Spevák, textár, multiinštrumentalista a  majster hudobných koláží Beck prichádza so svojím trinástym albumom Colors, ktorý vyjde už v piatok 13. októbra. Ide pritom o prvú dlhohrajúcu nahrávku nového materiálu od posledného albumu Morning Phase z roku 2014, ktorá vyniesla americkému hudobníkovi, okrem iného, aj prestížnu cenu Grammy. Podľa zasvätených bude novinka jedným z najzaujímavejších albumov tejto jesene, americký magazín Rolling Stone album Colors nadšene charakterizoval ako „euforický výbuch experimentálneho popu“.

Prvým zverejneným singlom z albumu sa stala v júni roku 2015 pieseň Dreams, ktorá v porovnaní s ponurou atmosférou posledného albumu Morning Phase, prekvapila optimistickým nábojom. „Snažil som sa spraviť niečo, čo by dobre fungovalo naživo“, dodal k skladbe Beck.  O tom, že skladba naozaj funguje svedčí aj fakt, že bola zaradená medzi najlepšie skladby roku 2015 podľa magazínov Rolling Stone a Billboard. Na albume Colors nebude chýbať ani nový mix tejto skladby. Druhým singlom sa stala svieža retro-futuristická pieseň Wow s prímesou funky a hviezdneho  popu. V auguste Beck predstavil ďalší track z najnovšieho albumu – pohodový song Dear Life, ktorý vďaka chytľavej melódii nedostanete z hlavy už po prvom vypočutí. A zatiaľ posledný singel z očakávanej albumovej novinky nesie názov Up All Night a bol zverejnený len pred pár týždňami. Opäť pritom ide o hravý tanečný song, ktorý dokonale zapadá do pestrého konceptu albumu Colors, ktorý prináša naspäť stratenú popovú klasiku 80. rokov, rockové gitary, ale aj experimentálnu elektroniku. Novinku produkoval Beck spolu s Gregom Kurstinom, ktorý v minulosti spolupracoval so Siou, Ellie Goulding či Foo Fighters. Fanúšikovia sa teda rozhodne majú na čo tešiť.

Rovnako ako pri predchádzajúcich Beckových albumoch platí, že novinka Colors je pop- artovou zmesou mnohých štýlov, ktorých originálne spájanie v 90. rokoch umelca preslávilo. Sám Beck svoju tvorbu charakterizuje ako alternatívny pop s prvkami folku, psychedélie, hip hopu, country, blues, R&B, funky, indie rocku, noise rocku, experimentálneho rocku, jazzu a soulu. Vyniká tiež nepriamymi ironickými textami, postmoderným aranžom a zvláštnymi zvukovými efektmi, vďaka čomu je často právom označovaný za jednoho z najkreatívnejších hudobníkov.

Pre priaznivcov Becka tak najbližší piatok trinásteho určite nebude nešťastným dňom, ba práve naopak. Po troch rokoch sa dočkajú novej várky tých najoriginálnejších melódií, ktoré dokopy tvoria jedinečný album s príznačným názvom Colors!

 

Zdroj: Dominika Dirgasová, Universal Music