Dano Zachar

Januárový návrat skupiny ELÁN do svojho materského vydavateľstva prináša významné ovocie. OPUS pripravil na vianočný trh vinylové platne ôsmich radových albumov tejto najpopulárnejšej československej hudobnej skupiny.

Minulý rok v novembri vyšla v CD aj LP reedícii ich prvotina Ôsmy svetadiel a tento rok nasledujú reedície ďalších radových albumov Nie sme zlíElán 3, Hodina slovenčiny, Detektívka , Nebezpečný náklad, Rabaka, Netvor z čiernej hviezdy Q7A a Anjelska daň. Jednotlivé nahrávky  albumov boli nanovo zmástrované a sú vyrobené v nadštandardnom 180-gramovom prevedení. Takisto obalové príslušenstvo je exkluzívne – sú to redizajny pôvodných obalov vo vysokej kvalite, pričom obal každého albumu obsahuje nový, veľmi obsažný a zasvätený sprievodný text, ktorého autormi sú špičkoví odborníci Juraj Čurný a Oskar Lehotský. Vznikla tak jedinečná edícia, ktorá určite poteší všetkých fanúšikov top hudobných titulov v kvalitnom prevedení. Celá edícia pôvodných radových albumov skupiny Elán zároveň vychádza aj v CD formátoch. Vinylové reedície vychádzajú  prvýkrát od ich pôvodných vydaní.

„Mili priatelia, ako vidite od začiatku sme sa snažili a usilovali a zostávame pri tom aj naďalej. Dúfame, že aj naše nové veci sa vám pačia a náš život tak má zmysel. Umením za mier!,“ vyjadril sa Jožo Ráž. „Nie všetko,  čo sme chceli povedať, sme stihli, ale pre istotu si to zopakujme,“ hovorí k reedíciam Jano Baláž a Vašo Patejdl k tomu nakoniec dodáva: „Som rád, že aj po tak dlhom čase je stále záujem o našu tvorbu a ďakujem Opusu, že prichádza s touto reedíciou našich vinylových platní. Vracajú sa mi v mysli „staré dobré časy“, keď slovo elán nebolo len názvom našej skupiny, ale aj našim životným štýlom. Verím, že aj napriek nášmu veku ho ešte stále máme a že sme ešte nepovedali posledné slovo.“


Všetky reedície vychádzajú oficiálne 2. decembra 2022 a členovia skupiny Jozef Ráž, Ján Baláž a Vašo Patejdl pri tejto príležitosti exkluzívne vlastnoručne podpísali 150 kusov z každého LP titulu, ktoré sú prístupné vo vybraných e-shopoch k zakúpeniu na území Slovenska aj Českej republiky (pantarhei.sk,  musicrecords.czfilmnadvd.czbontonland.cz).

Časová história albumov a členov skupiny ELÁN:

Druhý štúdiový album skupiny Elán Nie sme zlí z roku 1982 nadviazal na veľký úspech jej debutového albumu Ôsmy svetadiel  a potvrdil formujúcu sa pozíciu najúspešnejšej československej hudobnej skupiny všetkých čias. Stabilná zostava skupiny, ako aj stabilná zostava autorov (Patejdl, Ráž, Baláž, Filan, Zeman) sa podpísala pod veľký úspech piesní ako Kamaráti, Ulica, Aj keď bez peňazí, Zlodej slnečníc, Nie sme zlí, ktoré dnes patria do zlatého fondu československej modernej populárnej hudby. 

Tretí štúdiový album skupiny, Elán 3, vyšiel krátko po druhom v roku 1983. Skupina už v tom čase koncertovala v športových halách, na štadiónoch, amfiteátroch a predávala svoje albumy v státisícových nákladoch. Album Elán 3 potvrdil toto dominantné postavenie skupiny na československej hudobnej scéne a priniesol  ďalšie nesmrteľné hity skupiny ako Tuláci v podchodoch, Mám kým nemám, Človečina či Slobodná.

Hodina slovenčiny je štvrtý štúdiový album skupiny Elán z roku 1985. Kapela tento album vytvorila a nahrala vo svojej klasickej prelomovej zostave (Ráž, Patejdl, bratia Balážovci, Farkaš), pričom všetky texty k jednotlivým 12 piesňam napísal Boris Filan. Na albume sa okrem pôvodných megahitov  Zaľúbil sa chlapec, Stužková či Kráľovná bielych tenisiek nachádza aj skladba od nemeckej skupiny Prinzip Emdéžet. Je priamym predchodcom komerčne najúspešnejšieho československého albumu všetkých čias –  Detektívky, ktorý vyšiel  v roku 1986.


