspešným finalistom patrili aj Beáta Dubasová, Peter Nagy, skupiny No Name, Nocadeň, Iconito, Marián Čekovský, Peter Cmorík či Tomáš Buranovský. 

Zdroj: Stanislav Čačko, RTVS