Už v poradí piaty singel z pripravovaného albumu PURSUITS IN 2IFE:VORTEX FRAGORIS, ktorý má vyjsť 17. augusta, ukazuje kapelu IAKO BEI opäť v novom svetle.

Skladba kombinujúca hard rock s funk rockom má nádych 70tych rokov a vytvára tak kontrast k zvyšku albumu, ktorý čerpá inšpiráciu prevažne z 80tych rokov. Nechýba tu hammond, bezpražcová basová gitara, saxofónové sólo, úderné bicie, zborové refrény či veľký hlasový rozsah speváka. „Skladbu by sa dalo opísať aj ako kombináciu kapiel Deep Purple, Queen a Iron Maiden,“ povedal spevák a basák kapely Roman Jakobej.

Skladba sa volá Fanhaters, čo je kombináciou slov fan (fanúšik) a hater (ten, čo nenávidí), sú to teda fanúšikovia, ktorí ale svoj obdiv a uznanie vyjadrujú dislike-ovaním a písaním negatívnych komentárov. „Tento text v sebe zahŕňa vyše dekádu skúseností s hatermi, alebo teda skôr fanhatermi“ dodal s úsmevom frontman.

Videoklip túto tematiku rozvíja ešte ďalej. V hlavnej úlohe sú štyria rôzni hateri, z ktorých každý má svoje označenie, svoju osobnosť, svoj typ písania, svoje dôvody, svoje odporúčané videá a podobne. V klipe postupne vidíme, ako píšu komentáre na rôzne predchádzajúce klipy kapely a zároveň aj na ten súčasný. Na konci každý z haterov dostane priestor na to, aby to spravil lepšie, ako kapela, ktorú kritizoval.  Vidíme však len zahanbené a zmätené pohľady. „Každý vie byť haterom, netreba na to žiadny špeciálny talent.“ doplnil klávesák Šimon Majerník.


O klip sa postaral Dominik Kopec, ktorý kapele točil klip aj na skladbu Lonely Crossings, o scenár Nikola Čabáková spolu s Romanom, postavy haterov si v klipe zahrali Štefan Šoltés, Nathaniel Sansom, Peter Mitrík a Kinga Fehérová, na bicích Jakub Mihaľov a na saxofóne Bibiána Pavlíková. Klip sa točil v kultúrno-kreatívnom centre Kláštor v Rožňave. Na nahrávke hrá na bicích Viliam Stanek a na saxofóne Lukáš Magoč. Vznik skladby ako aj albumu podporil Fond Na Podporu Umenia.

Zdroj: TS, Roman Jakobej