Košické rozhlasové štúdio má už dlhú 90-ročnú históriu a v jeho hudobnom nahrávacom štúdiu vzniklo mnoho jedinečných nahrávok a skladieb rôznych hudobných žánrov. Naspievali ich napríklad operní speváci Edita Gruberová, Anna Poláková, Štefan Margita, speváčky ľudovej hudby Janka Guzová, Monika Kandráčová, ale aj interpreti populárnej hudby Marika Gombitová, Peter Nagy, No Name a mnohí ďalší.

Dôkazom toho, že v hudobnom nahrávacom štúdiu košického rozhlasu sa muzikantský život  nezastavil, ale pulzuje a rozvíja sa naďalej, sú aj dve nové hudobné nahrávky. Obe vznikli pri príležitosti osláv 90. výročia odovzdania budovy košického rozhlasového štúdia do užívania a na ich výrobe sa podieľali výrazné osobnosti, ktoré majú ku košickému rozhlasu veľmi blízko.

Prvou je úprava známej ľudovej piesne Na Košickej turni, na interpretácii ktorej sa podieľala trojica osobností folklóru úzko spätá s košickým štúdiom Slovenského rozhlasu – Ondrej Kandráč, Štefan Štec a Milan Rendoš. Všetkých troch interpretov spája redaktorské pôsobenie v rozhlase. Pieseň vznikla v dvoch štúdiách, finálnu podobu vytvoril zvukový majster Gabriel Nikházy.  „Nahrávkou známej piesne o Košiciach som si v skutočnosti splnil jeden zo snov – hudobne som ju spracoval, zahral si na kontrabase a aj si zaspieval. Známe hlasy rozhlasových kolegov a kvality muzikantov vytvorili predpoklad na to, aby pesnička zarezonovala v poslucháčskej verejnosti,“ povedal o nahrávaní piesne hudobný redaktor, porotca súťaže Zem spieva a folklorista Milan Rendoš.

Redaktor, spevák a finalista súťaže Zem spieva Štefan Štec o piesni prezradil ďalšie zaujímavosti. „Melódiu tejto skladby počujú všetci, ktorí cestujú vlakom do Košíc, keďže jej motív je zvučkou košickej stanice. Je to ľudová skladba, ktorá vo mne evokuje, že som doma a preto som rád, že aj ja som mohol byť súčasťou ďalšieho hudobného vydania piesne, zvlášť keď som si ju zaspieval v takejto spoločnosti nielen rozhlasových kolegov, ale aj výborných muzikantov,“ hovorí Štec. „Pre mňa je to návrat ku koreňom a k tomu čo ma formovalo. Zároveň je to veľmi silná spomienka na roky môjho pôsobenia v Slovenskom rozhlase,“ dodáva k novinke populárny spevák a muzikant Ondrej Kandráč.

Druhou novou nahrávkou, ktorá vznikla pri príležitosti tohto výročia, je skladba S Reginou, ktorá je tematicky previazaná s Rádiom Regina, ktorého program sa vysiela z košického rozhlasového štúdia. Autorom hudby je kreatívny producent štúdia Juraj Hidvéghy, autorom textu je riaditeľ košického štúdia RTVS Jozef Puchala, zaranžoval ju klavirista skupiny No Name Zoltán Sallai. Pesničku naspievali úspešní finalisti pesničkovej súťaže Košický zlatý pokladIgor Timko, Marián Čekovský, Peter Cmorik, Juraj Vančík a Tomáš Buranovský. Vzhľadom na pretrvávajúcu nepriaznivú pandemickú situáciu ju speváci nespievali spolu, ale každý v inom štúdiu. Pieseň sa nahrávala v piatich štúdiách, finálnu mixáž  zrealizoval v rozhlasovom štúdiu zvukový majster Gabriel  Nikházy.  „Bola to zaujímavá skúsenosť, teším sa, že sa do nahrávania piesne zapojili vynikajúci interpreti a verím, že pieseň osloví aj poslucháčov bude z nej „nepísaná hymna“ Rádia Regina,“ prezradil autor hudby Juraj Hidvéghy.

Radosť z nových skladieb neskrývajú ani ich samotní interpreti. „Je veľmi lichotivé byť súčasťou projektu, ktorý má ambíciu “vystihnúť “ vzťah poslucháča a rádia. Tento tandem funguje dokonale, som preto rád, že pieseň, ktorú sme zrealizovali pre poslucháčov Rádia Regina umocní ten čarovný pocit, mať niekoho na blízku, kto sa dá počúvať,“ hovorí spevák Igor Timko. „Stále pôsobím tam, kde som začínal. Aj na príprave a realizácii pesničky som vlastne spolupracoval s ľuďmi, s ktorými som začínal. Bude z toho pekná pesnička,“ predpovedal úspech nahrávky Marián Čekovský a pridáva sa aj Peter Cmorik: „Je vždy príjemné byť oslovený k projektu dobrej pesničky a ocitnúť sa v tak výnimočnej speváckej spoločnosti, myslím, že pesnička poteší veľa ľudí a bude takou oslavou Reginy, dúfam, že ju budeme počúvať roky,“ hovorí spevák.


Autor textu piesne S Reginou a riaditeľ košického štúdia RTVS Jozef Puchala taktiež neskrýva nadšenie z nových nahrávok. „Košické rozhlasové štúdio bolo vždy miestom, kde sa stretávali výrazné osobnosti našej i českej hudobnej scény a kde vždy vznikali piesne, ktoré udávali hudobný trend. Keď Juraj Hidvéghy prišiel s myšlienkou, aby sme oslávili výročie našej budovy aj takýmto návratom k dávnej a stále živej tradícii, okamžite som súhlasil. Obidve piesne sú výborné, na výkonoch interpretov vidieť nielen profesionalitu, ale aj emóciu, ktorá zrejme vyplýva aj z toho, že všetci v našom štúdiu buď začínali alebo práve pôsobia“ uzatvára.

Obe piesne zazneli v premiére v relácii Hudobné skvosty košického rozhlasového štúdia vo Veľkonočnom vysielaní Rádia Regina a budú pravidelne znieť aj v jeho vysielaní.

Zdroj: Stanislav Čačko, RTVS
Foto: web RTVS