Letné dni spríjemnia dobrou hudbou v Kasárňach/Kulturparku ďalšie kapely. Festival Leto v parku pokračuje aj v auguste a na pódiu privítame 11. 8. tri skupiny. V úvode večera vystúpi Edo Klena & Klenoty (18:30), publikum si koncertným programom potom podmaní Chiki liki tu-a (19:45) a hudobný maratón uzavrie kapela Smola a hrušky (21:00).

Obecenstvo naladí na tú správnu strunu rock folková kapela Klena & Klenoty z Prešova, hrajúca pôvodnú tvorbu pesničkára Eda Klenu, ktorého hudba presahuje hranice pesničkárskej tvorby. Čerpá vplyvy z hard rocku, punku, folku, bluesu a reggae a navyše je výdatne podporená jeho vtipnými a často sarkastickými textami. Klenoty majú rockový šmrnc, koncertujú, vydávajú albumy a svojím štýlovým presahom oslovujú rôzne generácie fanúšikov. Od roku 2006 hrali na mnohých festivaloch na Slovensku a v Českej republike, v kluboch a krčmách, kde podporujú “živú” muziku. Ponúkajú multižánrovú a poslucháčsky “multigeneračnú” hudbu, v ktorej sa nájdete.

Edo Klena vystupuje od roku 1986 na mnohých podujatiach po celom Československu. Za sebou má dva samostatné televízne recitály Pesničkári slovenskí 1990 a 1993, recitál Urobme si ticho r.2000 spolu s kapelou Východ, predtým ako Núdzový východ a r. 2009 – Folkfórum, prehliadka slovenského folku STV2. Kapela v zložení Edo Klena – gitara a spev, Marcel Kokinčák – basgitara a spev, Mišo Gál – bicie a Lukáš Valkučák – gitara má na svojom konte tri albumy – Republika Šariš, Láska a love a posledný pod názvom Škaredý deň v Chujave vyšiel vlani.

Klenoty vystrieda ďalší, veľmi obľúbený, hudobný klenot Chiki liki tu-a a roztočí to so skladbami z albumu „Slzy tvý mámy, Šedivý a spol., ktorý bol ocenený ako Album roka 2015. Na základe úspechu sa kapela rozhodla nečakať s vydaním ďalšej nahrávky. Na svete je kompilačný album zložený z troch častí 3×4=13. Nájdete tam skladby naživo (napr. aj z Prešova), skladby v úpravách pre dychy (napr. aj DPH) a skladby, kde Chiki liki tu-a vzdali česť svojim obľúbeným undergroundovým kapelám.

Skupina sa na hudobnej scéne pohybuje už dve desaťročia. Za svoju existenciu odohrala viac než 1200 koncertov v 15 krajinách Európy (Anglicko, Francúzsko, Írsko, Belgicko, Macedónsko, Rakúsko, Nemecko, Česká republika, Maďarsko, Severné Írsko, Švajčiarsko, Holandsko, Slovinsko, Poľsko a Slovensko). Medzi najvýznamnejšie sa radia vystúpenia na festivaloch Sziget ,Trutnov open air, Pohoda , Rock for people, Colours of Ostrava, Schengen fest, Taksirat, Grape a klubové koncerty v Paríži, Bordeaux, Londýne, Dubline, Belfaste, Budapešti, Berlíne, Drážďanoch, Skopje, Ľubľane, Prahe, Varšave, Krakove atď. Chiki liki tu-a tvoria Martin Višňovský (spev, basgitara), Ľuboslav Petruška (gitara) a Tomáš Višňovský (bicie).

Dvadsať rokov na scéne je aj kapela Smola a hrušky. Jej členovia pochádzajú a žijú na Spiši – Spišská Nova Ves a Poprad. Počas svojej existencie si táto skupina vybudovala pozíciu slovenskej reggae-punkovej jedničky, ktorá vyniká energickou koncertnou show a je zárukou kvalitného koncertného vyžitia či party. Štýl, ktorý pomenovali hudobní kritici je farebná zmes reggae, punku, ska, rocku a popu s vlastným hudobným charakterom a okorenená veselými vtipnými textami. Doteraz vydali 7 albumov a 2 DVD.

Kapela má odohraných viac ako 1000 koncertov, vrátane Poľska a Čiech, čím sa zaradila medzi najhranejšie kapely slovenskej hudobnej scény. Momentálne je jednou z najsilnejších klubových a festivalových kapiel na Slovensku.

Vstupenky online zakúpite TU.

 

Zdroj: k13.sk