DOLCE VITAJ sa už po sedemnásty raz stáva oslavou talianskej kultúry, umenia a životného štýlu
Stredomorské stopy na strihových modeloch Giorgia Distefana aj život roľníkov a pastierov v 19. storočí na obrazoch Giovanniho Segantiniho. Vášnivé rytmy talianskeho juhu v podaní Domo Emigrantes či neofolkový hudobný mix rímskych Spiritual Front. Pocta neapolskému filmovému hercovi a režisérovi Massimovi Troisimu, ale aj literárne stretnutie s Veronikou Raimo. Je tu 17. ročník festivalu Dolce vitaj, ktorý opäť ponúkne ochutnávku toho najlepšieho z talianskej kultúry a umenia a vyvrcholí tradičným trhom. Hlavným organizátorom festivalu je Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave.
“V zložitých časoch, ktoré svet dnes prežíva, nesmieme zabúdať, že kultúra a umenie sú mocným nástrojom dialógu. Pod týmto zorným uhlom je zaiste festival Dolce Vitaj dôkazom priateľstva a blízkosti Talianska a Slovenska”, uviedla riaditeľka Talianskeho kultúrneho inštitútu Alessandra Sanniti.
Festival otvorí v Považskej galérii umenia v Žiline 16. mája autorská výstava súčasného sicílskeho výtvarníka Giorgia Distefana Stredomorské stopy. Základom jeho tvorby je puto s rodnou zemou a detstvom, pretavené do maľby na krajčírske papierové strihy, ktoré sa stali originálnym tvorivým médiom, zhmotňujúcim spomienky.
Ponuka festivalu pokračuje výstavou venovanou jednému z najvýznamnejších predstaviteľov divizionizmu a symbolizmu, umeleckých smerov, ktoré dominovali koncu 19. storočia v Taliansku, Giovannimu Segantinimu. Umelec sa vo svojich dielach sústreďoval na zobrazenie života pastierov a roľníkov v Alpách. Silné puto medzi ľuďmi a zvieratami predstavuje jeden z hlavných motívov jeho tvorby. Diela vystavené na Bratislavskom hrade zapožičala Mestská galéria Giovanniho Segantiniho v umelcovom rodisku, meste Arco a Maďarská národná galéria v Budapešti. (Od 6. júna do 22. septembra).
Spojenie s domovinou a jej tradíciami sa vracia aj v otváracom koncerte festivalu: trio Domo Emigrantes, ktoré už získalo niekoľko prestížnych talianskych cien World Music, ponúkne hudobný program oživený rytmami južného Talianska. (27. mája o 20:00 h. v Kapucínskom kostole v Bratislave).
Druhý koncert festivalu bude patriť žánru neofolk. Medzinárodne uznávané rímske kvarteto Spiritual Front prinesie do Veľkej sály Slovenského rozhlasu jedinečný mix tónov pripomínajúci atmosféru filmov Sergia Leoneho, Martina Scorseseho či Piera Paola Pasoliniho (13. júna o 19:00 h.).
Nebudú chýbať ani literatúra a film. Veronica Raimo predstaví v kníhkupectve Martinus slovenské vydanie románu Nič pravdivé (Inaque, 2024, preklad Ivana Dobrákovová) Kniha získala cenu Strega Giovani 2022 a jej anglické vydanie sa dostalo medzi semifinalistov International Booker Prize 2024. Stretnutie moderuje spisovateľka a novinárka Tamara Šimončíková Heribanová (5. júna o 18:00 h.).
Filmová prehliadka Cinevitaj vzdáva hold neapolskému hercovi a režisérovi Massimovi Troisimu. Tohtoročné 30. výročie jeho smrti si Taliansky kultúrny inštitút pripomenie sériou 4 projekcií jeho najznámejších titulov: Zostanú nám len oči pre plač (r. R. Benigni a M. Troisi, 1984), Začínam od trojky (r. M. Troisi, 1981), Koľko je hodín (r. E. Scola, 1989, s M. Mastroiannim), Poštár (r. R. Radford, 1994, Oscar za filmovú hudbu). Tituly Začínam od trojky a Poštár budú mimoriadne uvedené v digitálne reštaurovanej verzii a poskytol ich národný filmový ústav Cineteca di Roma. Prehliadka sa uskutoční v bratislavskom kine Lumière od 28. mája do 20. júna.
Na Hviezdoslavovo námestie sa na týždeň (17.6. – 24.6.) vráti aj Taliansky trh, vychýrený ponukou gastronomických špecialít a typických produktov z talianskych regiónov.
Festival Dolce Vitaj organizuje Taliansky kultúrny inštitút v spolupráci s Talianskym veľvyslanectvom v Bratislave a Taliansko-slovenskou obchodnou komorou. Koná sa pod záštitou primátora Bratislavy Matúša Valla. Partnermi festivalu sú Nadácia VÚB, Generali a Brovedani Slovakia.
Viac informácií na stránke dolcevitaj.eu.
Zdroj: Alena Štálniková, Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave