Zuzana Panská

Film BRATIA v réžii Tomáša Mašína podľa scenára Mareka Epsteina rozpráva jeden z najväčších príbehov studenej vojny o odbojovej skupine bratov Jozefa a Ctirada Mašínovcov. V hlavných úlohách sa predstavili Oskar Hes a Jan Nedbal, Adam Ernest, Matyáš Řezníček, Antonín Mašek, Matěj Hádek a Tatiana Dyková. Film bude mať premiéru 26. októbra, sedemdesiat rokov po ich úteku do Západného Berlína. Tvorcovia predstavujú prvý trailer.

Máloktorá téma v moderných českých dejinách vyvoláva toľko emócií, ako príbeh bratov Mašínovcov. Hrdinovia alebo vrahovia? Päť mladých mužov so zbraňami, prenasledovaných tisíckami vojakov sa v boji o život dotýka hraníc vlastného strachu a odvahy. Rodina, ktorej členovia vzdorovali nacistickej aj komunistickej totalite. Bratia rozprávajú jeden z určujúcich príbehov našich moderných dejín.

Režisér Tomáš Mašín vyjadril svoj zámer pre film: „Máme filmy, ktoré adorujú nástup komunizmu, a filmy, ktoré oslavujú odboj. Chýba nám však brutálne úprimný film o tejto dobe. Chcem, aby to bol film o túžbe vymaniť sa z područia, o túžbe zostať slobodný. Aby sprostredkoval pohľad na výchovu a zmýšľanie nejednoznačných a rozporuplných aktérov. Odmietnuť schematické hodnotenie oscilujúce medzi extrémami „geniálnych, odvážnych hrdinov“ a „bezcitných vrahov nevinných“. Hrdinovia z vlastnej voľby? V skutočnosti hnaní nepredstaviteľne mocnejšími silami. Nacizmus, boľševizmus a zidealizovaná predstava vlastného otca.”


Producent filmu Petr Bílek dodáva: „Keď sme začali pripravovať tento film, zistili sme, že väčšina ľudí u nás bratov Mašínovcov pozná a každý na nich nejakým spôsobom emocionálne reaguje. Buď s ich činmi súhlasia, alebo ich s rôznou intenzitou odmietajú. Myslím si, že väčšina týchto ľudí nepozná detaily ich príbehu, a preto je pre nás určitou povinnosťou spracovať ho vo filme. Pre mnohých ľudí to bude príležitosť dozvedieť sa, čo sa vtedy stalo, aké boli motivácie chlapcov, a možno si buď poopraviť, alebo potvrdiť vlastný názor. Nesúdime, bratia Mašínovci sú hrdinami tohto filmu, ale či sú hrdinami histórie, chceme nechať na divákoch. A práve preto by mali prísť do kín na film Bratia.”

Film Bratia bude mať premiéru 26. októbra 2023, vzniká v produkcii FilmBrigade pod vedením producenta Petra Bílka. Film podporilo viacero inštitúcií vrátane Českej televízie (kreatívny producent Jaroslav Sedláček), európskeho koprodukčného fondu Eurimages a Štátneho fondu kinematografie, záštitu nad filmom prevzalo Ministerstvo obrany ČR. Distribútorom a koproducentom filmu je spoločnosť CinemArt.


O tvorcoch filmu:

Tomáš Mašín začínal v reklame, kde to dotiahol až na svetovú špičku. Debutoval poviedkovou drámou 3 sezóny v pekle, ktorá súťažila na festivale v Karlových Varoch a bola nominovaná na jedenásť Českých levov. Tomáš zaznamenal výrazný úspech aj s televíznymi seriálmi Profesor T. (Nova) a Ochráncovia (Česká televízia), ktoré boli nominované na Českého leva a Ochráncovia ho získali.

Marek Epstein kedysi behával šprinty za SK Slavia Praha, takže o únikoch niečo vie. Je zďaleka najúspešnejším domácim scenáristom, napísal Šarlátové písmeno (r. Agniezska Holland), Václav (r. Jiří Vejdělek) a dvojfilm Anděl Páně (r. Jiří Strach). Za scenár k dráme Ve stínu získal Českého leva, čo potvrdzuje, že Marek vie veľa o 50. rokoch minulého storočia, v ktorých sa Bratři odohrávajú.Petr Bílek je zakladateľom filmovej a televíznej produkčnej spoločnosti FilmBrigade, ktorá má na svojom konte množstvo úspešných televíznych seriálov pre komerčnú (Polda, Přešlapy, Tátové na tahu) aj verejnoprávnu Českú televíziu (Clona, Sever). V posledných rokoch spolupracuje na vývoji seriálov s medzinárodnými televíznymi spoločnosťami a štúdiami, ako sú Sony Pictures, ITV, Red Bull Studios a ZDF. Petr je členom Medzinárodnej televíznej akadémie Emmy international of Television.

Zdroj: Perla Žinčíková, CinemArt SK
Foto: Zuzana Panská