Projekt je podpornou súčasťou kandidatúry Trenčína na Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026. Trenčanom ponúka prežiť dvakrát to, čo nemohli zažiť počas pandémie v roku 2020.

„Pre naše mesto je veľkou cťou, že umelkyňa európskeho významu Kateřina Šedá prišla práve do Trenčína s týmto skvelým projektom a realizuje ho tu s nami. Vďačný som všetkým, ktorí sa do projektu zapojili a ešte zapoja. Mesto totiž nie sú len budovy, ale predovšetkým ľudia, ktorí v ňom žijú,“ povedal v pondelok 9. augusta 2021 primátor Richard Rybníček na tlačovej besede o projekte Sobota v nedeľu.  

Trenčiansky tím EHMK 2026 ešte počas prvého kola kandidatúry v roku 2020 pozval Kateřinu Šedú do Trenčína. „Prešla si mnohé jeho časti a mali sme s ňou veľa rozhovorov. Hovorili sme o tom, akoby kultúra v meste vyzerala, ak by ju nerobila len kancelária alebo organizácia mesta, kde majú na to ľudia profesionálne predpoklady, ale ak by sa do jej tvorby a organizovania mohol zapojiť každý jeden obyvateľ podľa svojej chuti. Kateřina sa zameriava práve na sociálne ladené projekty. A tak prišla s fantastickým nápadom kompenzácie vecí, ktoré sme počas pandémie nemohli zažiť,“ priblížila projektová manažérka trenčianskeho tímu EHMK 2026 Lucia Dubačová.

Projektu je otvorený a prístupný všetkým. Už dnes sa doňho zapojilo široké spektrum ľudí – vojačky, kaderníci, mníšky, Mestské divadlo Trenčín, plavčíci, mestskí policajti, hudobníci, športovci, ľudia, ktorí pracujú so zdravotne znevýhodnenými deťmi, s rómskou komunitou, so seniormi, ľudia s oblasti obchodu a služieb, či cestovného ruchu.

„Je vždy dosť náročné presvedčiť obyvateľov najrôznejších komunít, aby boli ochotní sa na niečom takom podieľať. Dôležité je, aby sa ľudia na určitých miestach stretli a zistili, že spolu majú chuť alebo potrebu niečo robiť. Keď som vymýšľala ten projekt, bola som inšpirovaná pandémiou. Neustále som počúvala o návrate do normálu. Akurát, že podľa mňa a možno i mnohých z vás sme tú dobu pred pandémiou normálom nenazývali. Aj vtedy bolo veľa problémov, nehovoriac o tom, že život sa presunul do obchoďákov a centrá miest zostávali prázdne. Ľudia sa stretávali a hovorili spolu najmä na sociálnych sieťach, namiesto toho, aby sa stretli v skutočnosti. Komunitný život nefungoval a ľudí viac zaujímal verejný priestor než verejný život. Povedala som si, že by bolo nezmyslom vracať sa do tohto stavu pred pandémiou a že by sme sa mali pokúsiť tie veci znovu pomenovať a robiť ich inak,“ vysvetlila Kateřina Šedá.

Jedným z cieľov projektu Sobota v nedeľu je pokúsiť sa otvoriť hranice rôznych oblastí a prepojiť ľudí, ktorí sa predtým nestretávali. „Problémom pandémie je aj to, že sa snažíme kompenzovať veci, ktoré môžeme zvážiť, zmerať, spočítať, ale nikto nám nekompenzuje stratené zážitky. A práve o to ide v tomto projekte. Stratené zážitky z roku 2020 sa pokúsime ľuďom kompenzovať tak, že im ich dáme v roku 2021. Ľudia dostanú možnosť zdvojeného zážitku. Napríklad môžu vidieť futbal, kde budú hrať 4 tímy s 2 loptami, môžu sa dať ostrihať 2 kaderníkmi naraz, môžu absolvovať prehliadku hradu s 2 sprievodcami, skrátka môžu byť súčasťou niečoho úplne netradičného. Bolo pre mňa dôležité, aby sme nezduplovali rezne, ale originálne zážitky,“ zdôraznila K. Šedá, podľa ktorej bolo podstatné zapojiť do projektu tie oblasti, ktoré najviac postihla pandémia – školstvo, turizmus, obchody a služby, kultúra, šport. Do tohto kompenzačného bonusu sa môže kreatívne a originálne zapojiť každý. Napríklad 1. augusta si reštaurácie, kaviarne a bary v Trenčíne samé vymysleli bonus pre svojich zákazníkov. Zapojiť sa môže aj verejnosť svojim nápadom kompenzačného bonusu.


