Na Pohode 2020 vystúpi aj čínsko-americký spevák a producent elektronickej hudby ZHU. Začiatkom roka 2014 vydal pieseň „Faded“, ktorá bola nominovaná na Grammy a dostala sa medzi 10 najpredávanejších nahrávok vo viacerých krajinách. Jeho debutový album Generationwhy sa dostal dokonca na čelo americkej tanečnej hitparády.

Samotný umelec začínal v anonymite a dodnes ostáva skôr v úzadí. Podľa jeho blízkych chce takto primäť ľudí, aby kládli dôraz primárne na jeho tvorbu a nie na jeho osobnosť. V septembri 2018 vydal druhý album Ringos Desert, na ktorom spolupracoval s menami ako Tame Impala, TOKiMONSTA či Majid Jordan a impozantným spôsobom ho uviedol v púšti na festivale Burning Man. Najlepší klubový DJ elektronickej hudby z LA podľa portálu LA Weekly roztancuje aj návštevníkov nášho festivalu.

ZHU začal zverejňovať skladby už v roku 2011. Presadil sa však až po spojení s manažérom Jakeom Udellom. V roku 2014 sa na scéne znovuobjavil s mashupom piesní od kapely Outkast pod názvom Moves Like Ms Jackson. V apríli pokračoval s EP The Nightday, ktoré sa stalo najhranejším na austrálskom rádiu Triple J. Z tohto EP je aj singel „Faded“, ktorý vychválil DJ rádia BBC Pete Tong. K dnešnému dňu má pieseň už takmer 180 miliónov streamov na Spotify a ZHU si za ňu vyslúžil aj nomináciu na Grammy v kategórii Best Dance Recording. Vice tiež zaradil pieseň na 44 miesto rebríčka najlepších EDM pesní všetkých čias. Koncom roka 2015 vydal kolaboratívne EP Genesis Series (okrem neho sa na ňom podieľal napríklad Skrillex či A-Trak). Z tohto EP je ďalší veľký hit so 170 miliónmi vypočutí na Spotify s názvom „Working for It“, na ktorom s ním spolupracovali Skrillex a duo THEY.

V júli 2016 vydal debut Generationwhy. Nahrávku uviedol v premiére na festivale Coachella. Jeho set vychválil New York Observer, ktorý ho označil za nový Daft Punk. V auguste 2018 vydal ďalšie EP Stardustexhalemarrakechdreams. Na singli „Dreams“ spolupracoval s triom Nero. V septembri 2018 vydal druhý album Ringos Desert. V septembri 2018 vydal druhý album Ringos Desert, na ktorom spolupracoval s menami ako Tame Impala, TOKiMONSTA či Majid Jordan a impozantným spôsobom ho uviedol v púšti na festivale Burning Man. Ako píše portál Dancing Astronaut: „Každá pieseň je vyleštená do absolútnej dokonalosti, pričom každý zvuk má svoj vyhradený priestor, aby fungoval ako moderné umenie na výstave. Do skladieb je vtlačená dávka westernovej zvukovej príchute, ktorá je súčasťou celého albumu.

Black Country, New Road

„Znovuobjavenie radosti z virtuozity vo vzrušujúcej nabitej show,“ tak opísal britský The Times ďalších účinkujúcich Pohody 2020 – mladú londýnsku kapelu Black Country, New Road. Podľa denníka spolu s Black Midi či Squid patria k novej vlne mladých undergroundových kapiel, ktoré vrátili do módy zameranie na prvotriedne inštrumentálne prevedenie hudby.

V ich piesňach sa kolosálne kovové rífy prelínajú s frenetickým jazzovým šialenstvom; v tom sa objavujú film noir motívy, ktoré sa premietajú do naliehavej, ako britva ostrej, rytmickej sekcie. Do toho sláky, saxofón, flauta, improvizácie, naliehavé vokály frontmana Isaaca Wooda prechádzajúce až do kazateľských pasáži hovoreného slova. Podľa DIY sú dôkazom návratu post-rocku a fanúšikovia kapiel Mogwai a Slint budú nepochybne žasnúť nad zmesou „crunchy“ gitár, huslí a saxofónových sól. Doposiaľ vydali len dve piesne – debut „Athen’s France“ a takmer deväťminútovú kompozíciu „Sunglasses“. Napriek tomu boli na tohtoročnom Reepebahne jednou za kapiel, o ktorých sa najviac hovorilo. DIY v recenzii po ich vystúpení na nemeckom showcase napísal, že „skladby postupne smerujú k svojmu apokalyptickému vrcholu, ktorý udržuje publikum uchvátené pri každom zavrčaní gitary.“

Floating Points Live

Fanúšikov elektroniky na Pohode 2020 poteší aj koncert Floating Points Live. Pod týmto pseudonymom od roku 2008 tvorí londýnsky producent Sam Shepherd (mimochodom vyštudovaný doktor neurobiológie). Floating Points sa presadil s albumom Elaenia z roku 2015, ktorý prepája tanečnú elektronickú hudbu s jeho klasickými koreňmi (študoval hru na klavíri). Nahrávka, na ktorej pracoval päť rokov, je podľa Resident Advisor tým najlepším, čo vyšlo v roku 2015. Podľa portálu na albume majstrovsky zlúčil svoje hudobné vplyvy ako jazz-fusion, ambient, vážnu hudbu či house.

Album bol tiež druhým najlepším počinom roka 2015 podľa XLR8R a najvyššie možné hodnotenie mu dal aj The Guardian, ktorý o ňom píše: „Elaenie poletuje, strmhlav sa rúti k zemi a opäť nádherne vzlieta, je nemožné ju spútať, nieto udržať v klietke.“ V roku 2017 vydal krátky film a soundrack s názvom Reflections – Mojave Desert. Minulý mesiac pridal ďalšiu nahrávku Crush, ktorú na rozdiel od debutu celú vyprodukoval za päť týždňov. Výsledok je ale opäť fantastický, čo potvrdzuje napríklad známka Best new music od Pitchforku. Podľa magazínu sa albumom vracia k tanečnej, klubovej esencii svojej tvorby a Clash dodáva, že ide album, ktorý sa dá skutočne vychutnať.

Viac informácií a noviniek o festivale Pohoda získate na webovej stránke alebo facebooku. Predpredaj vstupeniek v aktuálnej cene 99€ v Pohoda shope.

Zdroj: Pohoda festival