Slovenská kapela SAYS vydala v máji debutový album s názvom Recollection. Po pilotnom singli Peak, ktorý stihla predstaviť ešte pred vydaním albumu, prichádza s novým videoklipom. Novinka Here we built je spoluprácou so speváčkou a producentkou Katarínou Málikovou.

Album Recollection ponúka piesne s energickými gitarovými melódiami ale i melancholické skladby s jemnou elektronikou. Jednou z takých je i pieseň Here we built, ktorá sa vyznačuje podstatne zádumčivejšou náladou ako ostatné piesne albumu. K mimoriadne intímnej atmosfére skladby prispievajú klavírne party a vokály Kataríny Málikovej.

“S Kapelou SAYS som sa zoznámila na Sofar sounds a onedlho sme už zdieľali skúšobňu a bubeníka. Tam vznikla aj táto pieseň, ktorú som Dominikovi zharmonizovala a nahovorila ho na jej mantroidnú formu. Pri točení klipu sme skoro umrzli, ale mali sme z toho radosť,” prezradila známa speváčka, ktorá pred rokom a pol očarila odborníkov aj hudobných fanúšikov svojím debutom Pustvopol.

Ústrednou témou albumu Says je vzťah dvoch ľudí a jeho fázy, rovnako je tomu i pri videoklipe Here we built. “Motívom sú momenty blúdenia či spochybňovania budúcnosti vzťahu, zároveň je však retrospektívou a spomienkou na všetko pekné. Klipom sme nechceli prezentovať konkrétny príbeh, skôr sme chceli navodiť pocity, ktoré vo vzťahoch prežilo už asi veľa ľudí a doplniť tak minimalistický hudobný aranžmán,” uvádza autor skladby a líder kapely Dominik Kitko.

O snový vizuál sa postarala Barbora Vaculová prostredníctvom kryštálu, ktorý skresľuje a rozkladá obraz. Jemná deformácia obrazu symbolizuje krehkosť vzťahu i to, že vo vzťahu si každý veci pamätá a prežíva inak. Nakrúcalo sa na bratislavskom “pieskovom vrchu” Sandberg ešte v zimnom období.

Says stihli v tomto roku okrem vydania nového albumu a dvoch klipov absolvovať tiež prvú koncertnú tour. Skôr než sa vydajú na druhú, plánovanú na jeseň, zahrajú ešte na United Islands of Prague, bratislavskom Urban Art Festivale, na festivale Končiny a tiež v rámci letných koncertov na Magio pláži.

Viac informácií o kapele Says získate na ich sociálnych sieťach facebook, instagram alebo bandcamp.

Zdroj: Zuzana Mráziková
Foto: Barbora Vaculová