Aj dnes Vám prinášame nové mená festivalu Pohoda, ktorý sa bude konať v termíne 5.- 7. 7. 2018 na Trenčianskom letisku. Do programu festivalu pribudli mená ako Jessie Ware, Re-TROS, Sophie, Schnellertollermeier, Jade Bird a Trosky.

Jessie Ware

Miláčik Pitchforku a ďalších vplyvných médií Jessie Ware má na konte nominácie na Mercury Prize, Mobo Awards či BRIT Awards – vrátane tohtoročnej nominácie v kategórii najlepšia britská speváčka. Každý z jej troch albumov sa umiestnil v TOP 10 britského rebríčka. Spolupracovala s kapelami a umelcami ako Florence and the Machine, Disclosure, SBTRKT Sampha či Ed Sheeran. Kvalitný mix soulu, R&B a elektroniky ponúkne Jessie Ware.

Jessie Ware vyštudovala anglickú literatúru a po škole začínala kariéru športovej novinárky. Okrem toho pracovala aj v televíznej spoločnosti Love Productions, kde sa zoznámila s  E. L. James (autorkou Fifty Shades). Jessie neskôr prispela piesňou „Meet Me in the Middle“ na soundtrack filmu Fifty Shades of Gray. Pred začiatkom sólovej kariéry spievala ako vokalista na turné Jacka Peñateho. Cez neho sa zoznámila so Aaronom Jeromeom, účinkujúcim pod menom SBTRKT a s jeho spoluhráčom Samphom. So SBTRKTom spolupracovala na albume Nervous a so Samphom nahrala pieseň „Valentine“. Krátko na to hosťovala aj na albume Ceremonials od Florence and the Machine. V roku 2012 vydala debut Devotion, ktorý z nej okamžite spravil jednu z najvýraznejších ženských postáv britskej scény. Album bol nominovaný na Mercury Prize a priniesol jej aj dve nominácie na BRIT Awards. Pitchfork ho zaradil medzi Best New Music i do výberu 100 najlepších albumov dekády. NOW Magazine ju v recenzii prirovnal k divám ako Adel, Emeli Sandé či Lianne La Havas a podľa The Fly bol album začiatkom novej kapitoly na ceste tejto budúcej pop-superstar.

Minimalistické aranžmány piesní z druhého albumu Tough Love prirovnal magazín Mojo k Princeovi, pričom ocenil aj jej impozantný hlasový rozsah. Najväčší hit z tohto albumu – „Say You Love Me“ už na Spotify prekonal 80 miliónov prehratí. Koncom minulého roka vydala tretiu, mimoriadne osobnú, štúdiovku Glasshouse s hitmi ako „Midnight“, „Selfish Love“ a „Alone“, pričom Pitchfork oceňuje hlavne nezameniteľnosť skladieb a odvahu pustiť sa do horných hraníc jej hlasového rozsahu. V tvorbe Jessie Ware získava pop pozitívne konotácie. Ako uviedlo na začiatku jej kariéry Rádio_FM v rubrike Hudba_FM: „Už dávno som nepočul tak inteligentne spravený soul-pop. Je to populárna hudba spravená na 100 % s dušou, vášňou aj inteligenciou. Privítajme Jessie Ware vo svete veľkých speváckych hviezd.“ Jessie to nefunguje len na skvelých nahrávkach, ale hlavne na pódiách. Ako píše DIY v recenzii septembrového koncertu: „Z jej vášnivého a charizmatického vystúpenia je zrejmé, že má stále veľkú radosť z hrania pre ľudí.“

Re-TROS

Re-TROS (celý názov Rebuilding the Rights of Statues) je kapela z Pekingu, ktorá sa od post-punkových začiatkov posunula viac k electro-kraut-tanečnej hudbe. Ich zvuk charakterizujú „guľometové bicie, metalová gitara a vesmírne klávesy“. Na ich debutovom EP s nimi spolupracoval Brian Eno. Koncom minulého roka predskakovali Depeche Mode na ich európskom turné a začiatkom februára The XX na koncerte v Pekingu.

Re-TROS tvoria Liu Min (spev, basgitara, klávesy), Hua Dong (spev, gitara, klávesy) a bubeník Jin Huang. Hudobne v začiatkoch vychádzali z The Cure, Joy Division, Siouxsie a Bauhaus, pričom na najnovšom albume sa posunuli bližšie k Battles, Liars či TV On The Radio. Prvé EP Cut Off! vydali už v roku 2005 a prvý album (Watch Out! Climate has Changed, Fat Mum Rises…) v roku 2009. K západným fanúšikom sa prvýkrát dostali počas takzvanej „čínskej rockovej explózie“ koncom minulej dekády. No až ich najnovší album Before the Applause z minulého roka sa dočkal vydania v Európe. Na ňom už ale ide o výrazný posun od post-punku smerom k elektronike, no rockový drive ostal. Intenzitu zvuku počas koncertov navyše znásobujú postupným vrstvením pomocou looperov. Gigwise ich označil za najlepšiu čínsku kapelu či prvú čínsku kapelu, ktorá sa stane globálnou. Tieto odvážne tvrdenia potvrdzuje fakt, že si ich ako predkapelu vyberajú aj najväčšie západné hviezdy.

