Jarné džezáky už túto sobotu. „Príďte už na začiatok, nech vám neujde koncert skvelej Kadri Voorand,“ odporúča Peter Lipa. Koncertovať bude aj geniálna speváčka Ester Rada a predstavime spoločný projekt bubeníka Omara Hakima s Rachel Z. V Ateliéri Babylon sa bude jazzovať v sobotu 28. apríla.

„Kadri Voorand je z Estónska, krajiny, ktorú nás po jazzovej stránke veľmi nepoznáme. Keď som ju počul prvýkrát, jej spev ma príjemne šokoval. Pracuje na takej širokej a univerzálnej báze, že je ťažké ju niekam zaradiť. Je mladá, veľmi talentovaná a pri klavíri si rozumie napríklad s Joss Stone. Jej koncert určite odporúčam si vypočuť,“ nešetril slovami chvály Peter Lipa a dodal: „Teším sa aj na koncert Ester Rada. Táto Etiópčanka žijúca v Izraeli je dokonalá a výrazná. Jej koncert je zážitkom.“

Kadri Voorand je jazzová speváčka, pianistka a skladateľka, ktorej originálna hudba a naozaj nezameniteľný výraz a improvizačné zručnosti, v kombinácii prvkov estónskej ľudovej hudby, očaria. Minulý rok získala cenu Estonian Music Awards ako umelkyňa roka, za svoj album „Armupurjus“ dostala Cenu jazzového albumu roka.

Ester Rada slovenskú koncertnú premiéru absolvovala pred pár rokmi na Pohoda festivale. Už vtedy si získala srdcia slovenských fanúšikov. Teraz prichádza s novým albumom Different Eyes, ktorý je mixom nového soulu, funku, tradičného R´n´B a etiópskeho jazzu.

Omar Hakim a Rachel Z sa na hudobnej scéne pohybujú najdlhšie z tohtoročného trojlístka. Omar Hakim bol bubeníkom najslávnejšej fusion kapely Weather Report, hrával aj s jazzovými hviezdami ako Miles David, John Scofield, Geogre Benson a mnohými ďalšími. Rachel Z, jeho manželka, je skvelou klavíristkou. Preslávila s v jazze, jej hudba je veľmi komunikatívna. Na jarných džezákoch sa predstavia s projektom OZ Experience, v ktorom s nimi hrajú aj basgitarista Linley Marthe a gitarista Louis Winsberg.

Jarné Bratislavské jazzové dni 2018 budú 28. apríla v bratislavskom Ateliéri Babylon. Festivalový večer otvorí svojím koncertom Kadri Voorand. Po nej na pódiu príde štvorica hudobníkov Omar Hakim & Rachel Z OZ Experience. Večer uzavrie speváčka Ester Rada. Vstupenky sú v predaji v sieti Ticketportal, alebo v pokladni klubu. Cena vstupenky na státie je 19 €, v ponuke je aj limitovaný počet lístkov na sedenie za 29 €.

Zdroj: Silvia Turnerová