Lucie Maczeczková

Dana Bártu a Illustratosphere čaká od polovice novembra do konca roka jesenné turné s pätnástimi zastávkami. Séria vystúpení v českých a slovenských koncertných sálach sa uskutoční pod názvom Němá éra tour, odkazujúcim na nedávne vydanie remastrovaných reedícií prvých dvoch albumov. Na Slovensku vystúpia 25. novembra v Novom Meste nad Váhom v klube Blue Note a 26. novembra v Bratislave vo Veľkej sále Slovenského rozhlasu.

„Němá éra je jednou z kľúčových piesní z úplne prvého albumu, ktorý sme s chlapcami nahrali, pričom tá skladba odkazuje na éru, keď ešte neexistovala artikulovaná ľudská reč. V súčasnosti sa ten názov do istej miery hodil aj na samotný album, pretože preň mohlo byť tých posledných dvadsať rokov, keď nebol na trhu v žiadnej fyzickej podobe, takou nemou dobou, keďže nemohol hrať v celej svojej šírke,“ hovorí o pomenovaní série Dan Bárta.

Debutová nahrávka Illustratosphere (2000) a nadväzujúci Entropicture (2003) sa dočkali remastrovanej reedície na jar tohto roku. Prvýkrát si tak fanúšikovia môžu oba zásadné tituly vypočuť nielen na CD, ale aj na vinylovej platni. Remasteringu nahrávok sa ujal gitarista Miroslav Chyška, zakladajúci člen kapely, stojaci aj za pôvodným zvukom debutu, ktorý získal cenu Českej hudobnej akadémie Anděl v kategórii Album roka a za ktorý Dan Bárta získal jednu z desiatich cien v kategórii Spevák roka.


Spolu s Bártom a Chyškom tvoria súčasnú zostavu klávesista Filip Jelínek a kontrabasista a basgitarista Robert Balzar. Štvorica sa na pódiách stretáva aj ako členovia formácie J.A.R. Od roku 2014 zastáva pozíciu bubeníka slovenský hudobník a promotér Martin Valihora, obľúbený aj v zahraničí; hrával napríklad s japonskou klaviristkou Hiromi Uehara či so skupinou Mezzoforte.

„Kým v tridsiatke som mal pocit, že z tej našej hudby a nášho hrania sa musí svet zrútiť, dnes ten pocit v podstate nemám. A o to lepšie sa mi hrá, pretože sa cítim oveľa menej zaťažený. S chlapcami sme sa na tom zhodli, povedali sme si, že vzhľadom na to, ako ten čas letí, koľko koncertov nás ešte čaká a koľko sme ich už odohrali, to skôr vyzerá tak, že väčšinu z nich sme už odohrali, takže si to po prvé nemá cenu kaziť nejakou zbytočnou okázalosťou a po druhé, ja byť vami, tak radšej prídem,“ obzerá sa Bárta.

Němá éra odštartuje 18. novembra v Českom Těšíne v rámci 50. ročníka Těšínskeho jazzového festivalu, pokračuje 19. novembra v Jeseníku v Divadle Petra Bezruča, 20. novembra v SONO Music Clube v Brne, 22. novembra v Říčanoch v Kultúrnom centre Labuť, 23. novembra v Mestskom divadle v Děčíne a 29. novembra v Mestskom divadle v Prachaticiach. Decembrové predstavenia sa uskutočnia 2. decembra v Pardubiciach v Music club Žlutý pes, 3. decembra na Ostravských Vianociach, 4. decembra v Lounoch vo Vrchlického divadle a 11. decembra v Škoda Muzeu v Mladej Boleslavi. Rok 2023 uzavrie skupina tromi koncertmi v pražskom klube Jazz Dock v dňoch 12., 13. a 14. decembra.

Predpredaj vstupeniek prebieha v sieťach GoOut, TicketLive, smsticket alebo na stránkach jednotlivých organizátorov.

Němá éra tour jeseň 2023 (Slovensko)
25. 11. Nové Mesto nad Váhom (SK), Blue Note
26. 11. Bratislava (SK), Veľká sála Slovenského rozhlasu

Zdroj: Ricardo Delfino, AMPromotions
Foto: Lucie Maczeczková