Umelcov korona nezastavila a stále tvoria. Aj to pripomenie špeciálne vydanie relácie 3 pódiá s podtitulom „cez okno“. Zavedie nás do zákulisia tvorby Petra Biča, Adama Ďuricu, Katky Knechtovej a Roba Opatovského. Nakrúcanie bolo náročné. Relácia vznikala na 5 miestach naraz. Moderovať a režírovať ju bolo treba online, no výsledok podľa tvorcov stojí za to. Nenechajte si to ujsť už túto sobotu 6. júna na Jednotke RTVS. Začiatok je o 22.25.

Dominika Kentošová

3 pódiá sú po korone späť! Síce v netradičnej podobe, no možno o to zaujímavejšie. „Nápad vznikol ako reakcia na situáciu. Mali sme pocit, že treba niečo urobiť pre kultúru, ukázať umelcov, ktorí sú síce doma, ale ich život sa nezastavil, naopak. Koronu využili na tvorbu nových pesničiek. Hudba predsa stále žije a spája nás,“ vysvetľuje režisér relácie Richard Raiman.

„Zároveň sme chceli vzdať hold veľkému umelcovi Jarovi Filipovi. On bol známy tým, že veľa pracoval na počítači, bol akýmsi priekopníkom v tejto oblasti u nás. A teraz sme všetci prinútení viac používať compy, dokonca aj na nakrúcanie relácií. Spolu s ostatnými účinkujúcimi si preto strihneme aj jeho známu skladbu Cez okno,“ vysvetľuje moderátor relácie Peter Bič.

Relácia vznikala na piatich miestach a nakrúcala sa online. Peter Bič sa pripojil v Košiciach, Katka Knechotvá v Prešove, Adam Ďurica v Trnave a Robo Opatovský v Bratislave. Všetci štyria to nakrúcali v štúdiách, kde inak nahrávajú svoje skladby a albumy. Celé to online režíroval Richard Raiman z vlastného štúdia tiež v hlavom meste.

„Bolo to náročnejšie ako klasické nakrúcanie na pľaci. Celú réžiu som robil vlastne cez okno. Koordinoval som malé, jedno-osobové štáby na ostatných miestach. Inak je formát relácie zachovaný, Peter sa trochu rozpráva s hosťami, veľa hrajú a spievajú,“ dodáva Richard Raiman.

„Pôvodne som si myslel, že to bude jednoduché, že zavolám hudobníkov, ktorých mám rád a rád s nimi robím a jednoducho pôjdeme na to. Avšak nebolo to celkom tak. Zvládli sme to síce, no naživo je to oveľa jednoduchšie,“ dodáva Peter Bič.

3 pódiá sa vlani stretli s veľmi dobrou odozvou a už sa mali nakrúcať nové časti relácie. Pandémia však tvorcom skomplikovala plány. Zatiaľ teda pripravili tento špeciál, ktorý verejnoprávna Jednotka RTVS odvysiela už túto sobotu 6. júna so začiatkom o 22:35. Viac sa dozviete na facebooku.

Zdroj: Eva Sládková, Propaganda House
Foto: Dominika Kentošová