Koncerty v ateliéroch, kabinete či na dvore bývalej školy. Okrem „starých známych” ikonických priestorov bratislavskej Novej Cvernovky prinesie štvrtý ročník hudobného festivalu a konferencie SHARPE novinky. Organizátori rozšírili podujatie o jeden deň a konať sa bude v pôvodnom – aprílovom termíne. Festival tak začne už vo štvrtok 21.4. a potrvá do 23.4.2022. Návštevníci sa môžu tešiť na hudobné vzdelávanie a prvé hudobné mená, ako japonská skupina Tricot, ktorá svojou energiou odštartuje celý festival. 

Slovenský showcaseový festival a konferencia SHARPE dáva návštevníkom možnosť objaviť novú a perspektívnu hudbu zo Slovenska, Európy, aj mimo nej. V atraktívnych priestoroch Novej Cvernovky sú prezentované rôzne alternatívne hudobné štýly, od elektroniky cez pop, rock, jazzové vplyvy, experimentálnu tvorbu až po tvrdšie žánre. Od iných hudobných podujatí sa odlišuje SHARPE jeho víziou prispieť ku kvalite domácej hudobnej infraštruktúry, podporovať vzdelávanie, rozvoj a spoluprácu. Organizátori festivalu, LALA Slovak Music Export, túto víziu napĺňajú prostredníctvom konferencie určenej pre hudobníkov, hudobných profesionálov aj fanúšikov. Nezabudnuteľnú atmosféru vytvára rozmanitosť, kvalita, vášeň a kreatívna energia.

Už vo štvrtok večer odštartuje festival svojou divokosťou a nespútanou energiou math-rocková skupina Tricot (JP), slovenskému publiku dobre známa z festivalu Pohoda či mnohých samostatných koncertov naprieč krajinou. Zmes príjemnej melanchólie a energických rytmov prinesú Tolstoys (SK), skupina The Ills (SK) sa postará opost-rock či prog-rock s punkovým prístupom a vďaka Freekind (HR/SI) na festivale zaznejú piesne nesúce silné posolstvo lásky a nádeje, doplnené o R&B a jazzové groovy. Potvrdené mená rozširuje kapela Sýček (CZ), pre ktorú sú typické rázne melodické perkusie sprevádzané surovým zvukom gitár a elektrizujúce syntetizátory, a Kúpel Mysle (SK) prinesie zvuky chaosu a punku.

Zoznam prvých ohlásených mien organizátori čerstvo doplnili o ďalšie zaujímavé počiny – pôvabné mladé pesničkárky Amelie Siba (CZ) a Nina Kohout (SK), temný trapový projekt Fvck_Kvlt (SK), multižánrového producenta Inkwalla (SK), a zvukového umeleca a experimentátora Olivera Torra (CZ). Rockovo orientovaných fanúšikov potešia suroví, no minimalistickí Modecenter (AT), post-punk / noise rock trio Šajzerbiterlemon (SRB) alebo tiež nová bratislavská shoegaze kapela Nov (SK).


Už 21. – 23. 4. 2022 SHARPE prinesie do Novej Cvernovky tri dni kvalitnej súčasnej tvorby a obľúbené, ale aj ešte neobjavené mená zo Slovenska a zahraničia. K tomu tiež prednášky, diskusie a workshopy zamerané na témy hudobného priemyslu, ale aj  prepájanie hudobnej komunity formou networkingu. Prvými potvrdenými hosťami konferencie sú Robert Meijerink (ESNS), Richard Foster (The Quietus), Gordon Masson (IQ Magazine), Dartsya Tarkovska (Music Export Ukraine), Andraž Kajzer (MENT Ljubljana) a pribudnú ešte mnohí ďalší.

Vstupenky na festival sú už v predaji v rôznych variáciách od 15€ do 35€, konferenčný Pro-pass za 49€. Zakúpiť si ich môžete v sieti Tootoot. Ďalšie aktualizované informácie a novinky nájdete na webe festivalu, Facebooku či Instagrame. Live sessions z predchádzajúceho ročníka SHARPE si pozrite tu.

Zdroj: Zuzana Mráziková, Sharpe Festival