Aj tento rok umiestnime v srdci areálu – symbolicky oproti hlavnému stageu – najmenší stage v podobe kultového miesta hudobnej scény – garáže. V piatok a sobotu ráno po polnoci tam zahrajú parádne kapely starostlivo vybrané Denisom Bangom z The Wilderness. Samotný kurátor je zárukou toho, že pôjde o poriadny tlak na vaše bubienky. Preveria ich Shallov, Distax, Nagy&beni, Our Stories, Genuine Jacks a Mental Tension.

Čad sa vracia na Pohodu. Thrash, grind či crust kapely žnú úspechy v multižánrových anketách akurát tak v Škandinávii či vo Fínsku. Tento stereotyp nabúrava trio zo Svätého Jura Čad, ktoré patrí medzi najúspešnejších umelcov v histórii Radio Head_Awards. Ďalšie stereotypy búra líder kapely Píšta Vandal, ktorý je zároveň jazykovedec či náboženský redaktor. Koncom minulého leta vydali album Bastard, ktorý je podľa hudba.sk: „Plný ťažkotonážnej temnoty, ale aj chytľavej punkrockovej rebélie. Technická zdatnosť a vycibrený vkus pomohli zohratej rodinke priniesť najzaujímavejší album tohto roka na domácej hard&heavy scéne.“

Čad sú na scéne takmer štvrťstoročie a od roku 2006 hrajú v „rodinnej“ zostave – sekery obsluhujú súrodenci Pišta Vandal a Baška, tá má za muža bubenícky budzogáň značky Valér Tornád. V roku 2012 v rozhovore pre hudba.sk o kapele Pišta Vandal povedal: „My sme abstinenti a od roku 1994 nemáme iný ventil len hudbu. Je to veľmi dobrý relax. Idem do skúšobne, zapojím si gitaru a nahlas si to pustím. Vtedy úplne zanikám, ako keď sa ponorím do mora a vtedy nie som. Je len zvuk a ja v ňom.“ Ich najnovší počin Bastard opisuje portál www.slovakmetalarmy.sk slovami: „Bastardi je najlepšia „čadovská“ nahrávka od Súkromnej vojny. Je dokonalou kompiláciou všetkých talentov, ktoré túto kapelu definujú a zároveň ju stavajú na pomyselný trón slovenskej extrémnej scény.“


Mental Tension založili pred dvoma rokmi členovia skupín Downtream, Boiling Point, Fyasco a bývalí skateri. Tá je zatiaľ mimoriadne produktívna, keďže okrem množstva koncertov a európskeho turné stihli vydať aj dva albumy. Čo sa muziky týka, podľa portálu Punkgen.sk ide o: „Nahustený stomp hardcore power-violence s prímesou primitívnosti v tom najlepšom zmysle slova. Bez okolkov, príkras, proste surová muzika s jednoznačným ťahom a deštrukčnou silou.“ Kurátor Garáže Denis Bango o nich v maile pre nás napísal: „prepatý náklad, grind punk šialenosť 😀 Hrajú nejakých 13 pesničiek za 15 minút“. Odporúčame prísť spočítať, koľko ich bude za 40 minút počas ich setu na Pohode.

Screamo/postrocková kapela Shallov funguje od roku 2014 kedy vydali prvý DIY album No place for two. Druhý (prvý štúdiový) album Concrete & Glass nasledoval v januári 2017. Nemecký portál svbterranean.net o nich napísal: „Ich mix screamo s postrockom nie je ničím novým, no to nezastaví fanúšikov od toho, aby sa nechali úplne obklopiť ich presvedčivým songwritingom a autentickou vášňou.“ Zdá sa, že obklopiť a presvedčiť sa skupine podarilo už veľa ľudí, doporúčali nám ich mnohí od „krehkáčky“ Ely Tolstovej z Tolstoys po „drsniaka“ Denisa Banga z The Wilderness, ktorý o nich povedal: „Veľmi ojedinelá vec na Slovensku. Emo hardcore naživo zahraný ako z platne. U nás v TT som im robil koncert a mal som tiež zimomriavky a moja frajerka dokonca slzy v očiach. Vedia vystavať zaujímavé zvukové stavby a vytvoriť skvelú atmosféru.“ Shallov sa už okrem Slovenska a okolitých krajín predstavili aj v Rumunsku, Chorvátsku alebo Slovinsku. Na Pohodu prídu okrem skladieb z Concrete & Glass aj s novými vecami, na ktorých momentálne pracujú, a ktoré ešte nikde nehrali.

Drive grungeu 90. rokov v kombinácii s ozvenami beatov 60. a proto-punku 70. rokov sú základné stavebné kamene kapely Genuine Jacks. Odór Black Sabbath je už len čerešničkou na torte. Ich druhý album Candyland (z júna 2016) sa dostal do výberu najlepších slovenských nahrávok roka nielen Rádia_FM, ale aj ďalších médií a získali za neho nomináciu v kategórii Album roka na Radio Head Awards. Aktuálne pracujú na treťom albume, ktorý plánujú vydať začiatkom jesene. Zopár noviniek z neho však určite zaznie aj v našej Garáži.