Sophie

Britská producentka žijúca v LA Sophie je jednou z najžiadanejších producentiek elektronickej tanečnej hudby, sami o tom vieme svoje. Pred pár rokmi nám totiž jej zaujímavé videá s ešte zaujímavejšou hudbou ukázal majster Žltý. A odvtedy sme čakali – až do tohto roka. Sophie, predtým hrajúca svoje sety opradená tajomstvom, príde úplne netajne na Pohodu 2018. Produkovala piesne pre hviezdy ako Madona, Vincent Staples, MØ, Nicki Minaj či Charli XCX. Jej hit Lemonade zaradili medzi najlepšie single roka 2014 The Washington Post, Resident Advisor, Complex a Pitchfork. Minulú jeseň použila v skladbe prvýkrát vlastný hlas a po prvý raz ukázala v klipe svoju tvár. Krátko po marcovej európskej premiére novej show v Londýne ju aj vďaka spolupráci s magazínom DIY uvidíte na Pohode, kde svojim živým setom roztancuje SLSP Space Arénu.

Prvý singel “Nothing More To Say,” vydala začiatkom roku 2013, no meno v kluboch po celom svete si Sophie spravila nahrávkou „Bipp“  z konca toho istého roka. XLR8R ju označil za najlepší singel roka a Pitchfork ho zaradil medzi 20 najvydarenejších nahrávok. Ešte väčší úspech zaznamenal ďalší singel „Lemonade”. Následná kompilácia singlov pod názvom Produkt (2015) sa okamžite stala predmetom záujmu médií, pričom Jon Pareles z The New York Times ju opísal ako: „Vyleštený povrch s hlbšími dôsledkami… nie satira alebo komentár na pop, ale destilát z toho, čím by pop mohol byť.” Resident Advisor ju označil za pokrokovú, bezchybne produkovanú elektronickú hudbu a dal jej hodnotenie 92 percent. Minulý rok produkovala hit „Yeah Right“ Vincenta Staplesa, na ktorom hosťoval aj Kendrick Lamar. Tajomná Sophie sa ukázala svetu koncom minulého roka v klipe k balade „It’s Okay To Cry“, po ktorom zakrátko nasledoval klip k piesni „Ponyboy“. Ten naznačuje aj výrazné choreografie či stage-dizajn, ktorý môžete očakávať na jej turné. Živého predvedenia nových skladieb sa medzi prvými dočkali ľudia na záver mesiac trvajúceho festivalu Red Bull Music Academy v Los Angeles. 13. marca predstaví novú live show po prvýkrát v Londýne a už o pár mesiacov sa na ňu môžu tešiť aj fanúšikovia tanečnej hudby na Pohode 2018.

Schnellertollermeier

Ich predošlý album X zaradil Wall Street Journal medzi 12 najvplyvnejších nahrávok roka. Absolventi švajčiarskych a škandinávskych jazzových škôl spájajú jazz, minimalizmus a post-rock do novej formy. Schnellertollermeier búrajú hranice žánrov, predstáv a očakávaní, čo potvrdzuje aj Rob Mallows v recenzii pre London Jazz news: „Urobili na mňa dojem, podobný aký vytvára demolačná guľa na steny budovy“.

Komplikovaný názov zostavy je spojením priezvisk jej členov. Schnellertollermeier tvoria basgitarista Andi Schnellmann, gitarista Manuel Troller a bubeník David Meier. Po albumoch Holz (2008) Zorn einen ehmer üttert stem!! (2010) a X (2015) vydali minulý rok ďalší výborne hodnotený album Rights. Rockové trio ponúka jazz, ktorý nie je postavený na predvádzaní sa sólistov ale na kapele ako postupne sa meniacom organizme. S motívmi pracujú podobným štýlom ako maliari v kubizme ponúkali na jednom plátne rozličné perspektívy zobrazených postáv, objektov a príbehov. Ich trojčlenný organizmus sa zameriava na presnosť a dynamiku, súhru a energiu. Sila s akou predvádzajú svoje kompozície nie je len pre poslucháčov Methenyho či Stravinskeho. Nasadením oslovia aj poslucháčov grungeu a metalu, čo potvrdzuje AllMusic zaradením albumu X do výberu najlepších metalových albumov roka 2015. Ešte rýchlejší a lepší ako na albume sú Schnellertollermeier naživo, o čom sa presvedčili aj Monika a Michal začiatkom roka na Eurosonicu, pričom Michal na margo ich koncertu vraví: „Málokedy sa na koncerte na Eurosonicu stretne veľká časť slovenskej delegácie úplne v prvom rade tak ako sa to stalo na kapele Schnellertollermeier. Okrem mimoriadnej hudby je totiž zážitkom aj sledovanie komunikácie medzi muzikantami – na pódiu to iskrí a z kapely sa stáva organizmus nepredvídateľne lietajúci hudobným svetom.

