Real Music (IIn the) House v Nových Zámkoch ponúkne päť komorných večerov, ktorým bude dominovať kvalitná slovenská hudba. Do mesta ju prinesú zakladatelia značky Real Music House, hudobníci Robert Pospiš a Martin Sillay, na festivale okrem iných zahrá aj Moyzesovo kvarteto, dvojica Nikolaj Nikitin & Ľuboš Šrámek, Eva Šušková či Soňa Horňáková. Prvý z koncertov sa uskutoční v pondelok 28. júna 2021, posledný spojí hudbu s poéziou a uskutoční sa v sobotu 10. júla 2021.  

„Na koncerty a podujatia v Nových Zámkoch sme sa mimoriadne tešili. Aj kvôli náročnému obdobiu, ktoré máme za sebou. Organizovať podujatia v takejto neistote nie je prechádza ružovou záhradou. Festival sme museli niekoľkokrát odložiť. Veríme, že tentokrát nepríde k žiadnym problémom ani obmedzeniam,“ povedal Robert Pospiš. „Vybrali sme zaujímavých interpretov, autorov a spolupracovníkov nášho vydavateľstva. Myslíme si, že to budú krásne podujatia a srdečne pozývame všetkých fanúšikov dobrej slovenskej hudby a umenia ako takého,“ dodal Martin Sillay.

Obaja hudobníci, zakladatelia vydavateľstva Real Music House spolupracujú s hudobníkmi a umelcami, ktorí pôsobia na špičke slovenskej kultúrnej scény. Aj preto sa stali garantmi projektu. Jeho cieľom je priniesť do Nových zámkov kvalitné slovenské umenie so silnou autorskou výpoveďou. Ide o druhú sériu podujatí, prvá sa s úspechom konala v Banskej Štiavnici. Druhá „edícia“ predstavuje dve písmená I v názve projektu.

Na koncertoch sa predstavia: Lucia Harvanová (husle) / Michal Matejčík (harfa), Moyzesovo kvarteto, klarinetista Branislav Dugovič, dvojica etablovaných slovenských jazzových hudobníkov Nikolaj Nikitin & Ľuboš Šrámek, známa slovenská sopranistka s chuťou experimentovať Eva Šušková vystúpi v doprovode klaviristu Petra Pažického, pesničkárka Soňa Horňáková a posledný koncert ponúkne večer, ktorý sa začne poéziou, ktorá vyšla vo vydavateľstve Real Music House a uzavrie ho koncert dvojice Robert Pospiš & Martin Sillaya. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Festival je určený v prvom rade obyvateľom Nových Zámkov, ktorí tak majú šancu posilniť svoj kontakt so slovenskou hudbou pohybujúcou sa mimo žánrových trendov. Výnimoční hudobníci spolupracujúci s vydavateľstvom sa ako zástupcovia kvalitnej slovenskej hudby pokúsia priblížiť netradičnými aranžmánmi a originálnou živou prezentáciou skladby postavené na silnej autorskej výpovedi. Autori projektu sa rozhodli preniesť koncerty z veľkých pódií do komornejších priestorov, ktoré v Nových Zámkoch objavili.


28.6.2021
ROS Nové Zámky

18:00 Koncert: Lucia Harvanová (husle) / Michal Matejčík (harfa)
Komorný koncert slovenského harfistu Michala Matejčíka s huslistkou Slovenskej filharmónie Luciou Harvanovou.

1.7.2021
ROS Nové Zámky

18:00 Moyzesovo kvarteto
Kvarteto je od svojho založenia v roku 1975 jedným z najvýznamnejších komorných zoskupení na Slovensku. V Nových Zámkoch odohrá program zložený zo skladieb svetoznámych skladateľov akými sú Ludwig van Beethoven, Ladislav Kupkovič a Antonín Dvořák.

3.7.2021
ZUŠ Nové Zámky

18:00 Branislav Dugovič sólo
Klarinetista Branislav Dugovič patrí medzi najrešpektovanejších inštrumentalistov domácej scény. Počas koncertu v Nových Zámkoch odohrá skladby zo svojho albumu Cross-Country Skiing. Experimentálna zmes naprieč hudobnými žánrami od klasiky 20.storočia cez improvizáciu až k elektronike.

18:30 Nikolaj Nikitin & Ľuboš Šrámek: Altar duo
Dlhoročná spolupráca etablovaných slovenských jazzových hudobníkov vyústila do unikátneho albumu Altar inšpirovaného tvorbou velikánov akými sú napríklad J.S. Bach, či Leoš Janáček.

4.7.2021 nedeľa
ZUŠ Nové Zámky

18:00 Eva Šušková (spev)/ Peter Pažický (klavír)
Známa slovenská sopranistka s chuťou experimentovať vystúpi v doprovode klaviristu Petra Pažického.

19:00 Soňa Horňáková:
Eklektické ponímanie hudby, príznačné pre Soninu tvorbu, je prítomné  na jej novom albume. S prirodzenou ľahkosťou sa tu prelínajú, pre ňu typické hudobné žánre ako folk, blues, pop rock, s jemnými náznakmi džezových prvkov.

10.7.sobota
Astronomický kabinet

18:00 Večer venovaný edícii poézie, ktorá vyšla vo vydavateľstve Real Music House
19:00  Robert Pospiš & Martin Sillay

Vydavateľstvo Real Music House je na slovenskej hudobnej scéne už 11 rokov, za tú dobu sa podieľalo na vzniku viac ako 110 albumov. Vytvára samostatný priestor, ktorý udáva náročná dramaturgia postavená na kvalite a výnimočných spoluprácach.

Zdroj: Zuzana Golianová, Mediálna podpora vydavateľstva Real Music House