V týchto dňoch vychádza reedícia dvojalbumu Divergencie z roku 1981. Nahrávka nadväzuje na slávne Konvergencie Vargovej skupiny Collegium Musicum. Divergencie sú koncipované predovšetkým ako profilový album skladateľa a inštrumentalistu Mariána Vargu. Marián sa tu predstavuje vo všetkých svojich základných polohách od skladieb vážnej hudby až po originálnu a nezameniteľnú piesňovú tvorbu. Na albume účinkuje pod názvom Collegium Musicum široká plejáda sólistov a sprievodných hudobníkov, medzi ktorými dominujú speváci Pavol Hammel a Ján Lehotský, alebo gitarista Ľuboš Andršt. Texty k piesňam a spievaným pasážam napísal Kamil Peteraj.

„Pod týmto albumom je stále podpísaná skupina Collegium Musicum, no v podstate ide o Vargovu sólovku. Divergencie sú dvojalbum, kde každá zo strán poukazuje na jeho výnimočný talent  skladateľa, aranžéra aj pesničkára. Táto nahrávka je oproti predchádzajúcim platniam výnimočná v tom, že predstavuje prvý veľký návrat Vargu ku klasickej hudbe v podobe symfonickej skladby Musica Concertante. Je to vôbec prvýkrát, čo niekto iný hrá jeho hudbu, než on sám. Tento štúdiový projekt je voľným pokračovaním Konvergencií,“ hovorí novinár a hudobník Peter Bálik

Na albume spolupracujú: Pavol Hammel, Ján Lehotský, Katarína Rybková (sólový spev), Marian Varga (klavír, organ), Peter Peteraj (elektrická a akustická gitara), Anastasis Engonidis (basová gitara), Cyril Zeleňák (bicie nástroje) a hostia: Luboš Andršt (elektrické a akustické gitary), Fedor Frešo (basová gitara), Karol Morvay (bicie nástroje), Pavol Kozma (bicie nástroje), Vojtech Magyar (klavír), Sláčikové kvarteto Vojtecha Magyara.


REFRÉNY
01. A1 Refrén
02. A2 Interlúdiá
03. A3 Nemé výčitky
04. B1 P. F. [1982, 1983 . . . . . . . ]

MUSICA CONCERTANTE
05. C1 Intráda
06. C2 Elégia
07. C3 Scherzo
08. C4 Dialóg
09. C5 Retiráda

SADZA DO OBÁLKY
10. D1 Refrén o prímerí
11. D2 Sadza do obálky
12. D3 Pomôž mi
13. D4 Prístavy
14. D5 Pieseň o blate
15. D6 P. S.

Koncom augusta vydal OPUS  aj reedíciu albumu Marián Varga a Collegium Musicum, čo je druhý koncertný a celkovo štvrtý album legendárnej slovenskej art-rockovej skupiny. Nahrávka albumu bola realizovaná v roku 1975 a album vyšiel v roku 1976. Varga na tomto albume zmenil zostavu skupiny (noví členovia gitarista Jozef Farkaš a basgitarista Ivan Belák), avšak pokračoval vo svojej umeleckej koncepcii prelínania sa art-rocku a vážnej hudby. Na tomto albume opäť prináša transkripcie z vážnej hudby (tentoraz z hudby k baletu Rómeo a Júlia Sergeja Prokofieva a Bartókov Mikrokozmos), ako aj rozsiahlejšie vlastné kompozície (Hudba k vodometu č. 1 a najmä Nech žije človek). Je to výnimočný album určený náročným poslucháčom a fanúšikom legendárnej slovenskej skupiny.

„Marián Varga a Collegium Musicum,  je vôbec prvý album kapely, na ktorom sa nepodieľa klasická zostava Collegia. Z pôvodných členov tam hrá už jedine bubeník Dušan Hájek, no štvrtý radový album kapely plynule nadväzuje na predchádzajúce nahrávky. Vrcholom tohto albumu sú prepracované diela Bartóka a Prokofieva. Napriek tomu, že po takmer dokonalých Konvergenciách a Zelenej Pošte sa ani on nakoniec miestami nevyhol art-rockovému klišé tej doby, Marián Varga a Collegium Musicum je nahrávka, ktorú fanúšik tejto skupiny nemôže opomenúť,“ vyjadril sa aj k tejto nahrávke hudobný publicista Peter Bálik.


Na albume spolupracujú:  Marian Varga (organ, klavír), Dušan Hájek (bicie nástroje), Ivan Belák (basová gitara), Jozef Farkaš (sólová gitara)

Zoznam skladieb na LP Marián Varga & Collegium Musicum

01. A1 MIKROKOZMOS
02. A2 NECH ŽIJE ČLOVEK
03. B1 PRELÚDIUM C DUR (2 miniatúry) / časť z baletu ROMEO A JÚLIA
04. B2 HUDBA K VODOMETU Č. 1
05. B3 NESMIERNY SMÚTOK HOTELOVEJ IZBY

Zdroj: Renáta Tomášová, Warner Music