Účasť na pätnástom ročníku Noci literatúry prisľúbila, Božidara Turzonovová, Lucia Hurajová, Anežka Petrová, Kristína Svarinská, Judit Pecháček, Peter Šimun, Ivan Gogál, Juraj Hrčka, Štefan Martinovič a mnohí ďalší. Čítať sa bude v stredu 17. mája v areáli Slovenskej národnej galérie v Bratislave a v ďalších 16 mestách Slovenska z 16 slovenských prekladov súčasných európskych autorov. Noc literatúry ako medzinárodné podujatie prebehne zároveň aj v desiatkach českých a európskych miest.

Ide o sériu čítaní úryvkov zo slovenských prekladov kníh súčasných európskych autorov  v podaní známych slovenských herečiek a hercov – vždy v polhodinových intervaloch. Návštevníci budú 15 minút počúvať čítanie a 15 minút budú mať čas na presun na ďalšie miesto. Poradie, v akom miesta navštívia, si každý zvolí sám.


„Kultúrna fúzia Noci literatúry  a priestorov Slovenskej národnej galérie celkom iste prinesie  neopakovateľnú atmosféru v Bratislave. Európska literatúra však zaznie aj v Prahe a v desiatkach českých aj európskych miest, napríklad v Paríži, Amsterdame, Budapešti, Viedni či Sofii. Najvzdialenejšie bude tento roku Baku,“ opisuje prípravy riaditeľka Českého centra v Bratislave Monika Koblerová.

Práve České centrum v Bratislave v spolupráci s kultúrnymi inštitútmi siete EUNIC, veľvyslanectvami a Zastúpením Európskej komisie na Slovensku projekt organizuje. Tento rok boli do Noci literatúry vybraté úryvky z aktuálnych slovenských prekladov autoriek a autorov zo štrnástich európskych krajín: Portugalska, Írska, Švajčiarska, Česka, Francúzska, Poľska, Maďarska, Rakúska, Španielska, Talianska, Belgicka, Holandska a Ukrajiny. Slovensko bude reprezentovať vlaňajší víťaz Anasoft Litery – kniha Stanislava Rakúsa Ľútostivosť.

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha približuje detaily z programu tohto ročníka: „Noc literatúry je už viac ako dekádu podujatím celoeurópskeho významu. Tešíme sa, že môžeme širokej verejnosti pomôcť sprostredkovať kvalitnú európsku tvorbu a priniesť tak literatúru medzi ľudí v inšpiratívnom a atraktívnom prostredí Slovenskej národnej galérie, ktorá je po dlhej rekonštrukcii spať na kultúrnej mape mesta.“


Čítať sa bude na ôsmich miestach v  Slovenskej národnej galérii. Jednotlivé miesta čítaní prevedú návštevníkov celkom novým interiérom a zoznámia ho aj so zákutiami, ktoré by si pri bežnej návšteve nevšimol. Na každom z miest aj tento rok odznejú dva úryvky naraz v podaní dvojice interpretov. „Dvojice dávajú podujatiu novú dynamiku. Na každom mieste si vypočujete iný text, v inom tempe, v inej poetike, s inou pointou. Môžete absolvovať zopár, ale aj všetky čítania, a tak získať komplexný prehľad o aktuálnych slovenských prekladoch európskych autorov,“ približuje priebeh podujatia projektová vedúca Noci literatúry na Slovensku Petra Darovcová z Českého centra Bratislava.

„V SNG sa dlhodobo venujeme spoluprácam, ktoré do galérie okrem výtvarného umenia prinášajú aj rôzne ďalšie druhy umenia a témy, vďaka ktorým môžeme ľudí vzdelávať a inšpirovať, podporiť ich kreativitu, schopnosť objavovať či ponúknuť oddych a zábavu. Noc literatúry toto všetko v sebe spája, preto sme radi, že sa jeho bratislavská časť bude konať práve u nás,“ hovorí PR manažérka SNG Klára Hudáková.

Noc literatúry začne na všetkých ôsmich miestach v Slovenskej národnej galérii o 18.00 hodine, posledné čítania budú o 21.30. Počas trvania podujatia si budete môcť kúpiť dostupné tituly v kníhkupectve Ex Libris v SNG. Podrobnosti o podujatí nájdete na webovej stránke Českého centra a facebookovej stránke Noci literatúry.


Noci literatúry sa zúčastnia tradične aj ďalšie slovenské mestá – Humenné, Liptovský Mikuláš, Nitra, Dolný Kubín, Košice, Modra, Levice, Levoča, Senec, Trnava, Galanta, Nové Zámky, Žilina, Martin, Považská Bystrica. Účasť na podujatí nezrušila napokon ani Banská Štiavnica napriek obrovským komplikáciám s nedávnym ničivým požiarom. V každom z uvedených miest zaznejú rovnaké ukážky na netradičných, s literatúrou bežne nespájaných miestach v podaní herečiek a hercov z miestnych divadiel alebo iných významných osobností kultúrno-spoločenského života.

Zdroj: Klára Hudáková, SNG