Detektívka podľa dostupných prameňov dosiahla predaj približne 600.000 kópií, čím sa stala komerčne najúspešnejším albumom v celej histórii československého hudobného priemyslu. Skupina Elán na tomto albume zmenila zostavu, zo skupiny odišli V. Patejdl, J. Farkaš a Z. Baláž, ktorých nahradili M. Karvaš a G. Szabo, avšak Patejdl sa na nahrávke albumu podieľal ako hosť. Skupina tu maximálne zúročila svoje skúsenosti z predchádzajúcich albumov, čo sa naplno prejavilo v obrovskom komerčnom úspechu s hitmi ako Tanečnice z lúčnice, Fero, Žaba na prameni a ďalšie.

Dva roky po megaúspešnej Detektívke skupina Elán nahrala a vydala v roku 1988 svoj šiesty štúdiový album Nebezpečný náklad v novej zostave. Kmeňovú dvojicu Ráž-Baláž doplnil hráč na klávesové nástroje M. Karvaš, ktorý sa stal aj spoluautorom piesní a bubeník G. Szabo. Základnú zostavu doplnili pozoruhodní hostia (M. Kochanský, A. Jaro, D.Húščava a J. Fabrický), pričom celý album opäť otextoval Boris Filan.


Rok po Nebezpečnom náklade vydala skupina Elán v roku 1989 svoj siedmy pôvodný štúdiový album Rabaka, ktorý bol posledným albumom skupiny realizovaným pre vydavateľstvo Opus. Nezmenená autorsko-interpretačná zostava s textárom Borisom Filanom vytvorila nové piesne pre rovnomenný film režiséra D. Rapoša, v ktorom si zahrali aj samotní členovia skupiny. Katalóg piesní skupiny sa rozšíril o ďalšie veľké hity ako Od tatier k Dunaju, Čaba neblázni či Van Goghovom ucho.

V roku 1990 krátko po nežnej revolúcii prestúpila skupina Elán z vydavateľstva Opus do rakúskeho vydavateľstva Musica a zároveň opätovne zmenila zostavu. Do skupiny nastúpili noví členovia Peter Farnbauer, Ľubo Horňák a Juraj Kuchárek. Prvým nahrávacím produktom týchto zmien bol album Netvor z čiernej hviezdy Q7A, ktorý vyšiel v roku 1991. Kmeňových autorov (Ráž, Baláž, Filan) doplnil Peter Farnbauer a „hitografia“ piesní skupiny sa rozrástla o ďalšie cenné prírastky ako Sestrička z Kramárov, Bosorka, či Telo si so mnou robí, čo chce. Z dôvodu veľkého časového rozsahu a s cieľom dosiahnutia najvyššej zvukovej kvality je toto vydanie rozdelené do dvoch samostatných LP-platní.


Anjelska daň je trinásty štúdiový album skupiny Elán, ktorý v roku 2010 vydala produkčná spoločnosť MC Production. Na výrobe tohto albumu sa ako textár najvýraznejšie podieľal Boris Filan, ktorý na album prispel desiatimi textami, Pavol Jursa sa po textovej aj hudobnej stránke podieľal na troch skladbách, jedným prispel aj Marián Brezáni. Najviac skladieb na album zložil Vašo Patejdl, troma piesňami prispel Jano Baláž a jednou Jožo Ráž a Ľubo Horňák.

ELÁN je najúspešnejšia československá rocková skupina, ktorá štyrikrát po sebe v rokoch 1984 až 1987 získala československého Zlatého slávika  a osemkrát za sebou v rokoch 1998 až 2005 vyhrala slovenského Zlatého slávika v kategórii Skupina. Jožo Ráž je naviac majiteľom dvoch Zlatých slávikov v kategórii  Spevák v rokoch 2000 a 2001. Na megakoncert Elánu v Prahe na Letnej 20. septembra 2003 prišlo viac ako 85.000 divákov.

Zdroj: Renáta Tomášová, Warner Music
Foto: Dano Zachar