Slovenský hudobník Oliver Kucharovič pred dvoma rokmi prišiel s novým projektom, ktorý je výnimočný hneď vo viacerých ohľadoch. Vystupuje v ňom ako sólista a jediný nástroj, ktorý budete počuť, je basová gitara. Po úspešnom prvom EPčku Memories predstavuje nový singel Vacation. Ako skladba vznikala a čo má symbolizovať?

Myšlienka prihovárať sa publiku ako sólo umelec lákala Olivera už dlhší čas. Aj preto bol viac než rád, keď jeho Solo Bass Project získal množstvo kladných ohlasov počas koncertov na Slovensku aj v Čechách. V tvorbe chce aj naďalej klásť basu na popredné miesto, teraz sa však rozhodol vyskúšať aj zopár noviniek. Do novej skladby Vacation si prizval hudobného hosťa. Nad menom, ktoré osloví, nemusel premýšľať pridlho. S bubeníkom Janom Slawinskim sa poznajú už niekoľko rokov vďaka ich niekdajšiemu pôsobeniu v brnenskej kapele Funky Chicken.

Správne, počujete gitaru

Bicie nie sú jediný „nový“ nástroj, ktorý sa v skladbe Vacation objaví. Nahrávka vznikala v domácom prostredí, preto si Oliver mohol dovoliť experimentovať, ako sa mu zachcelo. Prvýkrát siahol aj po elektrickej gitare, ktorá mu vypomohla v téme, harmónii a skladbe dodala plnšie kontúry. Nahrávka vznikala na diaľku, bicie Jan nahral u seba v štúdiu a poslaný materiál Oliver následne zakomponoval do svojej pripravovanej skladby. Pod celú novinku sa tentoraz podpísal aj vo forme mixu a mastru, čím opäť potvrdil, že dokáže ako sólista nielen vystupovať na pódiu, ale vie si zabezpečiť aj komplexnú hudobnú produkciu.

Hľadanie nových výziev

Hoci singel nesie názov Vacation, letnú pohodu v ňom nehľadajte. Podľa Oliverových slov ide síce skladbu s pozitívnym nádychom, zachytáva však moment, kedy po splnení si všetkých povinností prichádza sladké zadosťučinenie a človek začína hľadať nové výzvy, do ktorých sa môže pustiť. „Pesničku som napísal a nahral ešte minulý rok, avšak nechal som ju trocha dozrieť a až teraz som sa pustil do jej mixovania. Každý z nás potrebuje na chvíľu pauzu, občas toho býva na nás priveľa, všetci od vás niečo chcú. A presne o tomto je Vacation. O tom, keď ste v určitom bode po dokončení všetkých väčších taskov, hľadáte si nové veci a pýtate sa samého seba – tak a čo ďalej? Dôležité je nestagnovať, aj v tomto neľahkom období, v ktorom žijeme,“ približuje svoju najnovšiu tvorbu hudobník Oliver Kucharovič.


Hostia sa môžu meniť, basa zostáva

Nový hudobný počin Vacation je pokračovaním EPčka Memories. Oliver by svoju tvorbu chcel s najväčšou pravdepodobnosťou posúvať práve takýmto smerom. Podľa reakcií aj na túto skladbu uvidí, či sa pustí do nahrávania ďalšieho EPčka alebo rovno celého albumu. Tentoraz by chcel prizvať viac hudobníkov – gitaristov, spevákov a možno zaznie aj saxofón. Doteraz hrával koncerty so stabilným hosťom, speváčkou Lenkou Molnárovou a minimálne v tomto zložení chce pokračovať aj budúci rok. „Veľa hraní sa tento a minulý rok zrušilo, je to smutná doba, ale aspoň dáva možnosť vzniknúť novým veciam, akou je aj táto skladba. Vacation by som v budúcnosti rád hrával s mojím zoskupením Oliver Kucharovič Quartet – OKQ, pretože v kapele sa v roli basáka cítim najlepšie. Mám však rád aj momenty, kedy hrám sám. Ako sólista sa môžem odosobniť od všetkých zaužívaných hudobných postupov a presne táto výzva ma baví,“ priznáva sa šikovný basgitarista.

Oliverovu novú skladbu Vacation s hudobným hosťom Janom Slawinskim si môžete vypočuť na Spotify, Apple Music, Youtube a ďalších streamovacích platformách.

Zdroj: Oliver Kucharovič
Text: Lenka Molnárová