Už 5. septembra si fanúšikovia Bratislavských jazzových dní môžu skrátiť čakanie na veľký jesenný festival. Po koncerte vo Vodnej veži objavia fanúšikovia spolu s organizátormi festivalu ďalšie krásne koncertné miesto. V rusovskom parku pod korunami stromov a pod hviezdami budú koncertovať Peter Lipa, Lenka Dusilová a rakúsky trubkár Thomas Gansch s radio.string.quartet-tom. Vstupenky sú už v predaji v sieti Ticketportal.

Lenka Dusilová je mimoriadny úkaz českej hudobnej scény. V Bratislave predstaví svoj sólový koncertný program, v ktorom dokazuje, že patrí nielen medzi spevácke hviezdy, ale je aj skvelou gitaristkou, klaviristkou či jedinečnou skladateľkou. Bravúrne ovláda nové hudobné technológie ako loop machine a pracuje s rozšírenými vokálnymi technikami.  Dusilová vydala minulý rok album Řeka, za ktorý získala hneď tri ocenenia Anděl – v kategóriách album, skladba a interpretka roka. Celkovo má Dusilová už deväť takýchto ocenení. Svoju kariéru začala v poprocku, kedy na seba strhla pozornosť svojou energiou, prežitkom a výnimočným hlasom. To je pre ňu charakteristické aj v súčasnosti, kedy sa po období dospievania rozhodla opustiť pozíciu mainstreamovej hviezdy a vo svojej hudbe mieša najrôznejšie hudobné štýly a vďaka svojmu hudobnému multižánrovému talentu jej koncerty sú často nezabudnuteľným zážitkom.

Zo susedného Rakúska na open-air jazzákoch bude koncertovať aj radio.string.quartet s trubkárom Thomasom Ganschom. Štvorica hráčov na sláčikové nástroje dokáže nielen bezchybne zinterpretovať takmer každý hudobný štýl, ich koncert prenesie poslucháčov ďaleko od každodenných starostí až sa zrazu pristihnú, že si s nimi pospevujú známe hity, pohúpavajú sa v rytme jazzových štandardov či užívajú veľké diela hudobnej klasiky. V Bratislave radio.string.quartet bude koncertovať s Thomasom Ganschom, popredným rakúskym trubkárom, ktorého špecialitou je temperamentná brazílska hudba a na jazzákoch zahrá na trúbke, ktorú sám vytvoril a hru na nej ovláda najlepšie na svete.


V Rusovciach bude koncertovať aj Peter Lipa, otec slovenského jazzu a zakladateľ Bratislavských jazzových dní. Jeho koncerty už desaťročia patri medzi najvyhľadávanejšie medzi fanúšikmi slovenského jazzu. Prvú septembrovú nedeľu zahrá aj nové skladby ako Znova a znova, Problémy s problémami a 120/80.

Open-air Bratislavské jazzové dni budú 5. septembra 2021 v Sankt Vitus Kaffee v Rusovciach. Aj park pri tejto reštaurácia, v ktorom sa koncerty odohrajú, podčiarkne výnimočnosť večera. Bližšie informácie o koncertoch sú na www.bjd.sk, vstupenky na koncert sú k dispozícii v Ticketportali.

Zdroj: Silvia Turnerová, Bratislavské jazzové dni
Foto: Andreas Jakwerth