Emma Brilla

Futbalista Marek Hamšík, raperi Ego a Kali aj hudobník Ondrej Kandráč sa stretli v mestskej športovej hale v Nitre na najväčšej charitatívnej športovej exhibícii pre deti základných a stredných škôl. Akciu zorganizovalo občianske združenie Integrácia svieti pre všetky deti rovnako v rámci Pamätného dňa rešpektu a eliminácie nenávistných prejavov na deťoch.

Na úvod deti pozdravili Lukáš Frlajs a Maxim „Asimister“ Hrečin a prostredníctvom videa sa im prihovorili Matej Tóth, slovenský futbaloví reprezentanti Patrik Hrošovský, Milan Škriniar a Stanislav Lobotka, bývalý hokejista Marián Hossa, Youtuber Explo, Bekim, raperi Kali s Majkom Spiritom, lyžiarka Petra Vlhová či herci Andy Kraus, Michal Kubovčík so Zuzanou Šebovou či Adela a Sajfa.

„Na exhibičnom zápase hviezd pre deti zo základných a stredných škôl sme upriamili pozornosť na problematiku šikany a potreby vzájomného rešpektu nie len medzi deťmi. Aj preto sme zvolili heslo podujatia: Byť slušný je cool,“ prezradil Slavomír Krafčák, riaditeľ OZ, ktoré sa už 15 rokov venuje najzraniteľnejším skupinám – deťom a seniorom.


Deti privítali aj Marek Hattas, primátor mesta Nitra a Tibor Csenger, podpredseda NSK. Keď sa na parkete objavila Miška Hozáková, celá športová hala sa na jej podporu otriasala v základoch. Nešťastne postrelená nádejná policajtka sa aj vďaka špecialistom z FN v Nitre dostáva z najhoršieho. Riaditeľ FN Michal Fajin, prednosta chirurgickej kliniky Marián Bakoš a primár neurochirurgickej kliniky Ondrej Šedivý odovzdali dlhoročnej aktívnej športovkyni poukaz na liečebný pobyt v kúpeľoch Číž.  Potom nasledovala samotná futbalová exhibícia, kde nastúpil tím RSC Hamsik Academy proti Osobnostiam integrácie. Gólové hody pripravili pre detských divákov fenomenálny Marek Hamšík so synom Chrisom, bývalí profi futbalisti Miro Karhan, Pavol Farkaš, olympionik Matej Beňuš,  umelci Ondrej Kandráč, Ego, Tomáš a Rišo z Naked Bananas. Zápas vyhral každý, kto pomohol vytvoriť skvelú atmosféru a podporil myšlienku rešpektu a vzájomnej úcty. Okrem športu si deti užili vystúpenia svojich hudobných idolov ako Kali či Ondrej Kandráč.

„Dôležité je mať v živote človeka, o ktorého sa môžeš oprieť. Deti a študenti  by sa mali snažiť obklopiť partiou, v ktorej nájdu podporu aj v ťažších situáciách,“ skonštatoval Ondrej Kandráč.

Kúzelnú atmosféru dotvorili viacnásobní majstri Slovenska Krištof Klein s Kristínou Karabovou z tanečnej školy Talent Factory Dance Team a dievčatá z tanečných skupín The Wave a SoulJam by RDS Art Group, v ktorej sa predstavila Iman Žiaková. Talentované dievča odstrihla zákerná rakovina na dlhé obdobie od jej koníčkov a priateľov, no aj vďaka projektu Integrácia sa znovu spojila s RDS Art Group a nacvičili dojímavú choreografiu. Ego a jeho hit Žijeme len raz neodmysliteľne patria k podujatiam organizovaných OZ Integrácia a rovnako tomu bolo aj tentoraz.


Moderátori Nikol Stankovianska a Boris Valábik odovzdali ceny pre najaktívnejšie kolektívy škôl a deti sa tešili z množstva atraktívnych darčekov. Pre dobrú vec sa spojili aj najlepší futbalisti bratislavského Slovana a trnavského Spartaka, ktorí venovali žiakom podpísané dresy a vstupenky na domáce stretnutia Európskej konferenčnej ligy. Hokejisti domáceho HK Nitra urobili podobný krok. Marek Hamšík odovzdal svoj dres s venovaním Maťkovi, mladému bojovníkovi na vozíčku, pre ktorého bolo stretnutie so svojim idolom splneným snom.

 „Nebojte sa o tom hovoriť. Neschovávajte svoje pocity, neduste to v sebe a rozprávajte o tom ľuďom, ktorým veríte,“ odkázal deťom Marek Hamšík.

Ku štedrým darcom sa pridala aj Claudia Poidock z Adeli Medical Centra, ktorá odovzdala zástupcom OZ Integrácia rehabilitačný poukaz do ich špecializovaného zariadenia pre jedno nimi nominované dieťa. Prostredníctvom videa sa deťom prihovoril aktuálny kapitán sokolov Milan Škriniar, ktorý pozval deti na ďalšiu cestu Integrácie S DEŤMI ZA HVIEZDAMI. Výťažok zo symbolického vstupného – 3500 eur, poputoval hrdinke dňa – Miške, na jej ďalšie náklady spojené s liečbou a rekonvalescenciou.

„Pozitívne ohlasy zo strany detí a ich pedagógov nás motivujú k tomu, aby sme pri šírení správnych hodnôt pokračovali aj naďalej. Sme presvedčení, že ešte viac ako kedykoľvek predtým je potrebné  deťom a nie len deťom, vštepovať myšlienky o vzájomnej úcte, rešpekte a spolupatričnosti. Aj preto sa už teraz nesmierne tešíme na budúci rok, kedy 23.9.2024 zorganizujeme podujatie s podobne silným posolstvom pre 18.000 detí z celého Slovenska v City Aréne v Trnave,“ povedal riaditeľ OZ Slavomír Krafčák.


Kým doobedňajšie podujatie patrilo deťom, podvečer sa rodičia a seniori stretli na koncerte Všetko, čo mám rád. Koncerty plné energie predviedli Štefan Skrúcaný, Kandráčovci, Lukáš Adamec, Sisa Sklovská, Otokar Klein a skupina Len Tak. Všetci si tak uctili starších za všetku lásku, starostlivosť, užitočné rady a pomocnú ruku, ktorými za svoj život obdarili svojich blízkych. K nezabudnuteľnému zážitku prispeli aj talentovaná speváčka Simona Polakovičová z Tralaškoly, či Kristína Karabová a Krištof Klein z tanečnej školy Talent Factory Dance Team z Nových Zámkov. Vyzbierané symbolické vstupné odovzdali organizátori Nadácii Pomoc Nitrianskeho samosprávneho kraja a zdravotníkom z Fakultnej nemocnice Nitra, ktorí sa môžu tešiť na wellness pobyty v hoteli Alexander v Bardejovských kúpeľoch. Tomáš Radimák, zastupujúci partnera podujatia, spoločnosť Respect Slovakia s.r.o., odovzdal poukaz pre FN Nitra na technické vybavenie v hodnote 10 000 eur.

Zdroj: Nora Krchňáková, NK Factory
Foto: Emma Brilla