Na Pohode 2018 zahrajú aj hviezdy reggae – SOJA (Soldiers Of Jah Arm). Táto osem členná partia z hlavného mesta USA má na konte dve nominácie na Grammy, sedem miliónov followerov na sociálnych sieťach a vyše 300 miliónov prehratí piesní na YouTube. 27 októbra vydali najnovší album Poetry In Motion, ktorý sa podobne ako tri predošlé, dostal na čelo predajnosti Billboard Reggae Album Chart. Už o sedem mesiacov svojimi skladbami rozhýbu návštevníkov 22. Pohody.

Reggae – žáner, ktorý patrí Jamajke a priľahlým karibským ostrovom. Tento stereotyp začali pred takmer 20 rokmi búrať kamaráti zo strednej v jednej z pivníc v blízkosti hlavného mesta Spojených štátov. Na úplnom začiatku bola kazeta Boba Marleyho, ktorú pustili frontmanovi kapely Jacobovi Hemphillovi jeho bratranci. Ovplyvnil ho tiež život v hlavnom meste Líbérie, kde jeho otec pracoval pre MMF. Po návrate z Afriky sa zoznámil s basgitaristom Bobom Jeffersonom. K ním sa na strednej pridali bubenník Ryan Berty, klávesák Patrick O’Shea a perkusionista Ken Brownell. Prvé veci nahrali už v roku 1998. O dva roky prišlo EP s názvom SOJA a v roku 2002 album Peace in a Time of War(ktorý neskôr vydali aj v dub verzii).

Prvý výraznejší úspech im priniesol album Get Wiser(2006), ktorý debutoval v top desiatke reggae albumov amerického rebríčka iTunes a dodnes sa drží v stovke najobľúbenejších. V roku 2008 nahrali skvelú „lajvku“ zo živých vystúpení na rôznych miestach Havajských ostrovov. Nasledoval Born in Babylon, ktorý Allmusic označil za jeden z najlepších amerických albumov roka. S album Strength to Survive po prvýkrát dobili Billboard Reggae Album Chart, rovnako ako ďalším v poradí Amid the Noise and Haste. Na ňom hosťovali aj ďalšie reggae hviezdy ako Damian Marley. Album sa dostal medzi 20 najpredávanejších albumov v USA vôbec a získali zaňho prvú nomináciu na Grammy. Tento úspech zopakovali aj s live nahrávkou SOJA: Live in Virginia.

27. októbra vydali najnovší album Poetry In Motion. Na ňom sa vrátili ku koreňom muzicírovania a nahrávania v pivnici zo stredoškolských čias. Po mnohých albumoch s rozličnými producentmi sa na tomto takmer výlučne podieľala samotná kapela. Osem muzikantov sa zavrelo do štúdia, kde postupne všetci prichádzali s novými nápadmi, ktoré dali dokopy. Za poslednú dekádu odohrali SOJA v priemere 120 koncertov za rok, čím azda najviac potvrdili svoj hudobný cieľ, aby sa ľudia (cez ich piesne) opäť zamilovali do života. Ich letnými skladbami sa môžete zohriať už dnes, začiatkom júla ich zahrajú naživo na Pohode 2018.

Zdroj: Pohoda Festival