Prokop Bořek

Len nedávno vydal po ôsmich rokoch nový album Minový pole. Začiatkom budúceho roka naživo predstaví Daniel Landa svoje nové piesne spolu s ďalšími hitmi, ktoré vyberal zo svojej bohatej, viac ako tridsať ročnej kariéry, na koncerte v NTC aréne Bratislava 20. januára 2024.

Daniel Landa sa slovenským fanúšikom po prvýkrát predstavil v roku 2008 dvoma koncertami v Košiciach a v Bratislave. V roku 2012 predstavil novinky z vtedy vydaného albumu Vozová hradba a v roku 2018 oslávil svoje 50. narodeniny na vypredanom Zimnom štadióne. Po veľmi úspešnom vydaní nového albumu Minový pole sa Daniel Landa vydá na rockovú šou do NTC v Bratislave. 20. januára 2024 zadunia najlepšie skladby z nového albumu spoločne s tým najlepším od speváka z predchádzajúceho obdobia. „Narodil som sa ako Čechoslovák, Slováci sú absolútne bratský národ. Na ‚nářez‘ v Bratislave sa ohromne teším,“ povedal rockový spevák.


Album Minový pole prišlo po dlhej, osemročnej prestávke od ostatného albumu Žito. Novinka v tom najlepšom nadväzuje na Landove najvydarenejšie albumy. Autorom hudby, textov a aranžmánov všetkých piesní na platni je tradične sám Daniel Landa. Skladby tvoria spolu nerozlučný celok, zaradil tam aj single vydané v poslednej dobe: Anička Malinová, Blanický manifest, Ukolébavka a Hoří horizont. Poslednú menovanú skladbu však Landa so svojim tímom nahral v úplne novej podobe. Album nesie všetky znaky Landovej tvorby – silné protestsongy, rockové balady a jeho nezameniteľný valčík. Vymyká sa akémukoľvek paušalizujúcemu hodnoteniu. Sám Landa hovorí: „Moje jediné želanie je, aby si ľudia vypočuli Minový pole v celku. Od začiatku až do konca…“

Minové pole nie je len hudobne, ale aj textovo strhujúce dielo. „Je to správa o stave spoločnosti a sveta od človeka, ktorý vo svojom živote a tvorbe síce vyvolal nejeden konflikt a rozbúril mnoho emócií, ale ako jeden z mála nikdy neuhol zo svojej cesty, a preto mu možno uveriť slová – Ten, kdo se nevzdá/Napije se z grálu/Vyryje svý jméno/Do koruny králů‘,“ povedal o novom albume riaditeľ vydavateľstva Warner Music Czech Republic Vladimír Kočandrle.

Fanúšikovia môžu získať vstupenky na koncert, ktorý sa uskutoční 20. januára 2024 v Bratislave v sieti Ticketportal. Čakanie na tento koncert si však môžu skrátiť návštevou festivalu Rock pod kameňom, na ktorom Daniela Landa vystúpi v piatok 21. júla 2023.

Zdroj: Andrea Čurná, woowoo.sk
Foto: Prokop Bořek