Keď kultová česká formácia Arakain vydala v roku 1998 nový album Apage Satanas, novinka zožala u fanúšikov veľký úspech a zaujala v diskografii kapely dôležité miesto. V týchto dňoch, 25 rokov od svojho prvého vydania, sa táto ucelená, po hudobnej i textovej stránke vyvážená kolekcia 13 skladieb dočkala výpravnej reedície. Reedícia vychádza na 2LP 180 g a tiež na CD i digitálne v novom remasteri od renomovaného štúdia SONO Records a s piatimi bonusmi z rokov 1997–1998.

„Bola iná doba a iný spôsob práce. Nebol bežne dostupný software pre digitálny záznam v domácich počítačoch ako je to dnes. Tí majetnejší si mohli zadovážiť viacstopové magnetofóny, Aleš Brichta jeden taký mal. Na ňom sme nahrávali naše skladby a vytvorili demá, ktoré mali v podstate finálnu podobu. Kapela sa potom nasťahovala na mesiac do štúdia Petra Jandu Propast a tam rástla jedna pesnička za druhou. Každú hotovú skladbu Aleš otextoval a zároveň šiel hneď s autorom naspievať, aby si gitaristi nezodrali prsty do krvi, tí mali vždy najviac práce,“ spomína na vznik zásadného albumu v diskografii českej metalovej stálice gitarista Jiří Urban.

Zároveň však dodáva, že nahrávka v tej dobe už veľmi skúsenej kapely sa nerodila úplne jednoducho, keďže po predbežnom mixe vznikol „veľký tlak na úpravy v niektorých textoch a linkách, ktoré sa nám nepáčili“. Odstup i následné zmeny však boli napokon k prospechu veci, čo potvrdil ďalší vývoj – z Apage Satanas sa totiž stal takmer obratom po vydaní doslova ikonický album. „Len v Poprone neboli veľmi nadšení, pretože sme štúdio „pretiahli“ o 14 dní, a to už bolo dosť peňazí navyše… Verím ale, že im to album vrátil,“ dodáva Urban s úsmevom.


Vtedajší frontman a spevák Arakainu Aleš Brichta upozorňuje, že zásadná pre vznik i následný úspech Apage Satanas bola i autorská symbióza medzi ním a Urbanom, „kedy sme spoločne dopĺňali a rozvíjali naše nápady.“

Pri otázke, ktorá skladba z albumu v nich silne rezonuje dodnes, sa obaja jednohlasne zhodujú na titulnej piesni. „Zišli sa v nej vydarená muzika a text, ktorý je veľmi nadčasový a človek si za ním môže stáť i dnes,“ komentuje Brichta a Urban dodáva: „Apage Satanas od tej doby neodmysliteľne patrí k záveru všetkých našich vystúpení. Najskôr to bude nielen pre určitú jej mystičnosť kvôli danej téme, ale i záverečným chorálom. Ten sme s Alešom Brichtom spolu opakovane naspievali do mnohých stôp, aby sme vytvorili dojem náboženského nápevu. To sa nedá vymazať z pamäte. Kedykoľvek to počujem na koncerte, tá obrovská sila je tam vždy…“

Obrovskú silu má i album ako celok. Okrem iného i preto, že znamenal návrat k tvrdšej forme heavymetalu, od ktorej sa kapela na predošlých počinoch ľahko odklonila. Na Apage Satanas však ako keby si Arakain spomenul na svoje thrashmetalové časy a opäť pritlačil na pílu. Kvintet Brichta, Kub, Mach, Urban, Žežulka pritom nezabudol ani na podstatu pesničky, na groove, melodické linky i klenuté spevy. Vznikla tak výrazne konzistentná nahrávka, v ktorej si každý našiel to svoje.

Trinástku pôvodných skladieb na výročnej reedícii navyše dopĺňa päť dobových bonusov, ktoré sú k dispozícii na 2LP, na CD i v digitálnej verzii. „Boli sme v minulosti veľmi plodná kapela, traja skladatelia a skúsený textár, nebol teda problém s novým repertoárom. Bonusy ale vznikali, ako celosvetová stratégia velí, ako odmena a bonbónik na oboch, resp. troch výberových doskách, ktoré vychádzali v rokoch 1997–1998 k 15. výročiu Arakainu. A pretože tieto bonusy boli zaznamenané iba na týchto výberovkách, ktoré nemusel mať každý, padlo rozhodnutie, že ich ľuďom dáme znova. Reedícia tak dostala veľmi atraktívny ráz 2LP, čo asi nikto nečakal. Zaujímavosťou môže byť i fakt, že bonusy boli zložené priamo pre tento účel, nie je to žiadny odpad z minulých dosiek. V Arakaine nebolo zvykom odkladať nevybrané skladby do šuflíka…,“uzatvára Urban.

Zdroj: Lukáš Kadeřábek, Supraphon