Necelé dva mesiace ostávajú do začiatku tohtoročného festivalu Pohoda a line-up sa pomaly ale isto zapĺňa. Dnes Vám predstavíme mená Vojdi, Nina Rosa, Kolowrat, La Fanfarria del Capitán, ZVA 12-28 BAND a The Wilderness. Festival Pohoda sa uskutoční v termíne 5.-7. 7. 2018 na Trenčianskom letisku.

Vojdi

Na Pohode zahrá aj prešovské trio Vojdi (Marek Buranovský, Tomáš Bateško, Samuel Bilý) s hosťom Lukášom Valkučákom. Kapelu charakterizujú členité kompozície s častými zmenami motívov a nekonvenčná rytmika. Ironickým prístupom k hudbe s nadhľadom pripomínajú miestnu legendu Chiki liki tu-a, no zvukovo sú ovplyvnení najmä francúzskou novou vlnou eklektických kapiel ako Aquaserge a Moodoid.

Nina Rosa

Nina Marinová už raz na trenčianskom letisku hrala, a to počas vystúpenia Zrní s Ostravskou filharmóniou na Pohode 2016. Tentokrát príde so svojou vlastnou kapelou Nina Rosa, ktorú pomenovala po svojom najväčšom fanúšikovi – svojej babke. Ninu dopĺňajú spolužiaci z jazzového konzervatória Michal Mihok a gitarista Tony Dlapa.

Po roku a pol hrania majú za sebou nomináciu na Objav roka v Radio_Head Awards, koncerty a festivaly v Čechách, na Slovensku a v Rakúsku či vydanie dvoch singlov. V ich piesňach sa prelínajú reálne i vymyslené jazyky spolu s reálnymi i vymyslenými štýlmi. Kapela ponúka nevšednú kombináciu worldmusic, swingu, folku a reggae hranú na gitare, akordeóne a husliach obohatenú o Ninin jedinečný hlas. Ústredné motívy piesní sa točia okolo speváčkiných najväčších vášní – lásky k hudbe i cestovaniu. Podobne to cítil aj Juro Kušnierik, a práve na pódiu pomenovanom po ňom zaznejú piesne Nina Rosa na Pohode 2018.

ZVA 12-28 BAND

Bluesová kapela ZVA 12-28 BAND vychádza z tradície umelcov ako Little Walter, Howlin‘ Wolf či Willie Dixon. V rokoch 2005 až 2015 vydali štyri albumy, v ktorých sa prelína blues so slovenským folklórom. Počas takmer troch dekád na scéne získali množstvo ocenení. Posledné tri roky v rade obsadili prvé miesto v ankete portálu Bluesmusic v kategórii najobľúbenejšia skupina a minulý rok zvíťazili aj v kategóriách spevák a inštrumentalista roka.

Podľa iDNES.cz si „kapela vytvořila absolutně vlastní styl, nemusí nikomu nic dokazovat“. Ich albumu Z ruky zobať dal portál 80% a v titulku k recenzii píše: „Životní průšvihy obrací ZVA 12-28 BAND ve svůj prospěch“. Irónia a najmä sebairónia sú totiž hlavnými esenciami textov tejto výbornej zvolenskej kapely. Fanúšikov bluesu a ďalších návštevníkov zabavia v Kušinierik Café.

Kolowrat

Tvorba košickej kapely Kolowrat si vyslúžila pomenovania ako „gitaroví melancholici“, či „mluvčí městské poetiky“. Kapela debutovala albumom Vrany sa vracajú v roku 2006. Za druhý album Slnko je vo veži získali tri nominácie na Radio Head_Awards 2009 (album roka – cena poslucháčov a cena kritikov a singel roka za pieseň „Ja a slečna Ts“. V októbri 2013 vydal Kolowrat svoj zatiaľ posledný album Pobiť sa/utiecť. Koncom roka 2015 ohlásili prestávku, ktorú prerušili niekoľkými unplugged vystúpeniami minulú jeseň. Sme radi, že sa rozhodli túto pauzu prerušiť na Pohode 2018, kde odohrajú svoj jediný koncert v roku 2018.

La Fanfarria del Capitán

Argentínska kapela La Fanfarria del Capitán má jasnú misiu: precestovať celý svet a objaviť limity svojej hudby. Kapela hrá mix latinskoamerických rytmov so ska a rockovou hudbou. Od roku 2005 vydali päť albumov, pričom ročne odohrajú v priemere sto koncertov. Kvantita neuberá na kvalite a extrémnom nasadení, ktoré zdobí každé ich vystúpenie. Presvedčiť sa o tom mohli aj návštevníci českého festivalu Mighty Sounds či slovenského Drienku. Ako sami hovoria: „La Fanfarria del Capitán nie je hudobná skupina, ale štýl života.“

The Wilderness

The Wilderness sú absolútnym dôkazom toho, že punk v jeho najlepšej podobe nie je mŕtvy. Gitarista a spevák Denis Bango je génius, ničiteľ gitár a skvelý kurátor. Preto budú The Wilderness opäť na Pohode a preto bude Denis vyberať kapely, ktoré si zahrajú vo festivalovej Garáži. Denisov výber spolu s ďalšími Hard&Heavy chuťovkami predstavíme už najbližší pondelok na Rádiu_FM v relácii Rudiho Rusa Headbanger, v ktorej ich minulý rok uviedol slovami:„Dáša Fon Fľaša o nich hovorí ako o najlepšom slovenskom punku, podľa Shootyho nahrali slovenský Nevermind a Sveťo Korbeľ ich označil za svoju najobľúbenejšiu slovenskú kapelu.“
The Wilderness je DIY HC/punková kapela, ktorá hrá od roku 2011. Na konte majú tri albumy, z ktorých najviac vyčnieva konceptuálne poňatý The Wilderness III. Poslednou vydanou platňou je EP 2015. Vo svojich textoch sa zameriavajú na politické, náboženské a sociálno-kritické témy, filozofické a morálne dilemy, konflikty subjektívneho videnia sveta s objektívnou realitou. Sú aktívni v organizovaní koncertov pre iné punkové kapely z celého sveta pod hlavičkou kolektívu Consume and die! crew. V roku 2016 absolvovali turné po Balkánskych krajinách a na začiatku roka 2017 vystúpili v relácii Headbanger_FM. Podľa vlastných slov sa „v súčasnosti sa považujú za najpreceňovanejšiu slovenskú kapelu. Ale tomu, čo robia, veria až na smrť a každú svoju skladbu myslia totálne vážne.“ Renat Khallo v recenzii na ich rovnomenný album kvitoval „skvelý surový zvuk, nekompromisný feeling, originálne aranže a zmysluplnú filozofujúcu rebéliu.“ Ich tvorbu ale azda najlepšie vystihol vo vete: „Punková nakladačka bez klišé a infantilných rečí“.

Viac informácii o festivale Pohoda nájdete na oficiálnej stránke alebo na facebooku. Vstupenky je možné získať cez Pohoda eshop. Aktuálne prebieha aj a predaj spoločných kombo lístkov na Pohodu a partnerský poľský festival OFF (od 3. 8. do 5. 8. 2018 v Katoviciach). So zľavou 15% tak budete môcť vidieť a počuť okrem mien Pohody 2018 aj umelcov ako Grizzly Bear, Jon Hopkins Live, Turbonegro či John Maus. Kombo vstupenku si môžete kúpiť TU.

Zdroj: Pohoda Festival