Jade Bird

Dvadsaťročnú Angličanku Jade Bird zaradili Rolling Stone i BBC (Sound of 2018) do výberu umelcov, ktorých treba sledovať. Prvé EP vydala len pred polrokom a dnes už jej piesne na Spotify počúva mesačne viac ako milión ľudí. Novinári ju prirovnávajú k First Aid Kit, Alanis Morissette, Joni Mitchell či Patti Smith. My sme ju videli na tohtoročnom Eurosonicu. Pozitívna mladá baba s gitarou, ktorej bol po prvých tónoch plný klub.

Jade Bird sa narodila len krátko po prvej Pohode. I keď ide o rodáčku zo severného Anglicka, patrí medzi vychádzajúce hviezdy žánrov typických pre severnú Ameriku – americana, country a folk. Pod americký zvuk sa podpísali jej hudobné vzory (Bob Dylan, Pixies, Black Rebel Motorcycle Club či Joni Mitchell) no najmä Simone Felice, ktorý produkoval jej debutové EP Something American. Na EP prizval ďalších výborných muzikantov: zvukový inžinier David Baron (Bat for Lashes, Peter Murphy), bubeník Matt Johnson (Jeff Buckley, Rufus Wainwright) a legendárny gitarista Larry Campbell (Tom Petty, Bob Dylan). Za posledný rok predskakovala na koncerte Toma Odella, First Aid Kit či Brenta Cobba. K úspechu jej okrem neúnavného koncertovania pomohlo aj zaradenie do populárneho Spotify playlistu New Music Friday. Ako dodala pre BBC: „Mám pocit, že som tam bola jediný umelec so skutočnými bicími.“ Ľudia jej vravia, že ak by jej to nevyšlo s hudbou, mohla by byť komičkou. Podľa Marka Savagea z BBC je táto strata pre stand-up ziskom pre hudbu. Občas natrafíte na hudobníkov, po ktorých koncerte vám ostane dobre na duši – presne tak zapôsobil Jade Bird na našich kolegov a veríme, že už čoskoro podobným spôsobom očarí aj vás.

Trosky a Pohoda – prepletený hudobný svet

Prvý album Trosiek vyšiel v roku 1997, kedy sa uskutočnil aj prvý ročník Pohody. Na Pohode 2002 sa z Trosiek ako kapely stali trosky (výnimočne sa Midi k Vecovi pridal aj na Pohode 2005) – bol to ich posledný koncert pred comebackovým turné v roku 2017, počas ktorého odohrali 6 vypredaných koncertov. Teraz sa vrátia späť tam kam patria – na festival Pohoda.

Trosky sa stali za svoju desaťročnú existenciu legendou. Aj po rozpade boli cesty oboch členov zaujímavé – Vec pokračoval v tvorení hudby, jeho „samsystém“ štýl postavený na skvelých spoluprácach a nevšednej dávke nadhľadu mu zabezpečil výsadné postavenie na hiphopovej scéne. Midi sa stal rešpektovaným promotérom, istý čas patril do najužšieho dramaturgického tímu Pohody. Za gramcami momentálne čaruje ďalší dôležitý človek pre našu hudobnú scénu – DJ Gabanna, tiež mnohoročný spoludramaturg či stagemanager Pohody. Pri mikrofóne im bude tak ako na koncertoch sekundovať ostrieľaný podtatranský pes Zverina, o vizuálnu stránku predstavenia sa postarajú legendy slovenského vídžejingu Braňo Vincze a Zden. Branči Kováč má k Pohode tiež silný vzťah – je jedným z najčastejšie vystupujúcich umelcov, rád sa vozí na smetiarskom aute a rád zaspáva na všetky debaty a iné pripravené špeciálne vystúpenia ak sa konajú v čase jeho hlbokej hiphopovej noci, čiže do 14.00, v tom dosiahol aj napriek mnohým pokušeniam neuveriteľnú 100%-nú úspešnosť. Veríme, že tentoraz nebude koncert Trosiek posledný a chlapci ešte svoje majstrovstvo niekde ukážu. My sa nevieme dočkať ich milých gastropožiadaviek a hlavne sa tešíme na koncert, ktorý bude pre istotu v mimoriadnom, reálne nočnom čase na veľkom pódiu.

Viac informácii o festivale Pohoda nájdete na oficiálnej stránke alebo na facebooku. Vstupenky je možné získať cez Pohoda eshop. Aktuálne ostáva menej než 1000 vstupeniek v cenovej kategórii 89€

Zdroj: Pohoda Festival