Popradská kapela Distax tvorí od roka 2010, pričom je inšpirovaná kapelami ako Massmord, Adacta, Martyrdod, 3rdAge Attack, Hippie Killer alebo Silence. Čo môžete od nich čakať napovedia slová portálu Valhalla.sk: „Na poslucháča sa vyvalí melancholický crust a ponurá atmosféra s gitarovou vyhrávkou lezúcou pod kožu.“ Kurátopr Garáže, Denis o nich napísal: Fínsky crust novej školy. Punkový subžáner crust na Pohode určite ešte nikdy nebol 😀 Perfektne zohratá kapela, pre mňa osobne jedna z naj kapiel na HC/punk scéne už velmi dlho. A aj jedna z mála kapiel, z ktorej som na niekolkých koncertoch dostal zimomriavky.“ Zimomriavky punkového typu by vám mohli padnúť vhod aj počas letnej noci na Pohode.

Trnavská kapela Nagy&Beni funguje od júna 2016. Nový Populár ich minuloročný koncert v Piešťanoch označil zhodnotil ako „kvalitný rockový underground 21. storočia z Trnavy.“ Podľa vlastných slov hrajú žánrovo ťažko uchopiteľnú zmes prvkov z punku, metalu a rockového undergroundu. Snažia sa v tom nemať jasno. Texty vznikajú obvykle polouvedomelým procesom spájania hovorových fráz, zvukomalebných výrazov a simulácie psychotických stavov. Denis, ktorý ich vybral do Garáže, o nich tvrdí: Dosť prepätá vec. Chvíľkami mi to pripomína staré české androše, chvíľkami zase taký ten neumětelský lopaťácky punk. Je to miestami dosť šialené a pripadá mi to skôr ako taká zvuková maľba. Ich vznik ma strašne potešil, od začiatku idú do toho naplno, myslia to vážne.“

Kapela Our Stories je inštrumentálne blackgaze/math/post-rockové trio zo Šale. Ich hudba obsahuje post-rockové gitarové melódie, úderné bicie a hravé indie rockové basové linky. Špecifikom Our Stories je, že už od začiatku ich neurčovali spoločné menovatele, ale odlišnosti hudobného vkusu každého z členov. Eponymné EP Our Stories vydali v roku 2015. Nasledovali hrania na festivaloch ako Family Fest, AKM Culture Days či whoneedslyrics?!. Kapelu často prirovnávajú k slávnym domácim The Ills, kurátor Garáže Denis Bango to formuloval takto: „žánrovo príbuzné s The Ills, ale mne sa toto páči ešte viac“. Momentálne kapela dokončuje debut, ktorý predstavia aj na Pohode 2018.

0N0 je 3 členná doom / death metalová kapela z Bratislavy. Pôvodne jednočlenný projekt od roku 2013 pôsobí v zostave: dve gitary, tri hlasy. 0N0 kombinuje tažké podladené gitarové rífy s industriálnymi pazvukmi a plochami. Výsledkom je psychedelická zmes, v ktorej trýznivé, valivé pasáže opakovane striedajú výbuchy blastbeatového besnenia. Na dotvorenie atmosféry sú použité rôznorodé sample atypických nástrojov, či nájdených objektov a zvuky terénnych nahrávok. V aktuálnom zložení má kapela za sebou album Reconstruction and Synthesis, za ktorý získali Radio_Head Awards 2016 v kategórii Hard & Heavy.

Ich najnovší album opísal hlukoskop.sk nasledovne: „Nový album Reconstruction and Synthesis je mimoriadne dielo plné industriálnej a katanskej atmosféry, bezohľadnej dávky neľudskosti a straty kontaktu s našim svetom. Jedno z diel, ktoré by rozhodne malo prekročiť hranice našej krajiny. Potenciál na to má, ako málo čo!“ Nemenej farbisto priblížil portál Rocker.sk ich koncert z októbra minulého roka: „Ich vystúpenie, zaliate v tyrkysovej farbe, sa len veľmi ťažko popisuje. Najideálnejšie je to zažiť. Slová, ktoré mi pri tom napádajú, sú beznádej, surovosť, depresia, ale aj neskutočná energia vychádzajúca z ich skladieb.“ Aktuálne pracujú na 7″ EP s novým materiálom, ktoré vyjde na Transcending Obscurity Recordsa. Tu si môžete vypočuť aj jednu z noviniek, ktorú nájdete na pripravovanom EP. 0N0 zahrajú vo festivalovom klube a vybral ich jeden z kurátorov tohto stageu – legendami opradený Kabal.

Viac informácii o festivale Pohoda nájdete na oficiálnej stránke alebo na facebooku. Vstupenky je možné získať cez Pohoda eshop. Stále prebieha aj a predaj spoločných kombo lístkov na Pohodu a partnerský poľský festival OFF (od 3. 8. do 5. 8. 2018 v Katoviciach). So zľavou 15% tak budete môcť vidieť a počuť okrem mien Pohody 2018 aj umelcov ako Grizzly Bear, Jon Hopkins Live, Turbonegro či John Maus. Kombo vstupenku si môžete kúpiť TU. Pohoda festival taktiež upozorňuje že je vstupenky vhodné zakúpiť len prostredníctvom oficiálnych predajcov aby sa predišlo možním komplikáciám pri vstupe.

Zdroj: Pohoda Festival