„Môže to byť i niečo úplne banálne, napríklad že niekomu dvakrát poďakujeme až po to, že minulý rok neoslavovali narodeniny, tak tento rok ich oslávia dvakrát. Ten, kto sa zapojí do súťaže a bude mať najoriginálnejší kompenzačný bonus  – môže získať let balónom,“upozorňuje Kateřina Šedá a dodáva:Projekt má slogan pandémia zážitkov, tak verím, že sa nám ich podarí naštartovať a v budúcnosti, dúfam, že po úspešnej kandidatúre Trenčína na Európske hlavné mesto kultúry, v nich potom môžeme pokračovať.“

Do projektu sa aktívne zapojilo i Mestské divadlo Trenčín. Jeho riaditeľka, Zuzana Mišáková: „My s absolútnym nadšením sledujeme, akým spôsobom sa vyvíja atmosféra v našom meste. Do projektu Sobota v nedeľu sme sa zapojili tak, že v našich predstaveniach zahráme niektorú scénu pre divákov dvakrát, ale vždy trochu inak. Na tento projekt sú rôzne reakcie a aj my sme chvíľu rozmýšľali, ako ho uchopiť, ale bola to pre nás veľká provokácia, strávili sme nad tým veľa času a rozhovorov, ale dopracovali sme sa k tomu, ako to budeme počas sobôt v lete v átriu pod Mestskou vežou realizovať. Každý to môže vnímať inak, ale keď zahráte tú scénu divákom dvakrát a vždy nejak inak a oni vám tlieskajú a tlieskajú a tlieskajú – to je tá najlepšia reakcia, ktorú si môžete priať. Zároveň je to dôkaz, že to dáva zmysel.“

Vzdelávacie centrum Krtko:

„Tiež sme sa radi do projektu zapojili. Pracujeme s detičkami v predškolskom veku, ktoré majú síce zdravotné znevýhodnenie, ale sú výnimočné a veľmi šikovné. Práve tieto deti počas pandémie prišli o rôzne aktivity v osobnom kontakte. Uvedomujeme si to a preto sme pre ne pripravili viac kompenzačných bonusov. Jednou takou milou aktivitou je maľba obrazu, na ktorej pracujú dvaja umelci, rodič a dieťa.  V ďalšej našej aktivite budú mať hlavnú úlohu dva canisterapeutickí psy, prostredníctvom ktorých sa deti budú môcť učiť vnímavosti aj inak.“ 

Kaviareň Cafe Pohoda: V rámci projektu Sobota v nedeľu ponúkame počas augusta v utorok a štvrtok akciu na kávu 1 + 1 zdarma. A cez víkend máme podobnú akciu s inými nápojmi.“

Elite Barber Shop: „My sa zapojíme do projektu piatok 13. augusta, kedy si zákazníci budú môcť v našej prevádzke na Palackého ulici vychutnať ten komfort, že sa každému jednému budeme venovať dvaja zároveň.“

Trenčín s kandidatúrou na Európske hlavné mesto kultúry 2026 postúpil do finále. V decembri sa má rozhodnúť, či to za Slovensko bude Trenčín, Žilina alebo Nitra. „Robíme všetko pre to, aby to bol Trenčín. Môže nám to priniesť nielen to hmotné, ale najmä niečo, čo zapojí veľkú časť Trenčanov do tvorby kultúry. Je to o zmene myslenia. Aj tento projekt zdvojených zážitkov sa niekomu zdá šialený, niektorí ho vnímajú kriticky, iní ho vítajú. To je však zmysel projektu – aby vyvolával zvedavosť. A to je presne to, čo je motívom našej kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry, teda kultivácia zvedavosti,“ zdôraznil primátor Trenčína R. Rybníček. 

Projekt Sobota v nedeľu potrvá v Trenčíne do 26. septembra 2021.


Kto je Kateřina Šedá?

Kateřina Šedá je česká výtvarníčka, ktorej práca má blízko k sociálnej architektúre. Je autorkou mnohých verejných realizácií v Českej republike i v zahraničí. Je v poradí druhým českým umelcom, ktorý mal sólovú výstavu v Tate Modern v Londýne (2011). Okrem toho je držiteľkou niekoľkých ďalších prestížnych ocenení ako napríklad Magnesia Litera, cena Architekt roku 2017, cena Jindřicha Chalupeckého a ďalšie. Kateřina Šedá sa zameriava na sociálne ladené happeningy a experimenty zamerané na vyvedenie zúčastnených ľudí zo zažitých stereotypov alebo zo sociálnej izolácie. Pomocou ich vlastných (vyprovokovaných) aktivít a vďaka novému využitiu všedných prostriedkov sa pokúša prebudiť trvalú zmenu v ich správaní.

Zdroj: Erika Ságová, hovorca MsÚ Trenčin