Ak ste niekedy boli na koncerte nadžánrovej slovenskej skupiny Longital, poznáte magickú atmosféru, ktorú trojica muzikantov dokáže vytvoriť v zostave s bicími nástrojmi, gitarami, slákmi a klavírom. K pôvodnému triu sa teraz na jeseň pridá energické sláčikové kvarteto, a znovu tak ožije projekt Longital Suita, ktorý v októbri 2018 do piatich slovenských miest prinesie koncertný program na pomedzí art-popu a súčasnej vážnej hudby.

Projekt Longital Suita vznikol v roku 2015 pre medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie pri príležitosti pätnásťročného pôsobenia skupiny Longital na domácej a medzinárodnej scéne. Nový zomknutý celok siedmich muzikantských osobností (pôvodné kapelové trio + sláčikové kvarteto) vytvoril na festivale pôsobivé nové verzie longitálskych pesničiek v aranžmánoch Slava Solovica. Tie sa po úspešnej festivalovej premiére ocitli aj na rovnomennom albume Longital Suita, ktorý vyšiel v zime 2016 na značke Slnko Records.

Zostava Shina (spev, basgitara, slák), Dano Salontay (gitary, slák, vokály), Marián Slávka (bicie, piano) a kvarteto v zložení Štefan Filas (husle), Milan Adamec (husle), Slavo Solovic (viola) a Jozef Lupták (violončelo) sa po viacerých pozitívne prijatých koncertoch tentoraz chystá na svoje prvé ucelené turné na Slovensku.

Jesenná šnúra Longital Suita 2018 prinesie slovenským poslucháčom živelný hudobný program s rozšíreným repertoárom do piatich slovenských miest. Turné odštartuje 13.10. v Trnave a bude v októbri pokračovať postupne v Košiciach, Žiline, Bratislave a Banskej Bystrici. Prvé vstupenky za zvýhodnenú cenu sú už k dispozícii v sieti Ticketportal za 15 EUR v Bratislave a 12 EUR v ostatných mestách. Turné z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac informácií o skupine Longital nájdete na ich webe.

Zdroj: Alexander Čerevka, Slnko Records