Takmer štyri dekády na scéne, 16 albumov, osem cien Grammy, spolupráca s umelcami ako Donna Summer, Flea, Erykah Badu… nad všetkým vymenovaným stojí predovšetkým skvelá hudba a pozitívny prístup k životu, vďaka ktorému si Ziggy Marley získal milióny fanúšikov po celom svete. Azda najvýraznejší predstaviteľ reggae dostal vzťah k tomuto žánru a muzikalitu do vienka – od svojho otca, Boba Marleyho. Minulý rok vydal výborný eponymný album a v septembri live ochutnávku z tohtoročného turné We Are The People Tour. Ňou si môžete skrátiť čakanie na koncert legendy reggae na Pohode 2018.

Ziggy Marley nahral prvú skladbu so svojimi súrodencami už ako 11-ročný. Pod názvom Melody Makers vydali otcovu pieseň Children Playing in the Streets (zisk zo singlu išiel OSN na účely spojené s medzinárodným rokom detí). V roku 1979 si odkrútil aj festivalovú premiéru na Roots Rock Reggae v Kingstone. Po otcovej smrti v 81-vom chvíľu vystupoval s The Wailers. V roku 1985 vydal spolu so súrodencami debut Play the Game Right. Ziggy Marley & the Melody Makers vydali dokopy 10 albumov, dve výberovky a jeden záznam z koncertu. Nájdete medzi nimi hity ako „Look Who’s Dancing“, „Tomorrow People,“ and „Conscious Party“.

Nemenej úspešná je jeho sólová kariéra, ktorá obsahuje šesť albumov a štyri „lajfky“, pričom posledné štyri albumy zakaždým ovládli v USA žánrovú hitparádu. Okrem ôsmich Grammy a ceny Emmy získal aj The George and Ira Gershwin Award (tú mu odovzdali v rámci skladateľskej súťaže Spring Sing od Kalifornskej univerzity). Ziggyho kariéra nie je len o nahrávaní albumov a koncertovaní. Napríklad pesnička „Believe in Yourself“ bola titulnou skladbou seriálu pre deti Arthur. Účinkoval v Sesame Street, prepožičal hlas rastafariánskej medúze v rozprávke Príbeh žraloka a zahral si aj v seriáli Hawaii Five-0. Ziggy je tiež známy ako ambasádor mnohých charitatívnych či ekologických projektov.

V máji minulého roka nahral album Ziggy Marley. Zjednocujúcu myšlienku najnovšej „štúdiovky“ azda najlepšie vystihuje skladba „Love is the rebel“. Ako uvádza Ziggy: „Keď som vyrastal, vzbura znamenala násilie. Revolúciou sa dosiahlo násilné a fyzické zvrhnutie vlády. V dnešnej dobe, keď je všetko naklonené k rozdeľovaniu, je vlastne láska tým pravým rebelstvom, ktoré treba konať a nie vziať do ruky zbraň a bojovať. To dokáže každý… Láska je rebel.“ Ako o albume uvádza AllMusic: „pohodový temperament a povzbudzujúca nálada albumu ponúka prostredníctvom hudby duševnú masáž.“ Tú ponúkne Ziggy Marley už o sedem mesiacov aj na trenčianskom letisku.

Zdroj: Pohoda Festival